Share

یک گروه افراطی کردی با نام اختصاری TAK با انتشار بیانیه‌ای در اینترنت اعلام کرده که حمله به “سربازان جمهوری فاشیستی ترکیه” در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شهر جزیره انجام شد.

Ankara

با گذشت دو روز از سوءقصد انتحاری در آنکارا، گروه “بازهای آزادی کردستان”  مسئولیت این حمله را برعهده گرفت. در این حمله که غروب چهارشنبه ۱۷ فوریه به وقوع پیوست، ۲۸ نظامی ترکیه کشته و ۸۱ نفر دیگر مجروح شدند. عامل حمله نیز که خودروی خود را به اتوبوس حامل نظامیان ترکیه کوبید، جزء کشته شدگان است.

در بیانیه “بازهای آزاد کردستان” در اینترنت آمده است که حمله شامگاه چهارشنبه واکنشی تلافی‌جویانه به سیاست رجب طیب اردوغان علیه رزمندگان پ‌ک‌ک در شهر جزیره در جنوب شرقی ترکیه بود. در این بیانیه تهدید شده که عملیات انتقامی دیگری نیز اجرا خواهند شد.

بازهای آزادی کردستان، یکی از شاخه‌های انشعابی و افراطی پ‌ک‌ک است که در اوت سال ۲۰۰۴ اعلام موجودیت کرد.

بیشتر بخوانید: دستکم ۲۸ کشته در انفجار مهیب در منطقه دولتی آنکارا

سیاستمداران حزب حاکم عدالت و توسعه قبلا عاملیت پ‌‌ک‌ک در سوءقصد آنکارا را منتفی ندانسته بودند. یک روز پس از این انفجار، داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه گفت شواهدی در دست هستند که نشان می‌دهند عامل حمله عضو یگان‌های مدافع خلق (پ‌ی‌د)، شاخه نظامی حزب اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه بود.

رسانه‌های ترکیه نوشتند که عامل انتحاری یک پناهجوی سوری ۲۳ ساله بوده که از روی اثر انگشت‌اش شناسایی شده است.

در این میان، صالح مسلم، رهبر حزب اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه هر گونه مشارکت نیروهای این حزب در حمله آنکارا را تکذیب کرده و چنین اتهامی را بهانه‌سازی دولت ترکیه برای پیشروی به مواضع کردها در شمال سوریه دانسته است.

ارتش ترکیه روز جمعه ۱۹ فوریه بار دیگر مناطق شمالی سوریه را که کردها در آن سکونت دارند گلوله باران کرد. نهادهای حقوق بشری ابراز نگرانی کرده‌اند که بالا گرفتن تنش در شمال سوریه به کشتار غیرنظامیان بیانجامد.

بیشتر بخوانید: داود اوغلو: عاملان بمب‌گذاری آنکارا کردهای سوری بودند

Share