Share

در پی توافق‌‌ کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد چگونگی پیشبرد مذاکره با ترکیه برای حل بحران پناهجویی در اروپا، این اتحادیه با نخست‌وزیر ترکیه در این‌باره به گفت‌وگو می‌نشیند.

EU-Turkey

اتحادیه اروپا و ترکیه امروز جمعه ۱۸ مارس / ۲۸ اسفند در بروکسل در مورد چگونگی پیشبرد سیاست مشترک در قبال پناهجویان به مذاکره خواهند نشست.

در مذاکرات روز جمعه ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، دونالد توسک رئیس شورای اروپا، مارک روته نخست‌وزیر هلند و احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه شرکت خواهند داشت.

نمایندگان ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه تا پاسی از شب به گفت‌وگو نشستند و سرانجام بر سر عناصر کلیدی اقدامات مشترک با ترکیه به توافق رسیدند.

بر اساس این توافق از جمله ترکیه همه پناهجویانی که به‌شکل غیرقانونی می‌خواهند به اروپا سفر کنند را به کشور خود بازخواهد گرداند و در قبال آن اتحادیه اروپا پناهجویان سوری را به‌طور مستقیم از ترکیه به اروپا منتقل خواهد کرد.

یونان گفته است سئوالات بسیاری در این توافق همچنان باقی است چرا که پناهجویان کشورهای دیگری همچون عراق، افغانستان و یا اریتره پذیرفته نخواهند شد در حالی‌که آن‌ها نیز بر اساس کنوانسیون ژنو در مورد پناهندگان از چنین حقی برخوردارند.

۴۶ هزار پناهجو در یونان

در همین حال کارگروه مدیریت بحران دولت یونان روز جمعه اعلام کرد که ۴۶ هزار پناهجو در یونان به‌سر می‌برند.

از این میان در حدود ۱۴ هزار پناهجو در اطراف آتن مستقرند و بیش از هفت هزار پناهجوی دیگر نیز در جزایر شرق اژه در انتظار به‌سر می‌برند.

در شهر ایدومنی یونان، واقع در مرز با مقدونیه نیز ۱۲ هزار پناهجو منتظر گشودن مرزها هستند.

بامداد جمعه صدها پناهجوی دیگر به شهر بندری پیره وارد شدند. اوضاع در این بندر وخیم‌تر می‌شود چرا که پناهجویان از چادر و سرپناه کافی برای حفاظت از آب ‌و هوای بد محروم هستند. در این بندر درگیری‌هایی نیز بین پناهجویان از کشورهای مختلف رخ داده است.

Share