ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

احضار گسترده دانشجویان به کمیته‌های انضباطی دو دانشگاه در تهران

چندین شورای صنفی دانشجویی با انتشار بیانیه‌ای از احضار بیش از ۱۵۰ دانشجوی دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت در دو ماه اخیر پرده برداشتند. آن‌ها نسبت به سیر صعودی فشارها بر دانشجویان اظهار نگرانی کرده‌اند.

۱۲ شورای صنفی دانشجویی در ایران در بیانیه‌ای از احضار بیش از ۱۵۰ دانشجو در دو ماه اخیر به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت خبر دادند.

در این بیانیه که روز پنج‌شنبه ۲۰ اسفند منتشر شده، آمده است که صبح روز سه‌شنبه ۱۸ اسفند، ۹ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با تماس‌های تلفنی متعدد به کمیته انضباطی احضار شدند.

حکم انضباطی یکی دیگر از دانشجویان فارغ‌التحصیل این دانشکده نیز با عنوان «دو ترم تعلیق اخذ مدرک» پس از گذشت یک ماه از تاریخ صدور، در این روز به‌شکل رسمی به این دانشجو ابلاغ شد.

همچنین ظهر روز چهارشنبه ۱۹ اسفندماه شش تن از دانشجویان این دانشکده به‌طور کتبی احضار شدند.

بنا به این بیانیه، با حضور بیش از ۶۰ تن از دانشجویان در کمیته انضباطی دانشگاه تهران در اعتراض به این احضارها، روشن شد که پنج تن دیگر از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی نیز در فهرست احضارهای آتی این کمیته قرار دارند.

در دانشگاه تهران دبیر کمیته انضباطی به درخواست دانشجویانِ احضارشده برای اعلام اتهاماتشان پاسخی نداده است.

این بیانیه می‌افزاید در یک ماه اخیر در دانشگاه علم و صنعت نیز ۱۰۰ نفر از دانشجویان به بهانه پوشش نامناسب به اتاق‌های گفت‌وگوی کمیته انضباطی احضار شده‌اند. همچنین ۳۶ نفر نیز در بهمن‌ماه به کمیته انضباطی دانشگاه علم و صنعت احضار شده‌ بودند.

در پی اعتراض شورای صنفی دانشگاه علم و صنعت به این احضارها مسئولان کمیته انضباطی به آن‌ها گفته‌اند که این عمل «فرهنگی» و در جهت آگاه‌سازی دانشجویان انجام شده و منجر به صدور هیچ حکمی در کمیته انضباطی نخواهد شد.

۱۲ شورای صنفی دانشجویی احضارهای گسترده دانشجویان را به‌دلیل آن‌که موارد اتهامی در آن‌ها درج نشده است غیرقانونی خوانده و نسبت به سیر صعودی آن‌ها اظهار نگرانی کرده‌اند.

این شوراها گفته‌اند پیام چنین اقداماتی به سکوت کشاندن دانشجویان است و فضای دانشگاه‌ها را «تشنج‌زا» می‌کند.

امضاکنندگان بیانیه خواستار «توقف فوری این فرایند و پاسخگویی شفاف» درباره علت آن شده‌اند.

این بیانیه را علاوه بر شوراهای صنفی سه دانشکده علوم اجتماعی، روان‌شناسی و ادبیات و علوم انسانی و همچنین خوابگاه‌های دانشگاه تهران، شوراهای صنفی دانشگاه‌های علم و صنعت، تربت حیدریه، اراک، بوشهر، صنعتی اصفهان، زاهدان، گیلان و زنجان امضا کرده‌اند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • نادون

    "فرهنگی" تفتیش عقاید قرار فرهنگ این نظام جمهوری اسلامی شود؟