Share

دونالد ترامپ، تاجر میلیاردر با پیروزی در ایالت ایندیانا، نزدیک‌ترین رقیب خود تد کروز را از گردونه رقابت‌های پیش‌انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا بیرون کرد. بدین ترتیب انتظار می‌رود که ترامپ کاندیدای اصلی جمهوری‌خواهان در انتخابات باشد. در رقابت‌های حزب دمکرات در ایندیانا برنی سندرز بر کلینتون پیروز شد.

دونالد ترامپ در رقابت‌های پیش‌انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در بین جمهوری‌خواهان یکه‌تازی می‌کند.

دونالد ترامپ در رقابت‌های پیش‌انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در بین جمهوری‌خواهان یکه‌تازی می‌کند.

انتخابات مقدماتی در ایالت ایندیانا سه‌شنبه ۳ مه / ۱۴ اردیبهشت برگزار شد که در جبهه جمهوری‌خواهان دونالد ترامپ موفق شد ۵۳,۳ درصد آرا را به‌دست آورد و نفر اول شود. پس او تد کروز با ۳۶,۶ درصد و جان کسیک با ۷,۶ درصد آرا قرار گرفتند.

تد کروز پس از این شکست اعلام کرد که از رقابت انتخابات ریاست جمهوری کناره‌گیری می‌کند و ترامپ نیز خود را نامزد نهایی حزب جمهوری‌خواه معرفی کرد.

کروز گفت از ابتدای این رقابت‌ها گفته بود که تا جایی پیش خواهد رفت که چشم‌انداز پیروزی باقی مانده باشد.

اکنون تنها رقیب ترامپ، جان کسیک، فرماندار اوهایو است که به‌نظر نمی‌رسد بتواند در رقابت‌های بعدی خود را به ترامپ برساند چرا که او تاکنون پس از تد کروز نفر سوم کاندیداهای جمهوری‌خواهان بود. تعداد نماینده انتخاباتی تد کروز ۵۶۵ است در حالی‌که جان کسیک تنها ۱۵۳ نماینده را با خود همراه کرده است.

رینس پریبوس، رئیس کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه پس از کناره‌گیری تد کروز از رقابت‌های پیش‌انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود نوشت اکنون باید همه بر این متمرکز شویم که کلینتون را شکست دهیم.

در کارزار حزب دمکرات، برنی سندرز، نامزد جناح چپ این حزب موفق شد با کسب ۵۲,۵ درصد آرا در ایالت ایندیانا بر هیلاری کلینتون که ۴۷,۵ درصد آرا را به‌دست آورد پیروز شود.

با این حال هنوز هیلاری کلینتون پیشتاز است و موفقیت او برای نامزدی از سوی حزب دموکرات نزدیک به یقین است. کلینتون اکنون تنها به رأی ۱۸۲ نماینده حزبی دیگر نیاز دارد تا‌ به رقم ۲۳۸۳ که برای نامزدی رسمی از حزب دموکرات لازم است، برسد.

Share