Share

عملیات امدادرسانی به ۱۲ استان سیل‌زده ایران همچنان ادامه دارد. دست‌کم سه نفر جان خود را از دست دادند و ده‌ها روستا تخلیه شدند.

seyl

لرستان، ایلام، کرمانشاه، فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، اصفهان، خراسان شمالی و رضوی، کردستان و آذربایجان شرقی، ١٢استانی هستند که در آن‌ها سیل و آب‌گرفتگی به‌راه افتاده است.

به‌گفته مصطفی مرتضوی، سخنگوی سازمان امداد و نجات از حدود ۷۲ ساعت گذشته ١٣۶شهر، روستا و مناطق عشایرنشین مورد امدادرسانی قرار گرفته‌اند.

سخنگوی سازمان امداد و نجات از مفقود شدن یک نفر در منطقه مهران – رودخانه گدارخوش و مرگ یک نفر در محور دهلران – اندیمشک خبر داد.

خبرگزاری مهر نیز از مرگ یک چوپان پلدختری براثر صاعقه نوشت.

استان خوزستان

بنا به این گزارش‌ها در خوزستان رودخانه دز طغیان کرد و پل شناور نصب‌شده روی رودخانه دز را آب‌برد. در این استان ۱۲ منطقه شهرستان رامهرمز درگیر سیلاب هستند و چهار روستای شهرستان شوش تخلیه شده است.

سد دز شاهد کم‌سابقه‌ترین حجم ذخیره آب در تاریخ ۵۰ ساله خود بود و آب از بالای دیواره سد سرازیر شده است. با این حال حمیدرضا گودرزی، فرماندار اندیمشک اعلام کرد که «هیچ خطری سد دز را تهدید نمی‌کند».

فرماندار اندیمشک به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت در بازدید وزیر نیرو از سد دز شرایط این سد بررسی شده است. او افزود وضعیت ورودی و خروجی آب این سد برابر است و سیلاب از دریچه‌های سد دز خارج می شود.

گودرزی وضعیت سد کرخه را نیز مطلوب دانست و گفت »خطری این سد را تهدید نمی‌کند».

همچنین جهانگیر میری، مسئول پدافند غیرعامل پالایشگاه آبادان اعلام کرد که به دلیل بروز مشکل در کمپرسور اصلی فار سوم پالایشگاه این فاز به صورت موقت از مدار تولید خارج شد.

فاز سوم پالایشگاه نفت آبادان روزانه از سه پالایشگاه آبادان با ظرفیت تولید روزانه شش میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو چهار تولید می‌کند.

در خوزستان همچنین جاده ارتباطی شوش – دزفول مسدود شد و ۱۳ روستای شوش و ۷ روستای اهواز تخلیه شدند. در این روستاها مزارع به زیر آب رفتند.

seyl-3

بنا به اعلام هواشناسی آبادان ظرف ۲۰ دقیقه در عصر پنج‌شنبه ۱۸.۷ میلی‌متر باران در این شهر بارید که باعث آب‌گرفتگی معابر شد.

استان ایلام

در استان ایلام ۳۶ میلیارد تومان خسارت به شهرستان دهلران وارد شده است. آب شرب مناطق شهری دهلران قطع و راه کمربندی این شهر مسدود شد. آبرسانی توسط تانکرهای سیار به شهروندان صورت می‌گیرد. همچنین سه دستگاه پل دهلران تخریب و به ۵۰ پل دیگر آن خسارت وارد شد.

به سه هزار هکتار از اراضی گندم و ۵۰۰ هکتار از اراضی کلزا دهلران خسارت وارد شده است. میزان خسارت به کشاورزی دهلران ۱۵ میلیارد ریال تخمین زده می‌شود.

همچنین ۱۰۰ کلونی زنبورعسل دره‌شهر از بین رفت و به مزارع کشاورزی آبدانان نیز آسیب وارد شد.

محمدرضا مروارید، استاندار ایلام گفت: «بیشترین حجم خسارت‌های ناشی از بارش‌های شدید باران و وقوع سیل در مناطق مختلف این استان به محصولات کشاورزی و مزارع بوده است.»

استان لرستان

در استان لرستان راه آهن سراسری مسدود و حرکت همه قطارهای محور جنوب، محور پلدختر – خرم‌آباد متوقف شده است. در آزادراه خرم آباد – پل زال کوه ریزش کرده و خسارت ۳۰۰ میلیون ریالی به شبکه فشار متوسط و تیرهای برق پلدختر وارد شده است.

خط اصلی انتقال آب شهر پلدختر براثر طغیان رودخانه کشکان زیر آب رفته است و ۲۰۰ منزل مسکونی در خرم‌آباد دچار آب‌گرفتگی شده‌اند.

آب‌ لوله‌کشی شهر پلدختر یا قطع است و یا با فشار پایین در دسترس است. آب آشامیدنی ۴۵ روستای پلدختر نیز قطع است و ۱۱ روستای کوهدشت آب ندارند.

در استان لرستان ۲۹۸ خانوار بر اثر سیلاب حادثه دیدند و راه ارتباطی ۸۰ روستای لرستان مسدود شد. همچنین به بخش‌های مختلف دلفان خسارت ۷۰ میلیارد تومانی و به تأسیسات آب‌رسانی روستایی پلدختر خسارت ۵ میلیارد تومانی وارد شده است. سیلاب بزرگترین انارستان ایران را در استان لرستان را نیز ویران کرد.

استان همدان

در استان همدان سیلابی شدن بستر رودخانه‌های نهاوند خسارت به‌بار آورد اما از جزئیات آن اطلاعی در دست نیست.

در این استان شش روستا با جمعیت ۲۰۰ نفر به دلیل وقوع سیل در نهاوند تخلیه شدند و خط انتقال آب گاماسیاب براثر سیل و رانش زمین آسیب دید.

استان‌های دیگر

در استان چهار محال و بختیاری باران و سیلاب عشایر را زمین‌گیر کرد.

در کهگیلویه و بویراحمد نیز بارش مداوم تگرگ خسارت‌های زیادی به محصولات کشاورزی و باغات یاسوج وارد کرد

در استان‌های غرب و جنوب غرب همچنان باران می‌بارد. سازمان هواشناسی ایران هشدار داده است که بارش‌های شدید در ۱۴ استان در پیش خواهد بود.

سازمان هواشناسی گفته است شمال و شرق خوزستان، شمال بوشهر، شمال هرمزگان، مناطق مرکزی کرمان، لرستان، کهگیلویه‌، چهارمحال، غرب فارس و مناطق شمالی استان های قزوین، البرز و تهران، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و شمال سمنان با شدت باران مواجه خواهد بود.

Share