Share

پیش از ظهر شنبه ۱۹ مارس / ۲۹ اسفند انفجار مهیبی در یکی از خیابان‌های پر رفت و آمد مرکز استانبول رخ داد. گفته می‌شود چندین نفر بر اثر این انفجار کشته و یا زخمی شده‌اند.

Istanbul-terror-3

شهردار استانبول از کشته شدن پنج نفر در این عملیات انتحاری خبر داد. وزارت سلامت نرکیه گفته است دست‌کم ۳۶ نفر زخمی شده‌اند و حال هفت نفر از آن‌ها وخیم است.

به‌گفته این وزارتخانه ۱۲ نفر از زخمی‌شدگان خارجی هستند. وزارت خارجه اسرائیل گفته است چند تن از مجروحان از شهروندان این کشور هستند.

این انفجار در خیابان استقلال واقع در بخش اروپایی استانبول و نزدیک به میدان تقسیم رخ داد و به‌گفته شبکه‌های تلویزیونی ترکیه یک انفجار انتحاری بوده است.

گفته می‌شود محل انفجار سه‌ونیم کیلومتر با محل اقامت محمدجواد ظریف و هیأت ایرانی حاضر در استانبول فاصله دارد.

مقامات ترکیه هنوز در این‌باره اظهارنظری نکرده‌‌اند.

آمبولانس‌ها و نیروهای امنیتی به محل انفجار رفته‌اند. رویترز به‌نقل از شاهدان عینی گفته است بالگردهای پلیس بر فراز مرکز استانبول در حال پروازند و پلیس خیابان‌های منتهی به مرکز شهر را بسته است.

وضعیت امنیتی ترکیه در حال حاضر بسیار متشنج است و تقریباً به‌طور منظم هر هفته خبرهایی از عملیات تروریستی در شهرهای مختلف و حملات مرگبار در مناطق کردنشین منتشر می‌شود. در آستانه نوروز بیم آن می‌رود که در مناطق کردنشین بار دیگر عملیاتی صورت گیرد.

در روز یکشنبه گذشته در یک انفجار انتحاری در آنکارا ۳۷ نفر کشته شدند. گروه بازهای آزادی کردستان (TAK)، که یک جریان تندروی انشعابی از حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) است مسئولیت حمله انتحاری آنکارا را برعهده گرفت.

روز سه‌شنبه نیز آلمان در واکنش به تهدیدات تروریستی در ترکیه، کنسولگری و سفارت خود در استانبول و آنکارا را بست.

بیشتر بخوانید: “بازهای آزادی کردستان” مسئولیت حمله انتحاری آنکارا را برعهده گرفت

Share