ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تحویل سامانه اس ـ ۳۰۰ به ایران به نیمه سال ۱۳۹۵ موکول شد

روسیه که پیش از این گفته بود تمام تعهدات خود در مورد تأمین سامانه ضدهوایی اس ـ ۳۰۰ به ایران را تا ماه اوت یا سپتامبر انجام خواهد داد اکنون می‌گوید نخستین محموله از این سامانه موشکی را در یکی از این دو ماه تحویل خواهد داد.

سرگئی چیمیزوف، رئیس شرکت تسلیحاتی روستک روسیه اعلام کرد که نخستین محموله سامانه دفاع موشکی اس ـ ۳۰۰ در ماه اوت یا سپتامبر ۲۰۱۶ (نیمه سال ۱۳۹۵) تحویل ایران خواهد شد.

بزرگ‌ کنید
سامانه دفاع موشکی اس ـ ۳۰۰

خبرگزاری ریانووستی روسیه روز جمعه ۱۱ مارس / ۲۱ اسفند این خبر را به‌نقل از سرگئی چیمیزوف منتشر کرد.

خبرگزاری تاس روسیه ۲۵ دسامبر ۲۰۱۵ / ۴ دی‌ماه به نقل از یک مقام بلندپایه نظامی روسیه که نام او منتشر نشد، اعلام کرده بود که روند تحویل سامانه ضدهوایی اس ـ ۳۰۰ در ماه ژانویه آغاز می‌شود و در فوریه تکمیل خواهد شد.

این منبع نظامی همچنین گفته بود که ایران دومین سامانه اس ـ ۳۰۰ را در ماه اوت و یا سپتامبر ۲۰۱۶ تحویل خواهد گرفت.

پس از آن گزارش‌هایی مبنی بر ارسال این سامانه موشکی به ایران منتشر شد اما وزارت دفاع روسیه این گزارش‌ها را تکذیب کرد و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین نیز اعلام کرد از آن‌جا که برخی مسائل خاص در مورد پرداخت‌ها بین ایران و روسیه باقی مانده است، هنوز زود است که تاریخ دقیق تحویل سامانه دفاع هوایی اس ‌ـ ۳۰۰ به ایران اعلام شود.

برپایه توافق‌نامه‌ای که اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی میان تهران و مسکو به امضا رسید، قرار بود روسیه پنج سامانه دفاع ضدموشکی اس - ۳۰۰ را به قیمت حدود ۸۰۰ میلیون دلار به جمهوری اسلامی بفروشد. این توافق با وجود پیش‌پرداخت ۱۶۷ میلیون دلاری ایران به روسیه، به دلیل قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت و تعهدات الزام‌آور آن بر هم خورد. فسخ این توافق به دستور دمیتری مدودف، رئیس‌ جمهوری وقت روسیه در سال ۲۰۰۹ انجام شد.

در پی تفاهم هسته‌ای لوزان، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری کنونی روسیه اجازه فروش سامانه موشکی اس - ۳۰۰  به ایران را که شش سال ممنوع شده بود صادر کرد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بهنام

    این داستان هم ، مثل داستان راه اندازی نیروگاه بوشهر ، در زمره داستانهای تخیلی رغم خواهد خورد .

  • Fariborz

    بسلا متی   و   میمنت.   میدونستم    این   روسها   اصلاً   پدرسوخته   نیستن   و  ایران   را  دوست  دارند     قراره   شش      ماه  دیگر   مال   ما  را   به  ما  بدن.   دیگه   نگین    ما   را   سر  کار   گذاشتن  ۰ من   شخصأ   این   روسهای   حرام زاده      را   خیلی   دوست  دارم    چون   خوب   سواری  میگیره.    شما   چطور؟

  • کامی

    این روسها هم با این شل کن و سفت کن کردن، خوب ایران رو ...کردن!