Share

آذر مهدی قلی‌خانی، با نام هنری ثریا حکمت، از بازیگران سینما و تلویزیون ایران بامداد جمعه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵ در سن ۶۲ سالگی به دلیل تشنج و لخته شدن خون در مغز درگذشت. او سال‌های پایانی زندگی خود را در تنگدستی زندگی کرد.

Soraya-Hekmat

ثریا حکمت صبح دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵، بر اثر سکته مغزی، به کُما رفته بود.

او در سال ۱۳۳۲ در خوی به‌دنیا آمد و از اوایل دهه ۱۳۵۰ فعالیت بازیگری‌اش را آغاز کرد. اولین فیلم او «ناجورها» نام داشت که سعید مطلبی آن را در سال ۱۳۵۳ ساخت.

ثریا حکمت در فیلم‌های سینمایی چون «ای ایران»، «نقطه ضعف»، «تصویر آخر»، «خواستگاری»، «شب‌شکن»، «سمندر»، «جدال در تاسوکی»، «بهار در پاییز»، «دو همسفر»، «حالا چه شود؟»، «روز دیدنی»، «نیش»، «تهاجم»، «ماه‌پیشونی»، «آواز قو»، «عروسی مهتاب»، ایفای نقش کرد.

او همچنین در سریال‌های تلویزیونی «مرد اول»، «آپارتمان»، «فاصله»، «گزارش»، «خانه به خانه» و «خاطره‌ها» بازی کرد.

ثریا حکمت بیش از یک دهه فعالیت بازیگری نداشت. آخرین فیلم او «آواز قو» نام داشت که در سال ۱۳۷۹ ساخته شد.

این بازیگر در مردادماه ۱۳۹۳ در گفت‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعلام کرد که قادر به تأمین ودیعه مسکن خود نیست و مدتی بعد در چادر زندگی خواهد کرد. او گفت حتی توان پرداخت، هزینه درمان دندان‌های خود را نیز ندارد.

ثریا حکمت در این گفت‌وگو همچنین اعلام کرد که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد داده است تا قبرش را در قطعه هنرمندان پیش‌خرید کنند تا در زمان حیات بتواند آن را برای گذران زندگی بفروشد.

Share