ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«دو میلیون اسلحه شکاری علیه حیات وحش ایران»

فرهاد دبیری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که وجود بیش از دو میلیون اسلحه شکاری در کشور «جنگ نابرابری» را بین انسان و حیات وحش رقم زده است.

فرهاد دبیری، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست ایران می‌گوید که وجود بیش از دو میلیون اسلحه شکاری در کشور «جنگ نابرابری» را بین انسان و حیات وحش رقم زده است.

دبیری، امروز یکشنبه ۱۶ اسفند در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، از «تخریب زیستگاه‌های حیات وحش و اکوسیستم‌های جانوری» و «شکار بی‌رویه و غیرقانونی آن‌ها» به عنوان دو عاملی نام برد که سبب شده تا گونه‌های جانوری در ایران «به شدت» در معرض آسیب و تهدید جدی قرار گیرند.

به‌گفته سازمان محیط زیست ۷۴ گونه حیات وحش در ایران در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارند.

این مقام سازمان محیط زیست می‌گوید که شکار غیرمجاز باعث انقراض برخی از گونه‌های حیات وحش از جمله شیر ایرانی و ببر مازندران شده است.

فرهاد دبیری هشدار داده که باید «برنامه‌ای داشت» تا یوزپلنگ به چنین سرنوشتی دچار نشود.  برآورد‌ها نشان می‌دهد تنها ۴۰ تا ۷۰ قلاده یوزپلنگ در ایران باقی مانده باشد.

او می‌گوید که شکار باید «تماماً ممنوع شود» و «قرق‌های اختصاصی برای حیات وحش ایجاد شود.»

حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست آذرماه امسال از افزایش ۵۵ درصدی شکار غیرمجاز حیوانات در ایران طی شش ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داده بود.

آمارهای موجود از شمار جانوران، میزان شکار و همچنین اسلحه‌ها نشان می‌دهد که شکار بی‌رویه یکی از مشکلات مهم محیط زیست ایران طی چندین دهه اخیر است که به شدت بر تعداد حیوانات وحشی اثر گذاشته و جمعیت برخی گونه‌‌ها را به شدت کاهش داده و یا به انقراض کشانده است.

سازمان محیط زیست ایران عامل اصلی انقراض این جانوران را تخریب و تکه تکه شدن زیستگاه‌های آن‌ها، شکار و صید بی‌رویه و خشکسالی‌های متوالی در ایران می‌داند.

مقامات سازمان حفاظت محیط زیست ایران همچنین می‌گویند که این سازمان برای فعالیت‌های فرهنگی و جلوگیری از شکار غیرمجاز، ابزار و منابع انسانی کافی را در اختیار ندارد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.