ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اوراق پاناما به «شارلی ابدو» هم رسید

پولدارها در کاریکاتورِ فیلیپ ویلما با هم اعلام همبستگی می‌کنند. «نترسید»، «ما همه پاناما هستیم». اسلام‌گرایی جای خود را به اوراق پاناما داد؟ شارلی پاسخ می‌دهد.

کاریکاتور روی جلد هفته‌نامه‌ فکاهی «شارلی ابدو» که چهارشنبه ۶ آوریل روی پیشخوان کتابفروشی‌های فرانسه آمد، به رسوایی «اوراق پاناما» اختصاص دارد.

همبستگی پولدارها به روایت فیلیپ ویلما، کارتونیست «شارلی ابدو»

رسوایی «اوراق پاناما» اوایل سال ۲۰۱۵ آغاز شد: فردی که هویت او افشا نشده انبوهی از اسناد را در اختیار روزنامه آلمانی‌زبان زوددویچه قرار داد. با بررسی این اسناد به زودی معلوم شد که عده زیادی از ثروتمندان و سیاستمداران توسط شرکتی به نام «موساک فونسکا» در پاناما برای فرار از پرداخت مالیات یا معاملات غیر فانونی پولشویی می‌کردند. این ماجرا به تازگی رسانه‌ای شده و هر دم ابعاد بزرگ‌تری پیدا می‌کند.

شارلی ابدو در کاریکاتوری که این هفته روی جلد شماره ۱۲۳۷ خود منتشر کرده، گروهی از پولداران را نشان می‌دهد که در اعلام همبستگی با پولدارهایی که «اوراق پاناما» ممکن است پته آن‌ها را روی آب بیندازد به خیابان آمده‌اند و پلاکاردهایی در دست دارند که روی آن‌ها نوشته شده: «ما پاناما هستیم»، «نترسید» و «آن‌ها نمی‌توانند شیوه زندگی ما را تغییر دهند».

جلد شماره ۱۲۳۷ «شارلی ابدو»

این پلاکاردها یادآور تظاهرات گسترده مردم در همبستگی با تحریریه شارلی ابدو پس از حمله تروریستی ۷ ژانویه ۲۰۱۴ به دفتر این نشریه فکاهی در پاریس است که به کشته شدن نیمی از تحریریه این نشریه، از جمله چهار کارتونیست برجسته و زبردست فرانسوی، «کابو»، «شارب»، «تینیوس» و «ولینسکی» انجامید. در آن زمان مردم به خیابان‌ها آمدند و برای اعلام همبستگی با این روزنامه‌نگاران شعارهایی سر دادند: «ما شارلی هستیم»، «نترسید» و «آن‌ها نمی‌توانند شیوه زندگی ما را تغییر دهند».

حالا «شارلی ابدو» پولدارها را با شعارهای مشابه به خیابان‌ها کشانده و تیتر زده: «تروریسم مالیاتی» - کنایه‌ای از یک جایگزینی محتمل در بحث‌های روز رسانه‌ای: اسلام‌گرایی جای خود را به اوراق پاناما می‌دهد. جهان به گند کشیده شده. آیا وقت همبستگی با پولدارها رسیده است؟

کاریکاتور «تروریسم مالیاتی» اثر فیلیپ ویلما، کارتونیست برجسته فرانسوی‌ست. از مهم‌ترین ویژگی آثار او خط‌های ناآرام و درشتی‌ست که خودش از آن به عنوان «خطوط کثیف» یاد می‌کند.

اغلب رسانه‌های فرانسه‌ «تروریسم مالیاتی» اثر ویلما را ستوده‌اند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • صادق

    جهان دست ثروتمندان است دولت ها نیز حامی آنها بازهم اینده به ضرر غیر ثروتمندان رقم خواهد خورد