ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اختلاف دو و نیم میلیون تومانی بر سر هزینه ماهانه خانواده کارگری

کارفرمایان هزینه معیشت یک خانواده چهار نفره کارگری را ۶۳۰ هزار تومان اعلام می‌کنند اما فعالان کارگری می‌گویند این مبلغ یک هفته هم دوام نمی‌آورد و تنها صرف خوراک، ایاب و ذهاب،‌ تحصیل و مسکن آن‌ها می‌شود.

غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید هزینه سبد خانوار کارگری در ایران ماهانه سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است اما کارفرمایان این رقم را ۶۳۰ هزار تومان اعلام می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباسی گفت که بر اساس گزارش مرکز آمار، سبد هزینه خانواده چهارنفره سه‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان در ماه است اما دستمزد کارگران برای سال جاری ۷۱۲هزار تومان تعیین شد.

به‌گفته عباسی، این مبلغ هزینه معیشت یک هفته کارگران را پوشش نمی‌دهد.

او افزود که بر اساس تجربه سال‌های گذشته نرخ دستمزد کارگران برای سال آینده حدود ۲۵ اسفند مشخص می‌شود.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران خواهان افزایش حقوق دستمزد کارگران شد و افزود: «اگر کارفرمایان بر اساس شرایط اقتصادی تحت فشار هستند نباید همه فشار روی دوش کارگران باشد و کارفرمایان باید به معیشت کارگران توجه کنند.»

در همین حال اصغر آهنی‌ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، هزینه معیشت یک خانواده چهار نفره کارگری را ۶۳۰ هزار تومان اعلام کرد.

او افزود: «سبدی که انجمن‌های صنفی کارگران برای دستمزد آن‌ها تعیین کرده دست‌کم دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است و این سبد تاکنون نهایی نشده است زیرا کارفرمایان نیز در حال تعیین سبد دستمزد برای کارگران هستند.»

به‌گفته آهنی‌ها، سبد دستمزد کارفرمایان برای کارگران تاکنون قطعی نشده و تصمیم‌گیری‌ها درباره عدد و رقم باید «منطقی‌تر باشد».

فعالان کارگری می‌گویند حقوق و دستمزدی که کارگران ایران می‌گیرند یک هفته هم دوام نمی‌آورد و تنها صرف هزینه‌های خوراک، ایاب و ذهاب، ‌ تحصیل و مسکن آن‌ها می‌شود.

بر پایه اعلام مرکز آمار ایران در سال گذشته، هزینه ماهیانه یک خانوار شهری چهار نفره بیش از یک میلیون و ۸۲۰ هزارتومان بود اما دستمزد کارگران ۶۰۹ هزار تومان تعیین شد. دستمزد کارگران در سال جاری نیز ۷۱۲ هزار تومان است.

افزون بر سطح درآمد پایین کارگران، در موارد زیادی نیز پرداخت دستمزد کارگران یا با تأخیر مواجه می‌شود و یا این‌که کارگران به دلیل قراردادهای موقت از کار اخراج می‌شوند.

جمعیت کارگری در ایران ۱۳ میلیون تن برآورد می‌شود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • غارت شده

    در ایران ملاها ازتمام مقدسات بت ساختهاند و عده زیادی از مردم مانند بردهاند در حالیکه بیتلمالرا غارت میکنند ودر تمام زمینه ها کشوررا رو به ویرانی میبرند کارگر برده را شلاق میزنند و به ام توحین میکنند و برای امامانی که در زندگیشان در یک اطاق روزگار میگذراندهاند برروی قبرشان کاخی بنا میکنند که صدها میلیارد تومان از حق مردم را صرف ساختن ان مینمایند غارت گران به بودن شب شاد و سر خوشند از خون پاک مردم بیدار ، سر ، کشند خرابه ای شده ایران و مامن دز دان کنم چه چاره که اینجا پناهگاه من است(بیت دوم از فرخی یزدی)