Share

دادگاهی در فرانکفورت، یک جوان ۲۱ ساله ایرانی/آلمانی را به خاطر عکس یادگاری با سرهای بریده در سوریه و انتشار این تصاویر در فیسبوک محاکمه می‌کند. شواهدی از ارتباط “آریا.ل” با داعش در دست نیست.

Aria.L

متهم در زمان ورود به دادگاه

دادستانی آلمان برای یک جوان ۲۱ ساله‌ ایرانی به نام «آریا.ل» به خاطر بی‌حرمتی به جنازه کشته‌شدگان، پرونده‌ای به اتهام “جنایت جنگی” گشوده است. متهم در جریان جنگ داخلی سوریه، با سرهای بریده شده ژست گرفته و تصاویر این صحنه‌ها را در فیسبوک منتشر کرده است.

این نخستین مرتبه در آلمان است که یک متهم اسلامگرا به اتهام جنایت جنگی در برابر دادگاه قرار می‌گیرد. «آریا.ل» روز سه‌شنبه (سوم مه/۱۴ اردیبهشت) در دادگاه عالی ایالت هسن در فرانکفورت، به گرفتن عکس‌های یاد شده اقرار کرد اما نتوانست برای این اقدام و نشر عکس‌ها در اینترنت دلیلی بیاورد. در اینترنت چندین تصویر از متهم و دو جوان دیگر منتشر شده که در کنار سرهای بریده شده ژست گرفته‌اند.

آریا در دادگاه گفت به قصد کمک به سوریه سفر کرده بود و عکس‌گرفتن با سرهای بریده، اقدامی ناگهانی بوده است. او در توضیح این که چرا با این سرها عکس انداخته گفت: «وقتی جایی به شام دعوت بودیم، بچه‌های همسایه نزد ما آمدند و گفتند در حیاط مدرسه نزدیک محل، چند سر بریده شده افتاده است. آنجا رفتیم و  عکس گرفتیم.»

قاضی از او پرسید چرا در عکس‌ها با کلاشنیکف دیده می‌شود؟ متهم از پاسخ طفره رفت و گفت هر کس در سوریه اسلحه‌ای دارد. او این را هم تکذیب کرد که خودش عکس‌ها را در فیسبوک به اشتراک گذاشته است.

این جوان ۲۱ ساله ظاهرا در بهار سال ۲۰۱۴ به سوریه رفته و آنجا به شبه‌نظامیان اسلامگرا پیوسته است. روشن نیست که آیا او با تروریست‌های داعش همکاری داشته یا خیر. عضویت در «دولت اسلامی» جزء اتهامات او نیست.

آریا. ل از پدر و مادری ایرانی در کلن متولد شده و از مدتی پیش با خانواده‌ در اوفن‌باخ در نزدیکی فرانکفورت زندگی می‌کند. والدین او از هم جدا شده‌اند. مادر او که در خلال برگزاری دادگاه در میان حضار نشسته بود، به خبرنگاران گفت فرزندش قربانی ورود به محافل اشتباه و دوستان ناباب است.

چنانچه آریا محکوم شود، حداقل یک سال و حداکثر ۱۵ سال حبس در انتظار اوست. قرار است دادگاه روز چهارشنبه چهارم مه ادامه یابد. اعلام شده که رسیدگی به پرونده تا میانه ماه ژوئن ادامه خواهد داشت. متهم حدود یک سال قبل دستگیر شده و از آن زمان تا کنون تحت بازپرسی قرار دارد.

منبع: هسن شاو

Share