ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

در سال ۹۴ بیش از ۳۰ تن در سیستان و بلوچستان به دست نیروهای نظامی کشته شدند

به‌گفته کمپین فعالین بلوچ ۴۳ نفر در سال ۹۴ هدف شلیک نیروهای نظامی جمهوری اسلامی در سیستان و بلوچستان قرار گرفته‌اند و دست‌کم ۳۲ نفر کشته شده‌اند که شامل شش زن و کودک نیز می‌شود. مأموران در هیچ موردی پاسخگو نبوده‌اند.

کمپین فعالین بلوچ می‌گوید در سال ۱۳۹۴ در استان سیستان و بلوچستان دست‌کم ۳۲ نفر توسط نیروهای نظامی کشته و ۱۱ نفر زخمی شده‌اند که شش تن از آن‌ها زن و کودک بوده‌اند.

به گزارش این کمپین، مأموران با «توجیهاتی» مانند «گذرگاه مواد مخدر»، نگاه امنیتی به رانندگان دارند و  به سمت خودروهایی که به فرمان «ایست» توجه نمی‌کنند، تیراندازی می‌کنند اما کلیه گزارش‌هایی که کمپین فعالین بلوچ جمع‌آوری کرده در هیچ یک از ۴۳ مورد از کسانی که در سال ۱۳۹۴ مورد شلیک مأموران قرار گرفته مواد مخدر به همراه نداشته‌اند.

این کمپین افزود: «این موارد همه آن‌چه در این زمینه اتفاق افتاده نیستند، بلکه به‌خاطر سختی‌ها و پیچیدگی‌های موجود در خصوص گزارشگری در استان سیستان و بلوچستان، صرفاً بخشی از این موارد است.»

به‌گفته کمپین فعالین بلوچ، کشته و زخمی شدن کودکان و زنان خود دلیل آشکاری بر رفتار «بدون ضابطه» مأموران در استان سیستان و بلوچستان است.

بر پایه این گزارش، این افراد به‌طور عمده بدون دلیل مشخص، مورد هدف گلوله قرار گرفته و «مأموران پس از قتل، پاسخگو نبوده و محل حادثه را ترک کرده‌اند.»

کمپین فعالین بلوچ می‌گوید پیگیری‌های قضایی قربانیان در هیچ یک از موارد منجر به نتیجه نشده و مأموران از راه‌های مختلف مانند «انکار ماجرا و نوشتن گزارش تیراندازی به نفع نیروی انتظامی» مورد محاکمه قرار نگرفته و از یک نوع «مصونیت قضایی نانوشته» بهره برده‌اند.

شلیک‌ به سمت شهروندان بلوچ در استان سیستان و بلوچستان همواره مورد انتقاد نهادهای حقوقی، فعالان مدنی و علمای منطقه بوده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.