Share

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران پیشنهاد جان کری، وزیر امور خارجه ایران برای گفت‌وگو درباره آزمایش‌های موشکی ایران را «یاوه‌گویی» و «حرف مفت» خواند.

dehghan

به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر دفاع ایران شنبه ۲۱ فروردین در مراسم یادبود علی صیاد شیرازی در ستاد کل نیروهای مسلح، برخورد ایالات متحده با آزمایش‌های موشکی ایران را «ایجاد محدودیت برای توانمندی‌های دفاعی ایران» دانست.

دهقان درباره پیشنهاد جان کری برای مذاکره بر سر فعالیت‌های موشکی ایران گفت که سخنان اخیر او از چند جهت قابل بررسی است و «نشان دهنده انفعال و استیصال آمریکا در برابر توانمندی‌های دفاعی ایران و نیز نگرانی عناصر وابسته به آمریکاست که می‌بینند آمریکایی‌ها دیگر توان حمایت از آن‌ها را ندارند».

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، پنج‌شنبه ۱۹ فروردین، در دیدار با وزاری خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در بحرین اعلام کرد که آمریکا و متحدانش آماده‌اند با ایران در راستای حل مسالمت‌آمیز اختلاف بر سر آزمایش‌های موشکی ایران همکاری و گفت‌وگو کنند.

وزیر دفاع ایران گفت که اگر آمریکا نگران ثبات در منطقه است بهتر است منطقه را خالی کند و نیروهای خود را به کشورش بازگرداند و «از تروریست‌ها حمایت نکنند».

دهقان گفت که چنانچه مقامات آمریکا به این موضوعات فکر کنند «دیگر یاوه‌گویی نکرده و حرف مفت نخواهند زد».

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز در این مراسم موضوع مذاکره درباره مسأله آزمایش موشکی ایران با آمریکا را «خارج از صلاحیت و شایستگی آمریکایی‌ها» خواند و گفت: «قدرت اصلی دفاعی جمهوری اسلامی ایران هیچگاه مورد مذاکره قرار نخواهد گرفت».

این سردار سپاه مسأله توان موشکی ایران را «تابع اراده درونی نظام اسلامی» و بر اساس حکم رهبر ایران دانست.

سپاه پاسداران پس از آغاز اجرای برجام هسته‌ای ایران، در چندین رزمایش، موشک‌های بالستیک خود را به آزمایش گذاشته است که این موضوع نگرانی کشورهای غربی و منطقه را برانگیخته است.

———————————————————————————————————

Share