ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

درخواست از اتحادیه اروپا برای تحقیق درباره احکام سنگین ۳۲ تن از بهاییان در ایران

۱۰ نهاد حقوق بشری در نامه مشترکی از مقامات اتحادیه اروپا خواستند تا از جمهوری اسلامی ایران بخواهند حکم‌های حبس صادر شده علیه ۳۲ شهروند بهایی استان گلستان را لغو و درباره موارد شکنجه و آزار آن‌ها در زمان بازجویی دست به یک تحقیق مستقل بزند.

۱۰ نهاد حقوق بشری در نامه مشترکی از مقامات اتحادیه اروپا خواستند تا از جمهوری اسلامی ایران بخواهند حکم‌های حبس صادر شده علیه ۳۲ شهروند بهایی استان گلستان را لغو و درباره موارد شکنجه و آزار آن‌ها در زمان بازجویی دست به یک تحقیق مستقل بزند.

به‌ گزارش سایت «عدالت برای ایران»، در این نامه تأکید شده است که پرونده بهاییان گلستان، بزرگترین دستگیری دسته‌جمعی بهاییان در ۱۰ سال گذشته بوده است.

نهادهای امضاکننده نامه گفته‌اند این پرونده از نظر شدت شکنجه‌‌ای که در بازجویی‌ها اعمال‌شده کم‌نظیر است.

نهادهای امضاکننده این نامه کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بنیاد برومند، عدالت برای ایران، سازمان حقوق بشر ایران، انجمن پژوهشگران ایران، بنیاد تسلیمی، شبکه حقوق بشر کردستان، سازمان مدارای جهانی و Iran Insight هستند.

مقامات قضایی ایران طی یک پروژه یک ساله ۳۲ شهروند بهایی ساکن شهرهای مختلف استان گلستان را از مهرماه ۱۳۹۱ به اتهام برگزاری جلسات خصوصی مذهبی، معاشرت با مسلمانان و تبلیغ بهاییت، بازداشت کرده و زیر شکنجه‌های شدید فیزیکی و روانی برای پذیرفتن اتهامات خود تحت فشار قرار داده‌اند. آن‌ها در مجموع به ۲۳۸ سال حبس‌ محکوم شده‌اند. هشت تن از آن‌ها که به حبس‌های ۱۰ تا پنج سال محکوم شده‌اند، در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان رجایی‌شهر هستند و ۲۴ تن دیگر که به شش تا ۱۱ سال زندان محکوم شده‌اند، در انتظار برگزاری دادگاه تجدیدنظر هستند.

در صورت تأیید محکومیت این ۲۴ نفر در دادگاه تجدیدنظر چندین زوج بهایی با هم به زندان خواهند رفت و فرزندان آن‌ها بی‌سرپرست خواهند شد.

چند تن از بازداشت‌شدگان پس از آزادی موقت، در نامه‌هایی به رئیس دادگستری استان گلستان، شرح کامل شکنجه‌های خود را بیان کرده و خواستار پیگیری موضوع شده بودند.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.