ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

یک عکس، یک نفر، یک مقاومت

تظاهرات تک نفره یک زن در مقابل ۳۰۰ نئونازی یونیفرم پوش، به تصویری نمادین از مقاومت در مقابل راست‌های افراطی در اسکاندیناوی تبدیل شده است.

تظاهرات تک نفره یک زن در مقابل ۳۰۰ نئونازی یونیفرم پوش، به تصویری نمادین از مقاومت در مقابل راست‌های افراطی در اسکاندیناوی تبدیل شده است.

عکس تس آسپلود ۴۲ ساله که مشت‌هایش را در مقابل اعضای «جنبش مقاومت شمالی» در شهر بورلنگه در مرکز سوئد گره کرده، حالا در تمام کشور مشهور شده است. تس می‌گوید: «اتفاق ساده‌ای بود. عصبانی بودم، روز یک شنبه بود. فقط رفتم بیرون، توی خیابان. داشتم فکر می‌کردم که نه، آنها حق ندارند اینجا رژه بروند. نازی‌ها حق ندارند اینجا رژه بروند. این کار درست نیست.»

او بعد از تظاهرات قطار گرفت و به استکهلم برگشت و تا روز دوشنبه خبر نداشت که عکسش در شبکه‌های مجازی منتشر شده است. عکاس این عکس دیوید لاورلوف حق انتشار این عکس را آزاد اعلام کرده است.

- شوکه شده‌ام. من پنجاه کیلویی در مقابل این نازی‌ها... شاید نباید این کار را می‌کردم... من دنبال صلح و آرامشم. این مردها خیلی گنده و دیوانه بودند. احساس متناقضی دارم، اما می‌خواهم آرامشم را حفظ کنم.

تظاهرات تک نفره تس در زمانی صورت گرفته که راست‌های افراطی در سوئد فعالیت بیشتری می‌کنند. حزب دموکرات‌های سوئد که یک حزب ضدمهاجر است بین ۱۵ تا ۲۰ درصد آرا را دارد. نژادپرست‌ها در سایت‌هایشان با خشونت علیه مهاجران می‌نویسند. ناسیونالیست-سوسیالیست‌های ضد یهود هم افراطی‌ترین این گروه‌ها هستند.

در سراسر اروپا تفکرات راست در حال فراگیرتر شدن است و البته واکنش‌هایی هم نسبت به آن صورت می‌گیرد. مردم به دنبال اتفاقی هستند که مقاومت‌شان را تقویت کند. اروپا مرزهای جدیدی در مقابل پناهجویان کشیده و حاضر به همکاری بیشتر نیست. تس یکی از این بحران‌ها را در تصویر خود نمایان کرده است.

رسانه‌های سوئد این تصویر را با تصویر مشهوری در سال ۱۹۸۵ به نام «زنی با کیفش» مقایسه کرده‌اند. آن تصویر را عکاسی به نام هانس رونسون گرفته بود و زنی را نشان می‌داد که با کیفش یکی از اعضای حزب نوردیک ریچ را می‌زند.

تصویر تس آسپلود حالا در جامعه سوئد امروز معنای عمیق‌تری دارد. جامعه‌ای چندفرهنگی که یک زن سیاه در آن در متن تصویر حضور دارد.

جامعه مدنی سوئد برای حمایت از پناهجویانی که از خاورمیانه و آسیا به سوئد می‌آیند، در سال‌های گذشته تلاش زیادی کرده با این حال گزارش‌هایی از حمله به کمپ‌های پناهجویی منتشر شده است. دولت سوئد هم سیاست‌های پناهنده پذیری خود را سخت‌گیرانه‌تر کرده است.

«جنبش مقاومت شمالی» یا ان آر آم برای مخالفان نژادپرستی در سوئد شناخته شده است. تس می‌گوید: «آنها به دوستان او که از مخالفان نژادپرستی هستند حمله کرده‌اند و برخی از آنها مجبور  شده‌اند برای در امان ماندن از آنها آدرس‌شان را عوض کنند. آنها با شماره‌های نامشخص به فعالان مدنی تلفن می‌زنند و بر سرشان فریاد می‌کشند. من شرمنده‌ام بابت این اتفاقات. سوئد یک کشور دموکرات است و آنها می‌توانند تظاهرات کنند اما مساله این است که آنها خود را نازی می‌نامند، این وحشتناک است.»

تس خود را یک آفریقایی سوئدی توصیف می‌کند که بیکار است و در یک گروه آفروسوئدی به نام فوکوس فعالیت می‌کند.

سال گذشته سازمان ملل اعلام کرد که در سوئد مساله آفریقاهراسی وجود دارد و نوعی دشمنی نسبت به کسانی که از کشورهای آفریقایی می‌آیند دیده می‌شود.

تس می‌گوید: «مردان در مترو با فحش آفریقایی‌تبارها را خطاب قرار می‌دهند اما کسی توجه نمی‌کند. امیدوار بودم سوئد در سال ۲۰۱۶ سوئد روشن‌تری باشد اما چنین اتفاق‌هایی می‌افتد، امیدوارم عکس من تاثیر مثبتی داشته باشد. شاید کاری که من کردم سمبلی باشد از کاری که ما همه باید بکنیم. اگر یک نفر می‌تواند، پس بقیه هم می‌توانند.»

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • یک انسان

  الان چه فرقی کرده اگر آلمان در جنگ برنده میشد جای آمریکا مینشست چه تفاوتی بین این دوتا هست ؟؟؟

 • Behrouz

  گاهی نقل قولی میخوانید و گمان میکنید که این ممکن است از زبان یک نازی و یا یک مسلمان است. ولی با دیدن نام میبنید که از یک چپی است. برای مثال چندی پیش مسلمانان در پاریس حمام خون به راه انداختند و وزیر خارجه سوئد قتل و عام پاریس را به گردن اسرائیل انداخت که حتی مسلمانان و نازیها از آن پرهیز کرده بودند. در تظاهرات علیه اسرائیل ــــ برای مثال طی مسابقه تنیس دیویس کاپ بین سوئد و اسرائیل در شهر مالموــــ سوسیالیست ها، کمونیست ها، سبزها، مسلمانان و نازیها از آن پشتیانی کردند. سوئد امکان دارد صد نازی داشته باشد ولی اتحاد نامقدس چپ و اسلام صد ها هزار نازی به وجود آورده که فقط نامشان متفاوت است.

 • Behrouz

  چرا این زن، بهشت آفریقای جنوبی نلسون ماندلا را انتخاب نکرده است؟ در آفریقای جنوبی لینچ سیاه پوستان سایر کشورهای آفریقائی کار روزانه شده و رسانه ها شرم آورانه پنهانکاری را پیشه خود کرده اند. در چند روز اخیر اعضای مسلمان حزب سبزها با افشا شدن روابط آنها با تروریست ها و گروههای فاشیستی و ضد یهود آبروی حزب را ـــ اگر آبروئی داشت ـــ برده اند. فکر میکنید اینها بهتر از نازیها هستند؟ البته حزب سوسیال دمکرات و چپ بهتر از حزب سبز ها نیستند.

 • حقیقتگو

  تمامی قشون افراطی و آدمکشان افراطی که تبدیل به لشکرهایی قدرتمند و با نفوذ در اروپا و امریکا شده اند و با حمایت مالی سرمایه داران بزرگ وچپاولگران جهان سومی و نظامیون و پشتبانی کاتولیک های مذهبی رشد و نمو می کنند و هنوز که هنوز است کشورهای جهان نشینان برده گانشان تصور می کنند.

 • مقصرAhmad

  دردناک ھست و خیلی ھم ،وقتی کشورھای ثروت مندی مثل ایران ،عراق،سعودی ھا و شیخ نشینان،و کشور ھای ھمسایہ برای ھیچ بجان ملت و ھمدیگہ افتادن ،انوقت شبہ سر زمینھای اسکاندیناوی با ان ھوای بدش گر وہ ھای ضد خارجی تشکیل میدن،واقعا درد اور نیست ،چرا ما ھا نباید در سرزمین خودمان باشیم و در کل این حقارت را تحمل کرد ،عیب از خودمان ھست،