ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

● دیدگاه

شهرداری متهم نخست در آلایندگی هوای تهران

‎س. اقبال- قالیباف متهم آلودگی هوای تهران را هفت هزار تاکسی این شهر می داند. در حالی که هیچ گزارشی درباره ترکیبات شیمیایی آلاینده‌ هوای تهران منتشر نشده، این سخن تا چه حد صحت دارد؟

بزرگ‌ کنید

"حدود ۷۰۰۰ تاکسی پیکان در پایتخت تردد می‌کنند که دو برابر وزن خود آلایندگی ایجاد می‌کنند. موضوع آلودگی هوا را می‌شناسیم و کمبود قانون برای حل این مشکل نداریم و مشکل ما اجرای قانون است."

شاید باورتان نشود آنچه گفته شد بخشی از سخنان محمد باقر قالیباف، شهردار تهران به حساب می‌آید که می‌خواهد آلودگی هوای تهران را به پای همان هفت هزار تاکسی بیندازد که گویا اگر جمع‌آوری شوند، همه چیز پایان می‌یابد. با این همه هر چند کسی نمی‌پذیرد که خودرویی دو برابر وزنش آلودگی تولید کند ولی گفتنی است که "سازمان تاکسیرانی" بخشی از مجموعه‌ شهرداری تهران شمرده می‌شود.

حال باید دید عزا چه عزایی است که مرده‌شوی‌اش هم گریه می‌کند.

کیفیت نامطلوب خودرو و سوخت

به منظور رمزگشایی از منابع آلودگی هوای تهران در آغاز تمامی نگاه‌ها به کیفیت نامطلوب اتومبیل‌های ایرانی و سوخت غیر استاندارد آن بازمی‌گردد. چنانکه شماره‌گذاری برخی از اتومبیل‌های ساخت کارخانه‌های داخلی گاهی تعطیل می‌شود، ولی پس از چندی دوباره کار شماره‌گذاری را دنبال می‌کنند. انگار از اول مشکلی در کار نبوده است. در واقع سازمان استاندارد و اداره‌ شماره‌گذاری، فشارهای بیرونی را تاب نمی‌آورند و گویا با تسلیم شدن به خواست وزارت صنعت و کارخانه‌های تولید کننده همه چیز پایان می‌پذیرد. به حتم کارخانه‌ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم مشکل خود را به یک سری عوامل بیرونی برمی‌گردانند.

با این همه همین خودروهای بی‌کیفیت علی‌رغم گذشت بیش از بیست و پنج سال از عمرشان، همچنان در خیابان‌های مرکزی شهر تهران تردد می‌کنند و حتا برگ معاینه‌ فنی نیز دریافت می‌نمایند. اگر هم نتوانند برگ معاینه‌ فنی دریافت کنند، در بده‌بستانی اداری به دریافت آن موفق می‌شوند.

از سویی دیگر خودروسازان، آلایندگی خودروهای تولیدی خود را به نامطلوب بودن کیفیت بنزین مصرفی برمی‌گردانند. چیزی که وزارت نفت از پذیرش آن سر باز می‌زند. تا آنجا که وزارت نفت بر بستری از دور و تسلسل، بنزین وارداتی خود را نیز همانند بنزین داخلی، بدون سرب و بری از آلایندگی می‌خواند. به عبارتی دیگر توپ از زمین وزارت نفت به زمین وزارت صنعت، معدن و تجارت پاس می‌شود و دوباره از همان راه رفته به زمین وزارت نفت بازمی‌گردد.

سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در این ماجرا دندان روی جگر می‌گذارد تا به جای حفاظت از محیط زیست، از حریم دولت و همکاران خود در وزارت‌خانه‌‌‌‌‌های ذی‌ربط، حفاظت به عمل آورد. همچنان که تا امروز هیچ گزارش روشنی از این سازمان در خصوص ترکیبات شیمیایی آلاینده‌ هوای تهران و یا شهرهای دیگر انتشار نیافته است تا گفته شود که این ترکیبات از کجاها به فضای عمومی شهر تهران راه می‌یابند.

با این همه مراکز صنعتی فراوانی در نقاط مرکزی و حاشیه‌ شهر تهران به تولید اشتغال دارند که از سوخت مازوت استفاده می‌کنند. نیروگاه بعثت در شهرک بعثت تهران نمونه‌ای گویا از همین مراکز به شمار می‌آید. در عین حال دولت زمستان‌ها مشکل خود را پیرامون توزیع گاز در تهران، پای نیروگاه‌ها و کارخانه‌های تولید خودرو و سیمان می‌نویسند. چون این گروه از کارخانه‌ها را مجبور می‌کند به جای گاز از مازوت (نفت کوره) مصرف به عمل آورند. با این همه آسیب‌های ناشی از مصرف مازوت را نباید در آلودگی هوای تهران نادیده انگاشت.

از گودبرداری تا جوی‌های سرباز 

اما آلودگی هوای تهران تنها در آلاینده بودن بنزین و اتومبیل‌های بی‌کیفیت داخلی خلاصه نمی‌شود. همچنان که شهرداری تهران ضمن الگوگزینی از شیوه‌های کهنه‌ ساخت و ساز، شهر را به کارگاهی تمام عیار برای بساز بفروش‌‌‌‌ها و برج‌سازان تبدیل کرده است. چون هم اینک در ۱۲۷ ناحیه از مناطق بیست و دوگانه‌ شهر تهران، عده‌ای هم‌زمان در پنج هزار نقطه به گودبرداری اشتغال دارند. به طبع این آمار با افت و خیز کار ساخت و ساز تغییر می‌پذیرد. خاک‌برداری‌ها بنا به ضوابطی که شهرداری به اجرا می‌گذارد شبانه انجام می‌گیرد تا در آمد و شد کامیون‌ها و جابه‌جایی بیل میکانیکی تسهیل‌گری به عمل آید.

بر این اساس گودبرداری‌ها باید از ساعت دوازده شب شروع شود و در ساعت پنج صبح هم به پایان برسد. ضمن آنکه گرد و خاک ناشی از گودبرداری در تاریکی شب بهتر و بیش‌تر از دیدرس همسایگان و مردم مخفی می‌ماند. چه بسا در تخریب ساختمان‌های فرسوده، نخاله و ضایعات ساختمانی از طبقات فوقانی ساختمان روی عابران رها می‌گردند. چنانکه مرگ‌هایی از این دست هم در شهر تهران کم نیستند. همچنین بنا به ضوابط شهرداری تهران، هر مالکی جهت نوسازی حق دارد تا یک سوم معبر و خیابان حاشیه ملک خود را به طور موقت تصرف نماید تا مصالح و نخاله‌های ساختمانی را در همین مکان تلنبار کند.

بزرگ‌ کنید
هر مالکی جهت نوسازی حق دارد به طور موقت تا یک سوم خیابان حاشیه ملک خود را برای جا دادن نخاله ساختمانی تصرف نماید

جدای از گودبرداری‌هایی که به منظور نوسازی صورت می‌گیرد، شهرداری تهران حفاری زیرگذرهای شهری و گودبرداری تونل‌های مترو را نیز در ساعت‌های نیمه شب به انجام می‌رساند. حفاری‌ها هم‌زمان به فاصله چند صد متر از یک خط واحد دنبال می‌گردد. اینک در بیش از چهل نقطه از شهر تهران حفاری‌ها جهت احداث پل‌های شهری و یا ایجاد تونل‌های زیرگذر و خط‌های جدید مترو ادامه دارد. اما پیداست که در فضای حفاری، ایمنی‌‌های زیست محیطی به هیچ وجه رعایت نمی‌گردد. چنانکه انتقال شبانه‌ خاک‌های برداشت شده شرایطی فراهم می‌بیند تا به ظاهر بسیاری از آسیب‌های آن از دید شهروندان تهرانی پنهان بماند. ولی جولان ریزگردها در فضای عمومی شهر و رسوب گرد و خاک در شعاع صدها متری تونل‌های مترو، گواهی است روشن بر کم و کیف کار مجریان آن.

جدای از این، در تهران قریب پنجاه هزار کوچه و معبر از طریق خیابان‌های بزرگ و کوچک به هم می‌پیوندند که در تمامی این کوچه‌‌ها و خیابان‌ها، کانیوها و جوی‌های سربازی هم جریان دارد تا آب‌های سطحی تهران را از مناطق شمالی آن به سمت زمین‌های بایر و یا مزروعی جنوبی شهر هدایت ‌کنند. این جوی‌ها حجم وسیعی از زباله‌ها و ضایعات فیزیکی و شیمایی شهر تهران را نیز با خود به همراه می‌برند. تا جایی که تعداد پرشماری از کارگاه‌هایی که در سطح شهر به فعالیت اشتغال دارند، پساب صنعتی خود را در همین جوی‌ها می‌ریزند.

حتی در اکثر مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران جدای از بنگاه‌های صنعتی و تجاری اماکن مسکونی نیز فاضلاب حمام‌ خود را به سمت جوی کوچه و خیابان هدایت می‌کنند. رسمی عمومی که همچنان در تهران جا افتاده است. این آب‌های آلوده کیلومترها راه را پشت سر می‌گذارند تا ضمن آلوده کردن هوای شهر به زمین‌های شهرری و ورامین برسند.

برای نمونه تنها در دوسوی سه خیابان اصلی شهر تهران کارگر، ولی عصر و شریعتی، بیش از هفتاد کیلومتر جوی روباز جا نمایی شده‌اند. همین آمار را می‌توان در پنجاه هزار معبر و گذر- راه تهران گسترش داد تا دریافت که در تهران جمهوری اسلامی صدها کیلومتر جوی سرباز آلوده به انواع و اقسام مواد سمی جریان دارد که آسیب‌های آن از طریق هوا زندگی انسان‌ها را هدف می‌گیرد. همچنین چنین نقشی را ۲۴۳ باب پمپ بنزین شهر تهران هم، به اجرا می‌گذارند. این پمپ بنزین‌ها بدون رعایت کوچک‌ترین نکات زیست محیطی در مناطق مسکونی و اداری شهر تهران فعالیت دارند و همراهِ گازهای سمی، خود در آلودگی هوای شهر نقش می‌آفرینند.

در ضمن قریب ۶۲هزار فان روباز زباله در معابر تهران نصب شده‌اند، که شهروندان تهرانی روزانه هشت هزار تن زباله‌ تر و خشک خود را در آن‌ها می‌ریزند. این زباله‌ها همه‌شب پس از ساعت بیست و یک در هر منطقه از شهرداری جای خاصی دپو می‌شود و سپس به مرکز آرادکوهِ کهریزک حمل می‌گردد. آسیب‌های زیست محیطی زباله‌های شهری در این جابه‌جایی‌ها چیزی نیست که از دید شهروندان تهرانی مخفی بماند. آسیب‌هایی که آشکارا هوای شهر و فضای بصری شهروندان آن را به چالش می‌کشاند.

جانمایی مخزن زباله در فضای عمومی شهر و دپوی غیر مسئولانه‌ی آن در همین فضا نه فقط به آلودگی هوای شهر می‌انجامد بل‌که آسیب‌های فراوانی را نیز متوجه‌ محیط زیست شهری می‌کند. از سویی دیگر، زباله‌های شهر تهران زیست‌گاهی طبیعی برای موش، کلاغ، سوسک، پشه و مگس شمرده می‌شود که در آلوده شدن فضای عمومی شهر تسهیل‌گری به عمل می‌آورند.

بی‌تردید با آنچه که گفته شد کرسی متهم ردیف یک آلودگی هوای تهران، تنها زیبنده‌ شهردار سپاهی آن خواهد بود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • شهروند درجه سه

    اقای قالیباف وقت ندارد، بیچاره به چند جا برسد؟ از جیب مردم هزینه راهپیمایی اربعین در کربلا را بدهد ! به شهرداری نجف کمک کند! این همه مسجد بسازد ! هر جا در تهران زمین خالی یا میدان تره بار و خواربار هست را ساختمان تجاری اداری بسازد ! تابلوهای پهن و دراز در بزرگراه های تهران بگذارد و روی آنها شعار بنویسد ! هزینه های دیگر که من و شما خبر نداریم ! یا .... ! ول کنید دیگر .... !

  • تهمینه

    سلام بر مسئولان رادیو زمانه خواهش می‌کنم لگویی را که برایمطالب مربوط به آلودگی هوا می‌گذارید عوض کنید. این عکس شبیه نوار بهداشتی است. تصویر بهتری از ماسک ندارید که سمبل الودگی هوا باشد؟ خداحافظ