Share

بلژیک پیش از این چندین جت جنگنده خود را برای نبرد با نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) به عراق فرستاده بود، اکنون دو ماه پس از ترورهای بروکسل این کشور می‌خواهد شش جت جنگنده خود را به سوریه نیز اعزام کند.

بلژیک بیش از ۵۰ جت جنگنده در اختیار دارد

بلژیک بیش از ۵۰ جت جنگنده در اختیار دارد

جنگنده‌های اف ـ ۱۶ از اکتبر ۲۰۱۴ تا ژوئن ۲۰۱۵ به‌طور منظم مواضع داعش در عراق را مورد هدف قرار داده‌اند و از ماه ژوئیه آینده شش جنگنده نیز به نبردهای سوریه می‌پیوندند.

ترورهای بروکسل عاملی شدند تا دولت بلژیک حضور خود علیه داعش را پررنگ‌تر کند. استیون فاندپوت، وزیر دفاع بلژیک در این‌باره گفت: «ما باید تروریست‌ها را در مناطق استقرارشان مورد هدف قرار دهیم.»

در تاریخ ۲۲ مارس / ۳ فروردین سه انفجار مهیب در بروکسل رخ داد که منجر به کشته شدن ۳۰ نفر و مجروح شدن ۲۰۰ نفر شد. دو انفجار در فرودگاه زاونتم بروکسل و یک انفجار در ایستگاه مترو نزدیک به دفاتر اتحادیه اروپا رخ داد. داعش مسئولیت این انفجارها را برعهده گرفت.

دولت بلژیک گفته است که شرکت در جنگ سوریه نمی‌تواند خطر شدیدی علیه نیروهای این کشور باشد و شبیه به آن‌چه تاکنون در عراق رخ داده است خواهد بود.

در ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا بیش از ۶۰ کشور شرکت دارند اما تنها تعداد کمی از آن‌ها در حملات هوایی در خاک سوریه حضور دارند.

این‌که نیروی هوایی بلژیک در چه تعداد حمله شرکت خواهد کرد هنوز روشن نیست.

بلژیک بیش از ۵۰ جت جنگنده در اختیار دارد. این جنگنده‌ها پیش از این در کوسوو و افغانستان عملیت انجام داده‌اند.

Share