ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روز آزادی موسیقی: مهدی رجبیان سازش را حراج کرد

مهدی رجبیان، نوازنده ایرانی می‌گوید سه‌تارش او تنها چیز باارزشی‌ست که دارد. او اکنون سازش را برای پرداخت جیمه به دادگاه انقلاب به حراج گذاشته.

مهدی رجبیان، نوازنده ایرانی و بنیان‌گذار سایت «برگ موزیک» که همراه با برادرش حسین رجبیان (فیلمساز) و یوسف عمادی (آهنگساز) در تابستان ۱۳۹۴ به شش سال حبس و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است، برای پرداخت جریمه نقدی تعیین شده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب سه‌تار خود را در روز آزادی موسیقی به حراج گذاشت.

بزرگ‌ کنید
مهدی رجبیان و سه‌تارش: شمشیر شکسته یک سرباز در جنگ چالدران

مهدی رجبیان در این‌باره می‌گوید: «سه‌تارم را به حراج گذاشتم که بتوانم جریمه نقدی دادگاه انقلاب را بپردازم. سه‌تارم تنها چیز ارزشمندی‌ست که من دارم. برای همین ناچار این ساز را که مرا به خنده و گریه انداخته است، به حراج گذاشتم. این ساز فقط یک ساز نیست. شمشیر شکسته‌ای‌ست که به سربازی تعلق داشته در جنگ چالدران.»

جنگ چالدران نخستین جنگ دولت صفوی با دولت عثمانی بود. فرماندهی این جنگ را شاه اسماعیل صفوی به عهده داشت و به دلیل مجهز بودن سپاه عثمانی به توپ و تفنگ ایران شکست سختی خورد. کنایه مهدی رجبیان نمایانگر شکست هنرمندان در رویارویی با دادگاه انقلاب در یک نبرد نابرابر است.

مهدی رجبیان در حال تدوین و ضبط آلبومی به نام «تاریخ ایران به روایت سه‌تار» بود که در مهر ۱۳۹۲ بازداشت شد و به زندان انفرادی در اوین انتقال پیدا کرد.

او همراه با حسین رجبیان و یوسف عبادی به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه محاکمه و در مجموع به شش سال زندان و پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. در حال حاضر مهدی رجبیان با سپردن وثیقه آزاد است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر می‌گوید محاکمه این هنرمندان فقط یک ربع طول کشیده است.

«برگ‌ موزیک» در فاصله بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ بیش از ۱۰۰ آلبوم از هنرمندان موسیقی آلترناتیو ایران، از جمله آثاری از شاهین نجفی را منتشر کرده است. فعالیت این مؤسسه با بازداشت مهدی و حسین رجبیان و همچنین یوسف عمادی در سال ۹۲ متوقف شد.

عفو بین‌الملل در اسفند سال جاری خواهان نقص احکام این سه هنرمند ایرانی شده بود.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    آزادی هنری و فرهنگی متاسفانه در چنگال اهریمنان بی فرهنگ گرفتار امده و تا این جنایتکاران بر مسند قدرتند هیچ کور سوی امیدی برای رهائی نیست .