ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

برنامه ۸ مارس در ایران لغو شد

برنامه کرسی صلح، حقوق بشر و دموکراسی یونسکو که قرار بود به مناسبت روز جهانی زن، یکشنبه ۱۶ اسفندماه برای بررسی جایگاه زن در جامعه ایران برگزار شود، لغو شده است. علت لغو این برنامه اعلام نشده است.

خبرگزاری‌های ایران گزارش کرد‌ه‌اند که برنامه کرسی صلح، حقوق بشر و دموکراسی یونسکو که قرار بود به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن، یکشنبه ۱۶ اسفندماه برای بررسی جایگاه زن در جامعه ایران برگزار شود، لغو شده است. علت لغو این برنامه اعلام نشده است. این برنامه بنا بود در دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود.

طبق برنامه از پیش اعلام شده، قرار بود در این کرسی زانت الیزابت بلیک، عضو هیئت علمی دانشگاه حقوق، ناهید توسلی پژوهشگر و فعال حوزه زنان در مورد «پدیدار شناسی زن در جامعه با تاکید بر گذر از سنت به مدرنیته»، امیر نیک استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره «هویت زن ایرانی»، شهناز سجادی وکیل دادگستری و فعال اجتماعی در رابطه با «تجربه زیسته زنان؛ چالش‌ها وفرصت‌ها» و پردیس عامری پژوهشگر و فعال اجتماعی درباره »روزشمار زنان ایرانی در سالی که گذشت» سخنرانی کنند.

لغو برنامه‌های ۸ مارس در ایران سابقه طولانی دارد و اغلب برنامه‌های این روز به بهانه نداشتن مجوز لغو می‌شوند.

۸ مارس ۱۳۸۲ کمپین «زنان و مردان علیه خشونت تا ۸ مارس» که توسط مرکز فرهنگی زنان آغاز شده بود، در پارک لاله برگزار شد. اما چند ساعت پیش از برگزاری تجمع ، مجوز آن به صورت شفاهی لغو شد. برگزارکنندگان با کپی کردن مجوز در تعداد بسیار به محل برگزاری تجمع رفتند اما در نهایت این تجمع به خشونت علیه زنان کشیده شد و تعدادی از تجمع کنندگان نیز بازداشت شدند.

۸ مارس ۱۳۸۴ در پارک دانشجو و تجمع سال  ۱۳۸۵ مقابل مجلس نیز با ضرب و شتم و بازداشت تجمع کنندگان ختم شد.

همچنین  در سال ۱۳۸۴ مجوز حداقل پنج مراسم دانشجویی لغو شد و در سال ۱۳۸۵ نیز با وجود درخواست مجوز بسیاری از دانشگاه‌ها، مجوز تعدادی از برنامه‌ها لغو شد و گروهی دیگر از دانشگاه‌ها هم از برگزاری هرگونه مراسم در روزهای نزدیک به ۸ مارس منع شدند.

سال ۱۳۸۷شهرداري تهران مجوز بزرگداشت روز جهاني زن به ميزبانی كميسيون حقوق بشر و كانون وكلا‌ی دادگستری مركز را لغو كرد. ‌

سال ۱۳۹۲ ماموران امنیتی از برگزاری مراسم روز جهانی زن در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران جلوگیری کردند. این مراسم با عنوان «ضرورت تشکل‌یابی زنان؛ موانع و راهکارها»، قرار بود روز ۸ مارس توسط «گروه مستقل زنان» موسسه عصر خرد و با هم‌کاری روزنامه اعتماد و انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شود که مجوز برگزاری آن، ساعاتی پیش از آغاز، از سوی نهادهای امنیتی لغو شد.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.