Share

در پی تدابیر جدید مقدونیه برای کنترل مرزهایش، روز دوشنبه ۲۲ فوریه / ۳ اسفند راه بر هزاران پناهجو در شمال یونان بسته شد.

Refugees

به‌گزارش رویترز، نزدیک به پنج هزار پناهجو در دو مکان شمال یونان تجمع کرده‌اند و سازمان‌های بشردوستانه از چهار هزار پناهجوی دیگر خواسته‌اند که به سمت شمال یونان حرکت نکنند تا از این طریق مانع از ازدحام جمعیت شوند.

مسیر بالکان از سوی هزاران پناهجو استفاده می‌شود تا خود را به شمال اروپا برسانند اما از زمانی که کشورها اعلام کرده‌اند کسانی را که از مناطق جنگی نمی‌آیند نخواهند پذیرفت، این مسیر برای پناهجویان بیش از پیش دشوار می‌شود.

یک پناهجو که می‌گفت از حلب آمده به رویترز گفت به دلیل آن‌که گذرنامه نداشته پلیس مقدونیه به او اجازه نداده است از مرز عبور کند. او گفت همه چیز خود را در جنگ از دست داده و سند و پاسپورتی با خود ندارد.

مقدونیه در نقاطی که پناهجویان بیشتر از آن‌جا وارد خاک این کشور می‌شوند دو ردیف دیوار از سیم در طول مرز کشیده است تا پناهجویان نتوانند از آن عبور کنند.

یانیس موزالاس، وزیر مهاجرت یونان از تدابیر همسایگان این کشور برای جلوگیری از ورود پناهجویان انتقاد و آن‌ها را متهم به فرار از مسئولیت کرد.

او گفت لهستان، مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک، چهار کشور اروپای مرکزی، معروف به گروه «وایسگراد» (یا ویشه‌گراد) نه تنها از هیچ پناهجویی استقبال نمی‌کنند بلکه حتی برای آن‌ها چادر یا پتو هم ارسال نمی‌کنند و یک مأمور پلیس هم برای تقویت «فرونتکس»، نهاد نظارت بر مرزهای اروپا، نمی‌فرستند.

Share