ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«سردیس خشایارشاه» پس از ۱۰ سال در موزه تخت جمشید

مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید اعلام کرد که «سردیس خشایارشاه» پس از ۱۰ سال در موزه پایگاه جهانی تخت جمشید در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

مسعود رضایی منفرد، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید اعلام کرد که «سردیس خشایارشاه» پس از ۱۰ سال در موزه پایگاه جهانی تخت جمشید در معرض دید گردشگران قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مسعود رضایی منفرد روز چهارشنبه ۱۱ فروردین گفت این سردیس به همراه آثار دیگری مانند «گردنبند سنگی» به شکل عاج، گردنبند و دستبند از مهره‌های سنگی رنگی، سینی سنگی مرمت شده، بخشی از پای مجسمه انسان از سنگ مرمر، دو عدد توپی چرخ ارابه، دو سنگ لاجورد با خط هیروگلیف، نمونه‌ای از بست‌های آهنی به‌کار رفته در تخت جمشید از جمله آثاری هستند که در نوروز ۹۵ برای نخستین بار به نمایش درآمده‌اند.

به‌گفته مدیر پایگاه میراث جهانی تخت‌جمشید، «سردیس خشایارشاه» از سنگ مرمر سیاه ساخته شده و به دلیل ریش، کلاه و گوشواره‌ای که دارد به خشایارشاه نسبت داده شده است.

در حال حاضر ۱۵۵ شیء مربوط به این مجموعه جهانی مانند مهره‌ها، لوح‌ها، کتیبه‌های گلی در موزه تخت جمشید به نمایش درآمده است.

ساختمان موزه تخت‌جمشید قدیمی‌ترین بنای بازسازی شده ایران است که در مجموعه تخت جمشید قرار دارد و به موزه اختصاص یافته است. این موزه شامل یک ایوان، دو گالری و یک تالار است.

مجموعه تاریخی تخت جمشید حدود ۲۵۰۰ سال پیش توسط سلسله هخامنشی بنا شد و در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • بابک هرمزان

    اقای کوروش! شماوهم مسلک های شما ازابشخوری بس ناپاک  تغذیه میکنید.

  • كوروش

    تخت جمشيد يك بناي بومي ايراني نيست بناهاي ايراني همه اجري و خشتي هستند تخت جمشيد بنايي سنگي مثل تمامي بناهاي يوناني است كه توسط اسرا و هنرمندان يوناني اجير شده ساخته شده است كه البته بنايي ناكامل و نيمه كار رها شده است شايعاتي در مورد بيمه كارگران سازنده و مرخصي زايمان كارگران زن و از اين قبيل همه بدون منبع و رفرانس و همه دروغ محض هستند هزينه ساخت اين كاخ ها هم با غارت و به نابودي كشاندن تمدن هاي باشكوه منطقه مثل عيلام و بابل و مصر توسط هخامنش ها تامين شده است اين بنا در واقع نمادي از هنر يوناني است