ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رژیم سوریه با آتش‌بس پیشنهادی موافقت کرد

با توافق آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس در سوریه از نیمه‌شب شنبه، اپوزیسیون با آن موافقت کرد اما خواستار تضمین این آتش‌بس شد. در پی آن رژیم سوریه نیز از این آتش‌بس استقبال کرد.

رژیم سوریه موافقت خود را با طرح آتش‌بس آمریکا و روسیه اعلام کرد.

حکومت سوریه روز سه‌شنبه ۲۳ فوریه / ۴ اسفند در دمشق ضمن اعلام این موضع خود گفته است با روسیه درباره این‌که آتش‌بس شامل چه گروه‌ها و مناطقی می‌شود صحبت خواهد کرد.

سوریه در همین حال تأکید کرده است که به عملیات خود علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره و گروه‌های تروریستی وابسته به آن‌ها ادامه خواهد داد.

اپوزیسیون سوریه نسبت به این نکته آخر مشکوک‌ است. ائتلاف ملی سوریه و ارتش آزاد سوریه، دو گروه از مخالفان حکومت بشار اسد، می‌گویند روسیه و رژیم سوریه تحت نام حمله به داعش و جبهه النصره می‌توانند به غیرنظامیان و یا نیروهای مخالف دیگر حمله کنند.

همین نگرانی را به‌گونه‌ای دیگر ترکیه نیز برانگیخته است. نعمان کورتولموش، معاون نخست‌وزیر ترکیه تأکید کرد که این کشور حق حملات تلافی‌جویانه علیه کردها در شمال سوریه را حفظ خواهد کرد.

کورتولموش گفت این حملات صرفاً برای دفاع از خود است.

روز گذشته، دوشنبه ۲۲ فوریه / ۳ اسفند روسیه و آمریکا اعلام کردند که بر سر آتش‌بس در سوریه به توافق رسیده‌اند.

پیش از آن در روز یکشنبه جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در مورد برقراری آتش‌بس در سوریه به «توافق مقدماتی» رسیدند و بعد ولادیمیر پوتین و باراک اوباما در یک تماس تلفنی این توافق را قطعی کردند.

بر اساس این توافق آتش‌بس شامل حال نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) و جبهه النصره که تروریست خوانده می‌شوند، نمی‌شود.

کمیته عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه (HCN) اعلام کرده است که از اساس با آتش‌بس موافق است اما باید از جمله تضمین داده شود که محاصره شهرها برداشته شود؛ بمباران غیرنظامیان پایان یابد و کمک‌رسانی به مردم ممکن شود.

این آتش‌بس قرار است نیمه‌شب روز شنبه شنبه ۲۷ فوریه / ۸ اسفند آغاز شود. طرف‌های جنگ در سوریه، به‌جز گروه‌هایی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل تروریست شناخته شده‌اند، می‌بایست تا ظهر روز جمعه موافقت خود را با این آتش‌بس اعلام کنند.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • حقیقتگو

    یالله علی خامنه ای میلیاردها دلار بفرست سوریه رو بسازیم و آباد کنیم. از مدتی پیش ساختمان سازها و شهر سازهای خارجی برای ساخت و ساز در سوریه پشت درب دربار علی خامنه ای چنباتمه زدند! غربی ها با سیاست کثیف امپریالیستی و همکاری در بمباران سوریه توسط روسیه توانستند کمر مخالفان بشر اسد را بشکنند و آنها را وادار به مطیع شدن با جنایتگر سوریه کنند. تمامی برنامه های ترقیب مردم مخالف اسد به ترک سوریه فقط وفقط برای در هم شکستن مقاومت مردمی در سوریه بود و همینطور بنفع رونق گرفتن بازارهای سیاسی فاشیشت های اروپایی!! این است ماهیت چهره پست و گریح و جعلی حقوق بشر خاورمیانه پرستانه امپریالیست ها.

  • احمدرضا پناهی

    عالیست اما همه اخبار را نمیتوانم ببینم مشکل کجاست؟