Share

ستاره سرخ پنج ‌پَر، نماد کمونیسم و سوسیالیسم است اما در عالم تجارت شرکت‌های غیرروس، از جمله آبجوی «هینیکن» هلندی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای «میسیز» در آمریکا و یا شرکت آب آشامیدنی «سن پلگرینو»ی ایتالیایی در آرم یا لوگوی خود از این ستاره استفاده کرده‌اند. این موضوع مورد اعتراض حزب کمونیست روسیه قرار گرفته است.

Red-Star

به‌گزارش روزنامه مسکو تایمز، حزب کمونیست روسیه استفاده تجاری شرکت‌های غیرروس از ستاره سرخ را یک رسوایی می‌داند.

وادیم سولوویِف، نماینده کمونیست‌ها در دومای روسیه اعلام کرد که از دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه خواهد خواست تا از ستاره سرخ، نماد پیروزی که بر پرچم ارتش روسیه نیز نقش بسته است محافظت کند.

طرح مورد نظر وادیم سولوویِف این است که شرکت‌های تجاری غیرروس دیگر نتوانند از ستاره سرخ در علائم خود استفاده کنند.

به‌گفته سولوویِف شرکت‌های روسی می‌توانند تا زمانی که مفهوم ستاره سرخ را تغییر نداده‌اند همچنان از آن استفاده کنند.

سولوویف گفت: «شرکت‌های ما با الهام از تاریخ کشورمان از این نماد استفاده می‌کنند اما استفاده از نماد ملی ما توسط شرکت‌های خارجی برای مقاصد تجاری بحث‌برانگیز است. به‌ویژه زمانی که این شرکت‌ها در کشورهایی مستقر باشند که علیه روسیه دست به تحریم زده‌اند.»

روزنامه مسکو تایمز نوشته است، درخواست حق مؤلف برای ستاره سرخ از طرف حزب کمونیست روسیه یک مشکل تاریخی دارد و آن این‌که فروشگاه‌های زنجیره‌ای «میسیز» و آبجوی «هینیکن» قدیمی‌تر از حزب کمونیست روسیه هستند. حزب سوسیال دمکرات روسیه که بعدها تبدیل به حزب کمونیست شد در سال ۱۸۹۸ بنیان گذاشته شد، در حالی که شرکت «هینیکن» در سال ۱۸۷۳ و فروشگاه‌های «میسیز» در سال ۱۸۵۸ تأسیس شده‌اند.

Share