ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«۱۶۸ میلیون دام؛ عامل تخریب مراتع در ایران»

۸۴ میلیون هکتار مرتع در ایران وجود دارد که دو برابر آن یعنی ۱۶۸ میلیون دام در آن چرا می‌کنند و باعث تخریب مراتع می‌شوند.

خداکرم جلالی، رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران می‌گوید که ۸۴ میلیون مرتع در ایران وجود دارد که دو برابر آن یعنی ۱۶۸ میلیون هکتار دام در آن چرا می‌کنند و باعث تخریب مراتع می‌شوند.

جلالی، یکشنبه هشتم فروردین به خبرگزاری مهر گفت که چرای این تعداد دام در مراتع، یکی از عوامل اصلی «تخریب و فقیرسازی» مراتع به شمار می‌رود.

او می‌گوید که وزارت‌خانه جهاد کشاورزی برنامه‌هایی را برای «ایجاد تعادل میان مراتع و چرا» پیش‌بینی کرده است.

به گفته جلالی، «عدم حمایت از توسعه دام‌های سبک»، «توسعه دام‌های صنعتی» و «تسهیل و بسترسازی برای صادرات هر چه بیشتر دام سبک» از جمله تصمیماتی است که برای «حفظ مراتع و پیشگیری از تخریب هر چه بیشتر آن» در اولویت قرار گرفته است.

افزون بر چرای دام، «آتش‌سوزی، تصرف و تغییر کاربری» از دیگر عوامل تخریب مراتع در ایران است.

فعالان و مسئولان در مورد وضعیت وخیم محیط زیست ایران بار‌ها هشدار داده‌اند اما کماکان تخریب محیط زیست و منابع طبیعی ادامه دارد.

محدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اسفند سال گذشته گفته بود که اوضاع به همین منوال پیش برود، وضعیت محیط زیست در ایران تا پنج سال آینده به یکی از بحران‌ها در ایران تبدیل می‌شود.

«بحران کم‌آبی، برداشت‌های فزاینده چاه‌های کشاورزی از منابع آبی زیرزمینی، تخریب و تصرف منابع طبیعی، آلودگی‌‌های صنعتی، فاضلاب‌های شهری و صنعتی، گرد و غبار و ریزگردها، خشک شدن تالاب‌ها و انقراض حیات وحش» از جمله مهمترین مسائلی است که محیط زیست ایران با آن مواجه است.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.