Share

هلن کلارک، نخست‌وزیر پیشین نیوزلند روز دوشنبه ۴ آوریل / ۱۶ فروردین کاندیداتوری خود را برای سمت دبیرکلی سازمان ملل اعلام کرد. او چهارمین زنی است که برای این سمت خود را کاندیدا کرده‌ است.

از راست به چپ: هلن کلارک، ایرینا بوکووا، وسنا پوسیچ و ناتالیا قرمان، چهار کاندیدای زن برای سمت دبیرکلی سازمان ملل

از راست به چپ: هلن کلارک، ایرینا بوکووا، وسنا پوسیچ و ناتالیا قرمان، چهار کاندیدای زن برای سمت دبیرکلی سازمان ملل

به‌گزارش رویترز، هلن کلارک، مدیر فعلی برنامه‌های سازمان ملل برای توسعه به‌جدیت در تکاپوست تا جایگزین بان کی مون، دبیرکل کنونی سازمان ملل شود و بدین ترتیب نخستین زنی باشد که در طول ۷۰ سال عمر این سازمان سکان آن را در دست می‌گیرد.

او گفت: «من در این انتخابات بر اساس توانایی‌های خود شرکت می‌کنم و امیدوارم که در قرن بیست‌ویکم، کاندیداتوری من به اندازه کاندیداتوری یک مرد مورد توجه قرار گیرد.»

بان کی مون، دبیرکل کنونی سازمان ملل و وزیر امور خارجه پیشین کره جنوبی پس از دو دوره پنج ساله در پایان سال ۲۰۱۶ از سمت خود کنار خواهد کشید.

پیش از این، هفت نفر دیگر، از جمله سه زن نیز کاندیداتوری خود را برای سمت دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده‌اند. سه زن دیگر عبارتند از ایرینا بوکووا، دبیرکل کنونی یونسکو از بلغارستان؛ وسنا پوسیچ، وزیر امور خارجه پیشین کرواسی؛ و ناتالیا قرمان، وزیر خارجه قبلی مالداوی.

دبیرکل بعدی سازمان ملل از اول ژانویه ۲۰۱۷ میلادی آغاز به کار خواهد کرد و در یک دوره‌ پنج ساله به حل و فصل مسائل بین المللی خواهد پرداخت.

برخی دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گویند نوبت شرق اروپاست که دبیرکلی سازمان ملل را به عهده بگیرد. روسیه هم آشکارا گفته که می‌خواهد رئیس آینده سازمان ملل از شرق اروپا باشد.

بیشتر بخوانید: آغاز روند انتخاب دبیرکل آینده سازمان ملل: زنان نامزد شوند

Share