ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

● مجموعه ویژه

جامعه ایرانیان هلند

مجموعه‌ای که در اینجا ارایه می‌شود، حاصل گفت‌وگوهای ما با چهره‌هایی از میان جامعه ایرانیان هلند است.

زمانه در هلند پا گرفته و بسیار مدیون پشتیبانی جامعه ایرانیان در این کشور است. رابطه فعال با این جامعه سرزنده و پویا از برنامه‌های زمانه است.

مجموعه‌ای را که در این صفحه می‌بینید، حاصل گفت‌وگوهای ما با چهره‌هایی از میان جامعه ایرانیان هلند است.

ما مایلیم پای صحبت افراد بیشتری بنشینیم و تجربیات مختلف را در زمانه بازتاب دهیم. همه تجارب مهم هستند، و از تجربه که سخن می‌گوییم آن را ما محدود به شغل و شهرت نمی‌بینیم.

آیا مایلید در برنامه "ایرانیان هلند" زمانه شرکت کنید؟ و شاید علاقه داشته باشید کسی را برای شرکت در این برنامه پیشنهاد کنید چون تجربه‌هایش را جالب می‌دانید. در هر دو حال با ما تماس بگیرید. از طریق ایمیل

دانشمند و شهروند

بزرگ‌ کنید

«بیژن مشاور»، پژوهشگر سرطان‌شناس و فعال مدنی است. او دکتر متخصص در سرطان خون است که از حدود ۳۰ سال پیش در هلند زندگی می‌کند. او کار علمی و فعالیت سیاسی را با هم ترکیب کرده و می‌گوید که به عنوان شهروندِ دارای مسئولیت مدنی، مشارکت در امور جامعه‌ای را که در آن زندگی می‌کند، ضروری می‌داند.

«آرزوهایم یکی یکی برآورده شد»

«مهرناز صالحی» خواننده، نویسنده و نقاش حدود سی سال است در هلند زندگی می‌کند. او در ایران سال‌ها آموزگار نابینایان بوده است. خانم صالحی در هلند هم به عنوان آموزگار زبان فارسی برای کودکان ایرانی مشغول به کار می‌شود اما در کنار آموزگاری، این فرصت را پیدا می‌کند که به دیگر زمینه‌های مورد علاقه‌‌اش هم بپردازد.

«کاش ما ده درصد آزادی اینجا را داشتیم»

بزرگ‌ کنید

«رضا کشاورزی» هفده سال است در هلند زندگی می‌کند. او در ایران آموزگار بوده و علاقه‌مند به فرهنگ و ادبیات. او در هلند، در کنار پرداختن به کارهای مختلف برای گذران زندگی، هم‌چنان به نویسندگی ادامه داده و قصه‌های زیادی به دو زبان هلندی و فارسی نوشته است و توانسته کتاب‌هایش را منتشر کند. رضا کشاورزی نقاشی هم می‌کند و در یک مدرسه به کودکان آموزش نقاشی می‌دهد.

پیوند میان علوم طبیعی و انسانی، کمک به حقوق بشر است

بزرگ‌ کنید

«دامون گل‌ریز» متولد اردیبهشت ماه ١٣۶٠ در تهران است. او و خانواه‌اش از سال ۱۳۷۴ و در سال‌های نوجوانی دامون، به هلند مهاجرت کرده‌اند. دامون تحصیل‌کرده رشته فیزیک مکانیک و در حال حاضر مدرس دانشکده علمی کاربردی لاهه و پژوهشگر گروه تحقیقاتی صلح بین‌الملل، عدالت و امنیت است.

«ایرانیان همیشه درگیر سیاست‌اند»

بزرگ‌ کنید

«عمار ملکی» متولد سال ۱۳۵۷ در تهران، حدود هفت سال است در هلند زندگی و تحصیل می‌کند. عمار ملکی در ایران تا مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک تحصیل کرده و سال‌ها در صنایع خودروسازی به کار و تحقیق مشغول بوده است. او در سال ۱۳۸۷ برای ادامه تحصیل به هلند آمد و در رشته سیاستگذاری عمومی از دانشگاه دلفت، مدرک کارشناسی ارشد گرفت. سپس تحصیلات خود را در علوم سیاسی و مطالعات میان فرهنگی تا مقطع دکترا در دانشگاه تیلبورگ ادامه داد.

«پیوند نسل اول و دوم مهاجران، نیازمند کار گروهی است»

بزرگ‌ کنید

«مسعود والا» ۳۱ سال است ساکن هلند است. در ایران در رشته مهندسی ساختمان تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده و چند سالی هم در این رشته کار کرده است. در هلند هم به همین حرفه ادامه داده و همچنین به تحصیل در دو رشته زبان انگلیسی و «هنر چند‌رسانه‌ای» پرداخته است. او به کارهای فرهنگی و اجتماعی هم پرداخته و تاکنون در پایه‌گذاری چندین انجمن فرهنگی در هلند شرکت داشته است.

«به کارم باور دارم»

بزرگ‌ کنید

«احمد پوری» بیش از ۳۰ سال است در هلند زندگی می‌کند و پیش از آنکه مجبور شود ایران را ترک کند، دانشجوی ریاضی و کامپیوتر بوده است. او در هلند هم به تحصیل ادامه داده و هوش مصنوعی و کامپیوتر خوانده؛ گرچه فرصت دفاع از تزش را پیدا نکرده است. از همان ابتدای اقامت در هلند، نگرانی برای وضعیت پناهندگان، احمد را به فعالیت در راه دفاع از حقوق پناهندگان می‌کشاند و سازمان دفاع از پناهندگی «پرایم» را بنا می‌نهد. سازمانی که از حقوق پناهجویان و کارگران مهاجری که مدارک اقامت قانونی ندارند یا پناهجویانی که پرونده‌شان بسته شده است، دفاع می‌کند.

اعطای مدال سلطنتی هلند به دانشمند ایرانی-هلندی

بزرگ‌ کنید

پروفسور «مجید حسنی‌زاده» تحصیلات دانشگاهی خود را در سال ۱۹۷۵ در دانشگاه پهلوی شیراز به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیلات به دانشگاه پرینستون آمریکا رفت. پس از گرفتن مدرک دکترا به ایران بازگشت و در مؤسسات آموزشی و پژوهشی از جمله انستیتو تکنولوژی آبادان، دانشگاه صنعتی تهران و همچنین مهندسین مشاور یکم، به تدریس و تحقیق پرداخت. درسال ۱۹۸۴ برای فرصتی مطالعاتی یک ساله به هلند آمد و پژوهشی برای انستیتو بهداشت و محیط زیست هلند انجام داد که در پایان آن، این انستیتو از او دعوت کرد که برای تحقیقات بیشتر در هلند بماند. این منجر به اقامتی سی ساله در هلند شد.

«احساس می‌کنم وسط دنیا هستم»

بزرگ‌ کنید

«نفیس نیا» شاعر، فیلم‌ساز و مترجم ادبی است. ۲۲ سال است در هلند زندگی می‌کند. در ایران در رشته فیلم‌سازی تحصیل کرده است. در هلند به تحصیل در رشته فیلمنامه‌نویسی پرداخته و فارغ‌التحصیل شده است. او در حال حاضر در دانشگاه به عنوان استاد مهمان تدریس شعر و فیلم‌سازی می‌کند. او مؤسسه فرهنگی هنری «انار» را در زمینه فیلم و ادبیات تاسیس کرده است تا از استعدادهای مهاجران گمنام در زمینه ادبیات و فیلم حمایت کند. همچنین از سال ۲۰۱۰ شرکت تولید فیلم «هزار و یک» را بنا نهاده است که فیلم‌های کوتاه، بلند، مستند و تبلیغاتی می‌سازد.

«ایران گذشته من است و هلند آینده‌ام»

بزرگ‌ کنید

«مرضیه دادور» ۲۸ سال پیش با همسر و فرزندش به هلند آمده است. او که در ایران در شرکت نفت کار می‌کرده، از ابتدای ورودش به هلند شروع به فعالیت‌های اجتماعی کرده است. خانم دادور تا به حال با پروژه‌های مختلفی در ارتباط با پناهندگان مقیم هلند کار کرده است. او در هلند به تحصیل در رشته مهارت‌های مدیریتی در دانشگاه اراسموس روتردام پرداخته و تز تخصصی او درباره «بازتاب جنسیت در تدوین قوانین کار و انتگراسیون» بوده است.

بعد از ۵۸ سال زندگی در هلند، خواب کوچه‌پسکوچه‌های اصفهان را می‌بینم

بزرگ‌ کنید

«داریوش مجلسی» قدیمی‌ترین ایرانی ساکن هلند است. ۵۸ سال پیش زمانی که او جوانی ۲۰ ساله بود، برای تحصیل در رشته کشاورزی به هلند آمد. در هلند ابتدا در دانشکده کشاورزی دی فن‌تر (Deventer) شروع به تحصیل کرد اما پس از مدتی به تحصیل در رشته علوم اداری و اقتصاد پرداخت. برای بالابردن شانس کار، ضمن کار روزانه در یک فرش فروشی، شبانه به تحصیل در رشته مدیریت کارگزینی مشغول شد.

توانایی‌های مهاجران راه را در جامعه میزبان باز می‌کند

بزرگ‌ کنید

«رویا مؤید» از سال ۱۹۹۵ به هلند مهاجرت کرده و در آمستردام ساکن شده است.. او در شیراز به دنیا آمده، همان‌جا بزرگ شده و به تحصیل پرداخته است. هنگام انقلاب ایران، دانشجوی رشته راه و ساختمان بوده است. در هلند در کنار کار، به تحصیل در رشته مدیریت ارتباطات و اطلاعات پرداخته است. او همچنین مشغول فعالیت سیاسی در احزاب هلندی شده و یک دوره چهار ساله، نماینده حزب سوسیالیست در شورای شهر آمستردام بوده است.

دستاوردهای مهاجرت، آزادی یا نبودن در کنار خانواده به وقت مرگ؟

بزرگ‌ کنید

«جهان‌بخش ولیان‌پور» ۲۳ سال است در هلند زندگی می‌کند. در ایران در شرکت نفت جنوب، تکنیسین آزمایشگاه نفت بوده است. او در هلند به تحصیل در رشته مددکاری اجتماعی پرداخته و تا امروز به این حرفه مشغول است. او در کنار کار، به فعالیت‌های داوطلبانه اجتماعی در انجمن‌ها و احزاب مشغول شده است. او یک دوره چهارساله هم نماینده شورای شهر بوده است. از جهان‌بخش کتاب شعری هم به زبان هلندی منتشر شده که «آن روز» نام دارد.

«برای پیشرفت در جامعه علمی، لابی هم لازم است»

بزرگ‌ کنید

فرهاد رضایی از ۲۸ سال پیش ساکن هلند است. در رشته مولکول سلولی و ژنتیکی دانشگاه آمستردام تحصیل کرده و سپس در دانشگاه پزشکی لیدن موفق به گرفتن دکترای کلینیک ژنتیکی شده است.

«عاشق دیدن ایران هستم اما امکانش فراهم نیست»

دکتر نادر نادری بزرگ‌ کنید
دکتر نادر نادری

دکتر نادر نادری، جراح کلیه و مجاری ادرار، دارای فوق تخصص در جراحی بازسازی مجاری ادرار و سرطان‌شناسی است. او از سال ۱۹۸۹ به هلند آمده و شروع به تحصیل کرده است. تحصیلات پزشکی‌ را در دانشگاه آمستردام انجام داد و بعد قسمت جراحی و قسمت اورولوژیک را در شرق هلند و آمستردام.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • فرزاد آقائی

  درود بر شما هموطنانم در هلند و کل جهان ، همسر بنده کارشناس پرستاری و حدود و حدود ۲۰ سال سابقه کار بعنوان سرپرستار در بیمارستان آتیه تهران هستند و قصد مهاجرت به هلند را داریم و ضمنا ما دو دختر ۱۳ و ۵ ساله داریم ، هیچ اطلاعاتی از هلند نداریم ، البته دانمارک و سوئد هم شرایط خوبی برای پرستاران فراهم کرده ، ولی خودم هلند را خیلی دوست دارم. لطفا در صورت امکان راهنمائی بفرمایید. پیشاپیش تشکر میکنم. ۰۹۳۷۲۸۸۷۹۸۰ واتس آپ من .

 • Nina

  درود ها، قابل توجه مدیر رادیو زمانه، من مکررا کوشش کردم با شما تماس بگیرم ،و در مورد دعوت استاد تاریخ آقای خسرو فروهر با شما صحبت کنم ولی هیچ گونه پاسخی دریافت نکردم.ایا رادیو زمانه ماهیچه پنهان جمهوری اسلامی و مایلم در هلند است؟؟؟ اگر نه چرا پاسخی برای درخواست من وجود ندارد؟؟

 • راد

  با درود به شما هموطن عزیز، من خیلی خوشحال شدم که به صورت اتفاقی و شاید هم دیر شده است سایت شما رو دیدم ، همیشه دوست داشتم در رادیو زبان پارسی به عنوان گوینده مشغول به کار شوم، در ایران هم تستی داده بودم‌و اتفاقا قبول شده بودم اون زمان 17ساله بودم یعنی 35 سال پیش ولی خانواده ام مخالف بودند ... ایا رادیوی زمانه هنوز پخش میشود ؟ ممنون و سپاسگزار از شما راد از هلند - آلمیره

 • مریم

  درود به همه هموطنان عزیز من چند وقته با یک‌کمپین آشنا شدم برای کمک به کودکانی که بیماری‌های خاص دارند.متاسفانه متاسفانه الان ایران تحریم دارویی هم دارد که این اصلا برای شرایط این کودکان خوب نیست. این کودکان به کمک ما احتیاج دارند.بعضی از آنها باید داروهای خاصی استفاده کنند. بعضی دیگر باید به خارج کشور منتقل شوند.میشه لطفا همه دست به دست هم بدیم و به این کودکان کمک کنیم.مرسی از همه شما

 • شاهین

  سلام. من برای مشورت درمورد نمایش یک فیلم کوتاه چهل دقیقه ای درمورد منظومه ی زیبای آرش کمانگیر سروده ی زیبای جناب فقید سیاوش کسرایی در هلند برای ایرانیان مقیم هلند نیاز به کمک دارم. خوشحال میشم بتونید بهم مشورت بدید. ممنون منتظر تماستون هستم

 • ح _دلخون

  سلام پسر من پانزده سال سن دارد پاسپورت هلندی دارد ولی تا به حال به هلند نیامده میخواهم به هلند بفرستم سازمان های که میتوانند در این مورد به من کمک کنند لطفا کسی در این مورد اطلاعاتی داشته باشه راهنماییم کنند

 • آرزو رضائیان

  سلام وقتتون بخیر من دیپلم گرافیک دارم.حرفه ای عکاسی میکنمو مدرک مربیگری آموزش نقاشی کودک دارم از اداره فمی و حرفه ای.به صورت حرفه ای هم نقاشی میکنم و آموزش میدم. میخواستم ببینم برای اقامت هلند اینا به دردم میخوره

 • نیلوفر

  با درود بر کارکنان رادیو زمانه. و با سپاس، اگر شما برنامه ای در رادیو دارید که به ایرانیان در هلند دستورات هشیاری میدهید! لطفا این مطلب را به شنوندگان بگویید. در فرودگاه اسخیپول فردی به من مراجعه کرد و گفت که من کرد کوبانی هستم و امروز به هلند امدم و پلیس گفته که ۲۴ ساعت زمان دارد تا هلند را ترک کند. ایا شما فردی را میشناسید که کرد باشد! و بعد گفت که خواهر و مادرم در لوکسامبورگ هستند و من میخواهم پیش انان بروم و پول کم دارم. بلیط قطار ۱۲۰ یورو هست و من ۶۲ یورو کم دارم در حالی که بلیط قطار ۱۸ یورو است و من این را در منزل بعد از نگاه کردن به قیمت بلیطها فهمیدم. . و ظاهرا با یک اقا و خانم ایرانی با هم کار میکنند. و احتمالا به دفعات مکرر این کار را انجام میدهند. اگر امکان دارد این را در برنامه مطرح کنید، تا سر ایرانیها کلاه نرود. شاد و پیروز باشید

 • احمد خواجه ئیان

  درود به شما اگر ممکن باشد خواهش می کنم پیام مرا به خانم رویا موید برسانید. من ۴۲ سال است که ایشان را ندیده ام.و در همین حدود هم تلاش داشتم تا پیدایشان کن.دو شب پیش بر حس اتفاق و در انتهای یکی از آخرین تلاش هایم توانستم کلیپ تصویری وی را در گوگل ببینم.برای من خیلی سربلندی است که رویای عزیز را مصدر کاری پر اهمیت می بینم. روزگاری، در شهری کوچک، ایشان نماد شخصیت، متانت و زیبایی و آرامش برای من بودند.

 • دکتر غلامرضا خزاییلی

  با سلام.خدمت تمام دوستان عزیر.برای ثبت یک شرکت دانش بنیان من باید چکار کنم.من من

 • یکی بود و دیگر نیست

  سلام لطفاً اگر امکانش هست ایمیل خانم رویا موید رو برایم ارسال کنید با تشکر

 • فرشید باقریان

  با عرض سلام . حقیر در صنعت شعر فارسی ابداعی کرده که هنوز نام فارسی برای آن نیافتم ولی با ترکیب دو کلمه ی Poet و Duet ترکیب Puet را برای آن انتخاب کردم. چطور میتوانم این اشعر را برای نشریه ی محترم شما ارسال کنم. شاد باشد .

 • tina

  سلام من 3ماه است که به هلند آمدهام و در کمپ بوده ام اما به دلیل داشتن ویزای فرانسه ترک خاک به من داده اند اما دلیل امدن من به این کشور به دنیا آمدن من در اینجا و بسیاری دلایل دیگر مانند استعداد در نقاشی و کارهای دستی و.. بوده و من نمیخواهم به فرانسه بازگردم .من و مادرم تا حدودی با زبان اینجا آشنا هستیم و من حتم در موفقیتم در این کشور دارم . من با مادرم هستم و تا 2 هفته برای تصمیم گیری فرصت دارم . ما تمام پول خود را از دست داده ایم و نمیدانیم باید چه کاری انجام دهیم تا مقدار خیلی کمی در حال حاظر پول داریم اما برای اسکان و زندگی کافی نیست . لطفا من را راهنمایی کنید . منتظر جواب شما هستم . ممنون

 • سارا

  سلام من چهار سال هست که همراه همسر ودو فرزندم در Nijmegen ساکن هستم وبشدت دنبال کسی هستم که بتونه به دختر نه ساله من زبان فارسی آموزش بده. اگر میتونید لطفاً بهم کمک کنید. خیلی خیلی سپاسگزارم

 • Hamid

  با سلام خواهشمندم آدرس سایت و یا مشخصات دانشگاه ایلیا دکتر کاظمی را برایم ارسال کنید بسیار بهش نیازمندم

 • کبری قاسمی

  سحرخانم، لطفا با این ایمیل با من تماس بگیرید: kobra@radiozamaneh.com

 • sahar

  سحر متخصص فارغ التحصیل دکترای ادبیات فرانسه از دانشگاه سوربن پاریس ،مدتی است در سمت استاد دانشگاه در شهر ماستریخ هلند مشغول بکارم و با همسرو دو فرزند خردسالم در همین شهر ساکن هستیم.

 • reza

  تقدیم به آقای مجلسی یکی از نواده های مجلسی اگریک جلد کتاب از۲۴ جلد کتاب منحوس وعقل ستیزِ بحارالانوار مجلسی مرتجع را درکشوری انتشار دهند دیگر امید نجات برای آن ملت کم است میرزا آقاخان کرمانی