سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

معادله قدرت و مجهول جانشینی

خسرو وحیدیان − تحلیل هرگونه وضعیت سیاسی پس از مرگ خامنه‌ای، منوط به مشخص شدن این است که روشن شود: چه کسی چه چیزی داشته است؟ چه کسی چه چیزی از دست داده است؟ چه کسی چه چیزی را می‌خواهد؟ چه کسی برای داشتن چه چیزی، چه ابزاری در دست دارد؟

این مقاله هنوز در این سایت در دسترس نیست. لطفاً به سایت پیشین زمانه رجوع کنید.

این مقاله را در سایت قدیم ما بخوانید.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • شهروند

  اینکه چه تحولاتی در هرم قدرت اتفاق خواهد افتاد مشکل حاکمان است، یرای رسیدن به دمگراسی نیاز به اتحاد مردم و تشکل سیاسی است. تنها راه رسیدن به دمکراسی اتحاد مردم است.

 • Ahmad

  با نوشتہ کا روز موافق ھستم،و نظر من بعد از فوت رھبر فعلی چیزی کہ مسلم ھست یک جانشین خواھد امد،اما سوال من این ھست کہ ان جانشین ھم مثل خوامنہ ای دارای قدرت کافی خواھد بود و ایا بقیہ ھمان فرمانبری را ھم از آؤ خواھند داشت؟ فکر نکنم با تجربہ ای کہ از گذشتہ دارند مجبور خواھند شد بہ ھمدیگہ امتیازاتی بدھند،و از انجاییکہ کہ ملت ھم مثل گذشتہ دنبال رو اخوندھا نیستند،این اجبار را کہ سر سازش را با ملت در پیش بگیرند نیز بیشتر خواھد شد،سپاہ پاساران ھم نقش خود را مثل گذشتہ ادامہ خواھد داد چون ملاھا بہ ان احتیاج دارند،و خود بہ تنھایی قدرت حکومت کردن را نخواھند داشت،و در نھایت زمان باعث از بین رفتن این حکومت خواھد شد،و امیدوارم تا ان زمان ھمین حکومت جادہ و یا پلی ھم برای گذار درست کردہ باشند.

 • افشین

  من هم با نظر آقای مستغاثی موافقم ،کل این نوشته و منظور پشت آن را می شد در یک پاراگراف خلاصه کرد . به نظر من اگر رهبر در کوتاه مدت پیش رو بمیرد ، کسی بر سر کار می آید حاصل توافق بین نیروهای اثرگذار حاکمیت و مصداقا یکی از سه چهار نفر مورد نظر رهبر فعلی و سه چهار نفر مورد نظر میانه روها خواهد بود . البته برای میانه رو ها داشتن یک شریک و همدست همرای در فرماندهان سپاه برای ایجاد بالانس ، بسیار مهم و واجب است . کسی که من فکر میکنم احتمالا سلیمانی خواهد بود . البته گزینه‌ای مثل حسن خمینی از این سمت و مجتبی خامنه‌ای از آن سمت کمتر محتمل است ولی شانس افرادی مثل شاهرودی و یا جوادی آملی بیشتر از سایرین خواهد بود . در این میان شخصی مثل آملی لاریجانی شاید در حال حاضر و در زمان حیات رهبر فعلی ژست جانشیتی را بخود بگیرد ولی بعد از ممات رهبر فعلی ، بعلت منفور بودن در نزد مردم شانسش بشدت میکاهد ... جدای از این حرفها توافقات محتمل با آمریکایی ها راهم نباید از نظر دور داشت ...

 • کامروز مستغاثی

  خیلی مفروضات را آورده اید و به فکت های زیادی اشاره کرده اید، اما در آخر جز کلی گویی کار دیگری نکرده اید! البته باید این را هم اضافه کرد که مفروض تان که دیکتاتوری هر نوع بدیلی را از بین میبرد خیلی هم درست نیست: هم مائو و هم ژنرال فرانکو در عین دیکتاتوری و کشتار وحشتناک مخالفان آلترناتیوهای خود را به کل نابود نکردند و تحولات هم در چین و هم در اسپانیا نشان داد که سمت و سوی تحولات بعد از مرگ دیکتاتور میتواند جهت دیگری پیدا کند. مشکلتان این است که نظام ایران را دیکتاتوری میدانید و واقعیت جمهوری را و وجود واقعی نهادهای انتخابی را به هیچ میگیرید. کشور ما کشوری در حال گذار است و البته هنوز دمکراسی نشده است. آنچه که شما دیکتاتوری میخوانید نه دیکتاتوری بلکه استبداد است که البته از دیکتاتوری بمراتب بدتر است. اما کشور ما کاملاً هم استبدادی نیست، بلکه استبداد بخاطر سلطه چندهزارساله مرتب در حال بازتولید است. علت این هم که خیلیها فکر میکنند رهبر و ولایت فقیه همه چیز است و سعی در افزایش اقتدار او و بسط ید او در حکومت دارند همین است. اما از آنطرف اینکه مجلس خبرگان تا این اندازه مهم میشود و از همین حالا باندهای قدرت در تکاپو افتاده اند که جانشین رهبر یکی مطابق میل خودشان باشد، بخاطر همین تلاش برای تسط ید قدرت فقیه و سلطه استبداد است و وجود نهادها (امید) برای گماردن رهبری شایسته تر بمعنای از میان نرفتن وجه دمکراتیک نظام است، ادامه گذار به سمت دمکراسی و درنتیجه ضرورت فعالیت طرفداران دمکراسی!