ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

واکنش مقامات پاناما به افشای اسناد پولشویی کلان

دادستانی پاناما در واکنش به انتشار اسناد پولشویی‌ رهبران کشورهای جهان و افراد سرشناس ورزشی و سیاسی، از آغاز تحقیقات در این‌باره خبر داد.

افشاگری بی‌سابقه روزنامه‌نگاران تحقیقی بین‌المللی (ICIJ) از اسناد پولشویی‌های کلان برخی از رهبران کشورهای جهان و افراد سرشناس ورزشی و سیاسی توسط شرکت‌هایی از زیرمجموعه‌های شرکت حقوقی پانامایی به نام «موساک فونسکا» (Mossack Fonseca)، بازتاب گسترده‌ای در جهان یافت. در پاناما نیز هم رئیس‌جمهور این کشور، هم دادستان کل و هم یکی از مسئولان موساک فونسکا در این‌باره واکنش نشان دادند.

بنا به گزارش‌های منتشرشده، دادستان پاناما روز دوشنبه ۴ آوریل / ۱۶ فروردین اعلام کرد که تحقیقات در مورد «اوراق پاناما» آغاز شده است.

روز گذشته یکشنبه ۳ آوریل / ۱۵ فروردین نخستین بار روزنامه آلمانی «زوددویچه تسایتونگ» افشاگری روزنامه‌نگاران تحقیقی بین‌المللی، سازمان غیرانتفاعی مستقر در واشنگتن را منتشر و در اختیار ۱۰۰ رسانه و حدود ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ۸۰ کشور جهان قرار داد.

این افشاگری شامل ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار سند می‌شود که قرار است به‌مرور منتشر شوند.

بر اساس این اسناد شرکت موساک فونسکا به ۷۲ نفر از رهبران سیاسی کنونی یا پیشین جهان و همچنین افراد سرشناس در عرصه‌های مختلف، از دهه ۱۹۷۰ تا بهار ۲۰۱۶ کمک کرده است تا مالیات نپردازند، تحریم‌ها را دور بزنند و ثروت خود را در شرکت‌های صوری که تنها یک صندوق پستی داشتند، ذخیره کنند. در این پیوند ۲۱۴ شرکت ظاهری که هویتی واقعی نداشتند کشف شده‌اند.

در میان افرادی که دست به چنین اعمالی زده‌اند می‌توان به بستگان و نزدیکان حسنی مبارک و معمر قذافی٬ رهبران پیشین مصر و لیبی، بشار اسد٬ رئیس‌جمهور کنونی سوریه، نزدیکان ولادیمیر پوتین٬ رئیس‌جمهور روسیه، پاولو لازارنکف، نخست‌وزیر سابق اوکراین، پترو پرشنکوف، رئیس‌جمهور کنونی اوکراین و لیونل مسی، بازیکن سرشناس فوتبال، اشاره کرد.

گفته می‌شود اسنادی نیز در مورد پولشویی مقامات ایران و حزب‌الله لبنان نیز وجود دارد.

رامون فونسکا مورا، از سهامداران شرکت حقوقی موساک فونسکا و مشاور پیشین خوان کارلوس وارلا، رئیس‌جمهور پاناما، در گفت‌وگو با شبکه تی‌وی‌ان اتهامات فوق را رد کرد و گفت شرکت او در پولشویی و فرار از مالیات افراد کمکی نکرده است.

کار شرکت حقوقی موساک فونسکا تأسیس شرکت‌ها و سپس فروش آن‌ها به بانک‌ها، مدیران مالی و یا وکلاست. این شرکت از ۴۰ سال پیش فعالیت می‌کند و تاکنون ۲۴۰ هزار شرکت را به فروش رسانده است.

رامون فونسکا مورا گفت: «ما مراقب بخش حقوقی کار خودمان هستیم و شرکت‌ها را به واسطه‌ها می‌فروشیم. تمام کسانی که نام آن‌ها افشا شده است مشتریان ما نبوده‌اند بلکه مشتری واسطه‌ها بوده‌اند.»

با این حال او اعتراف کرد که برخی از این اسناد از دفتر او بوده‌اند. رامون فونسکا مورا گفت: «ما هک شدیم. این یک جنایت است.»

فونسکا مورا شرکت موساک فونسکا را با شریک خود یورگن موساک، وکیل آلمانی‌تبار راه‌اندازی کرده است.

خوان کارلوس وارلا، رئیس‌جمهور پاناما نیز شامگاه یکشنبه در واکنشی اعلام کرد که دولت کاملاً درباره روشن شدن ماجرا همکاری خواهد کرد.

او افزود دولتش هیچ مدارایی با فعالیت‌های غیرقانونی در امور مالی پاناما نخواهد داشت.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • جمهوریخواه

    با این خبر، قدمتان به دروازه‌های حقایق سیاسی و انسانی‌ در دنیای امروز را خیرمقدم می‌گوئیم !