ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ختنه مردان موجب کمتر شدن لذت سکس نمی‌شود

عذرا مغانلو - پژوهشگران دانشگاه «کوینز» کانادا در طی یک آزمایش نشان دادند که ختنه کردن نوزادان لذت جنسی آن‌ها از سکس را در بزرگسالی کاهش نخواهد داد.

پژوهشگران دانشگاه «کوینز» کانادا در طی یک آزمایش نشان دادند که ختنه کردن نوزادان لذت جنسی آن‌ها از سکس را در بزرگسالی کاهش نخواهد داد.

این پژوهشگران دو فرضیه جنجالی در مورد ختنه و حساسیت آلت تناسلی مردانه را بررسی کردند. اینکه ۱ - ختنه و بریدن همه یا بخشی از پیش‌پوست آلت تناسلی در نوزادان پسر موجب کاهش حساسیت آلت تناسلی در بزرگ‌سالی شده و لذت سکس را کمتر می‌کند. و ۲ – اینکه عدم ختنه و نگاه داشتن پیش‌پوست آلت تناسلی، میزان احساس‌های مختلف از جمله لامسه، گرما، سرما و درد را در حشفه یا سر آلت افزایش می‌دهد.

پیش‌فرض بسیاری از مخالفان ختنه این است که کراتینیزه شدن پوست ختنه‌گاه پس از ختنه موجب می‌شود که عصب‌های این منطقه به‌اندازه قبل از ختنه حساس نباشند و این موجب کاهش لذت جنسی می‌شود.

جینفر بوسیو، کارولین پاکال و استفان استیل در دانشگاه «کویینز» کانادا در طی آزمایشی نشان دادند که ختنه تأثیری بر حساسیت پوست ختنه‌گاه و دیگر نقاط پوستی آلت مردانه ندارد.

ماجرا از سیاست‌گذاری در مورد ختنه آغاز شد

در سال ۲۰۱۵، هنگامی‌که آکادمی پزشکان متخصص کودکان آمریکا و انجمن پزشکان متخصص کودکان کانادا تصمیم گرفتند که سیاست‌های خود در مورد ختنه نوزادان را مورد تجدیدنظر قرار دهند، مزایا و مشکلات عمومی ختنه تبدیل به بحث طولانی و جنجالی شد.

تمرکز بر سلامت جنسی و به‌خصوص حفاظت فرد در مقابل عفونت‌های جنسی و بیماری‌های مقاربتی، در سال‌های اخیر طرفداری سیاسی از ختنه را افزایش داده است. به همین دلیل در آمریکا از سیاست ختنه کردن نوزادان حمایت می‌شود اما کانادا در این مورد تاکنون سیاست یکسانی را پیش نبرده است.

مسئله حساسیت آلت تناسلی و لذت بردن از سکس شاخص مهمی در بحث بین طرفداران و مخالفان ختنه است. از این رو تیمی شامل بر یک سکسولوژیست، یک اورولوژیست و یک روان‌شناس بالینی در دانشگاه کویینز کانادا تصمیم گرفتند که رابطه حساسیت پوست آلت تناسلی و ختنه را بررسی کنند.

فرضیه کراتینزه شدن پوست در ختنه

۶۲ مرد بین سنین ۱۸ و ۳۷ سال (۳۰ نفر ختنه شده و ۳۲ نفر ختنه نشده) در این مطالعه شرکت کردند. پروتکل این آزمایش چنین بود که از روش ارزیابی کمیت حسی (QST) استفاده شود و احساس‌های لمس، درد، آستانه تحمل درد، تشخیص گرما، آستانه تحمل گرما و سرما را در چهار منطقه آلت تناسلی این دو گروه اندازه‌گیری شود: منطقه حشفه یا سر آلت (چه ختنه شده و چه با پوست)، منطقه بدنه میانی، منطقه بدنه پایینی و خود پیش‌پوست (تنها در ختنه نشده‌ها).

حشفه به‌جایی گفته می‌شود که بالاتر از محلی است که در هنگام ختنه، پیش‌پوست آن برداشته می‌شود. حشفه محلی حساس و انبساط‌پذیر است. ختنه‌گاه در مردان ختنه‌نشده و به هنگام جمع‌شدگی آلت تناسلی توسط پوستی به نام پیش‌پوست پوشیده می‌شود ولی این پوست در زمان نُعوظ روی ختنه‌گاه را نمی‌پوشد و حشفه بیرون می‌زند.

فرضیه کراتینزه شدن پوست حشفه بر این باور است که عمل ختنه، پوست حشفه را در معرض تماس با هوای بیرونی، لباس‌های زیر و غیره قرار می‌دهد و این پوست کراتین بیشتری تولید می‌کند، ضخیم‌تر شده و حساسیتش کم می‌شود.

در آزمایش دانشگاه کوینز اندازه‌گیری مستقیم میزان حساسیت پوست با استفاده از روش Quantitative Sensory Testing به این صورت انجام شد که به پوست آلت تناسلی هر یک از شرکت‌کنندگان یک کاوشگر کوچک حسی وصل شد. این کاوشگر به الکترودهای دستگاهی وصل است که با واردکردن ارتعاش، گرما و یا سرما، واکنش پوست و جریان الکتریکی عصب‌های پوستی را اندازه می‌گیرد.

کارولین پاکال، روان‌شناس همراه این تیم، به «ساینس دیلی» می‌گوید که آن‌ها حساسیت مناطق مختلف آلت تناسلی را در هر ۶۲ داوطلب این آزمایش سنجیدند. نتایج پژوهش آن‌ها نشان داد که ختنه، تغییر در حساسیت آلت تناسلی ایجاد نمی‌کند و شواهد اولیه نشان می‌دهد که پیش‌پوست ختنه‌گاه در کسانی که ختنه نشده‌اند، حساس‌ترین بخش آلت تناسلی نیست.

پژوهش‌های قبلی در مورد تفاوت حساسیت آلت ختنه نشده با ختنه شده معمولاً از آستانه پایین‌تری در دستگاه Quantitative Sensory Testing استفاده می‌کردند. با اینکه بسیاری از احساس‌ها، چه ارتعاش، چه گرما و چه سرما در حشفه، به هر حال تبدیل به‌نوعی حس لذت جنسی می‌شوند، پژوهش حاضر هیچ تفاوتی در حساسیت حشفه و دیگر مناطق آلت بین دو گروه ختنه شده و ختنه نشده نیافت.

ختنه و HIV

شواهد از پژوهش‌های علمی مختلف نشان می‌دهد که ختنه، انتقال ویروس HIV را در سکس واژنی از زنان به مردان ختنه‌شده کاهش می‌دهد؛ به این ترتیب اگر زنی آلوده به ویروس HIV باشد، سکس واژنی با این زن برای مردی که ختنه شده است خطر کمتری دارد اما بی‌خطر نیست.

در سال ۲۰۱۱، برنامه مشترک سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه ایدز اعلام کردند که ختنه مردان می‌تواند یک مداخله مؤثر برای پیشگیری از انتقال HIV در میان کسانی باشد که تنها از واژن سکس می‌کنند. پژوهش‌ها در مورد سکس مقعدی اما تاکنون نشان نداده است که ختنه تأثیر در عدم انتقال HIV داشته باشد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • احمدی

  اگر این آزمایش در تهران انجام میشد هزار انگ مذهبی به آن زده میشد ولی چندین دکتر متخصص با آزمایشگاه مجهز در آمریکا آزمایش انجام داده اند و نتایج بالا حاصل شده. چند آدم لجباز متعصب نمیخواهند قبول کنند و بهانه گیری میکنند.

 • آرمین

  لطفا نوشتاری را که من با عنوان « نقد گزارشی مبنی بر عدم کاهش حساسیت آلت‌تناسلی توسط عمل ختنه » در تریبون زمانه نوشته‌ام را بخوانید. ***

 • armin

  نوشتاری به زبان انگلیسی در نقد این مقاله جانبداران. لطفا این مقاله رو بخونید من هم تلاش خواهم کرد این نوشتار رو در حد توانم ترجمه کنم یا خلاصه ازش رو در همین سایت بذارم. **

 • rivan

  چرا همش خانوما به ختنه ما پسرها حساسیت دارن حتی توی اندونزی زنها دسته حمعی میرن برای ختنه پسرها چرا خانومها همش تحقیقات تایید کننده برای ختانه کردن پسرها بدست میارن؟اگه الت مال خودشون هم بود برای بریدنش بی تابی میکردن و دست به تیغ و قیچی میشدن؟

 • مسعود

  ختنه در دین اسلام واجب نیست. ختنه به آلت تناسلی پسران آسیب می زند. ختنه لذت جنسی را کاهش می دهد. ختنه طول آلت را بین 1 تا 2 سانت کاهش می دهد و حتی باعث کاهش لذت جنسی در زنان هم می شود. ختنه به واسطه تبلیغات یهودیت دلیل علمی پیدا کرده است. وگرنه آلت زنان هم مایع سفید باکتریایی دارد، آلت زنان هم باعث سرطان می شود، آلت زنان هم منتقل کننده عفونت های مختلف است، ولی این دلیل بر بریدن آن نمی شود. ختنه در نوزادی یک جنایت است و باید اجازه دهید بچه بزرگ شود و خودش تصمیم بگیرد. خداوند چیزی را بیهوده نمی آفریند. اگر اضافه بود یا خودش وجود نداشت و یا این که در طول تکامل مثل دندان عقل در حال تکامل بود. قطعا خداوند آن را بیهوده نیافریده است.

 • ندار

  ذوق مرگ شدن بانوان در این آزمایشات ملاک نیست، حضرات نیازی به دستگاه کشی برای تست میزان حساسیت نداشتن کافی بود از یک نخ ساده برای درک میزان واکنش استفاده شود تا تفاوت در میزان احساس در دو گروه مشخص شود... واضح هست که این تهاجم به یک جسم سالم برای امیال مذهبیست و به زور بر آن مزایای پزشکی و فراپزشکی قایلند

 • شهروند درجه سه

  اینها همه توطئه دشمن است ! دشمن می خواهد ملت فتنه گر و بی بصیرت ایران ختنه نکند. باید در این یک مورد با یهودیها متحد شویم و جلوی این توطئه را بگیریم بفضل الهی ! دشمن میخواهد آنجا که می خواهیم کلاهک داشته باشیم ، نداشته باشیم، اینجا که میخواهیم کلاهک نداشته باشیم ، داشته باشیم. با این ترتیب دشمن میخواهد به نظام ضربه بزند ! امت حزب اله حاضر در صحنه بهوش باشد. در این باره با برادران روس مذاکره و مشورت شود تا ببینیم نظر برادر پوتین چیست

 • پیدا

  امکان تجربه هر دو حالت برای سنجش حساسیت وجود ندارد. ولی خانمهایی که قبلا تجربه ختنه شده را نداشته اند با دیدن عضو ختنه شده ذوق زده و هیجان زده می شوند.

 • farvahar

  این مطالعه باید در مردانی انجام می شد که ختنه نشده اند و بعد از تستهای لازم و بررسی علمی و انجام عمل جنسی / ختنه شده و بعدا تستهای لازم انجام می شد و بررسی می شد عمل جنسی در ختنه شده و ختنه نشده آیا یکسان است یا نه و آنهم در سنین مختلف و باید تعداد مردان از لحاظ آماری زیاد باید و فکر نمی کنم که 62 نفر جوابگو باشد و تعداد حداقل 1000 نفر و در نژاد های مختلف باشد .من این مطالعه را قبول ندارم و فکر می کنم که زود انزالی در مردان سنین 50 سال در ختنه شده ها بیشتر است و این یکی از عیوب ختنه است . و نیاز به مطالعه دارد .

 • arash

  negaran nabash azizam. mardhaye inrani hamintori ham mikhan tartibe hame ro bedan. pas khube khatneh mishan.

 • R.Sam

  This article is not scientific. In capitalism system science serve the capitalism system