ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

«خانم‌های قری»، شوهران «سردمزاج»

کانال تلگرامی‌‌شان را که باز کنید بیشتر از ۱۰ هزار نفر عضو آن هستند؛ «فقط خانم‌های قری‌» که قرار است روابط زناشویی را متحول کنند و با طرح ایده‌های مختلف به زنان بیاموزند که چطور می‌توانند با نوع خاصی از همسرداری به «شادی» و «رضایت» برسند.

کانال تلگرامی‌‌شان را که باز کنید بیشتر از ۱۰ هزار نفر عضو آن هستند؛ «فقط خانم‌های قری‌» که قرار است روابط زناشویی را متحول کند و با طرح ایده‌های مختلف به زنان بیاموزد که چطور می‌توانند با نوع خاصی از همسرداری به «شادی» و «رضایت» برسند. شکلی از همسرداری، که به گفته ادمین این کانال، طبق «دستورات خدا» توصیه می‌شود و زنان در آن مایه‌ «آرامش» مردان هستند.

 در بخش توضیحات این کانال نوشته شده: ورود آقایان ممنوع. اما هم مردان در آن عضو هستند و هم زنان؛ بعضی‌ها از آن بهره می‌برند و برخی دیگر صرفا برای «خندیدن» آنجا می‌چرخند.


مطالبی که در کانال گذاشته می‌شود یا از طریق ادمین و همکارانش برای راهنمایی و ایده‌پردازی است یا مخاطبانی آنها را ارسال می‌کنند که با عکس فرستادن و حرف زدن از روش‌های شخصی و امتحان شده، تجربه «همسرداری موفق» خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

از سوی دیگر، هستند کسانی که به این کانال تلگرامی و مطالب آن انتقاد دارند و با تمسخر، اعتراض کردن یا حتی فحاشی، هر جور که بتوانند ناراحتی خود را بروز می‌دهند. همین واکنش‌ها باعث شد که چند وقت پیش برای مدتی کوتاه و چندروزه، ادمین تصمیم به تعطیل کردن کانال بگیرد و تابلوی «پایان کار» بزند. ولی به درخواست اعضا کانال تعطیل نشد، به گفته خودشان زندگی‌هایشان با عمل کردن به توصیه‌های این کانال؛ پر «عشوه»، شاد و رنگی شده است.

«فقط خانم‌های متاهل» که قبلا با نام «ایده، عشوه و خانم‌های قری» فعالیت می‌کرد حالا از جمله کانال‌های شناخته‌شده تلگرام است. اکنون، گستردگی آن به‌قدری شده است که اگر از اطرافیان خود درباره آن سوالی بپرسید، کسانی را پیدا می‌کنید که یا خود عضو آن شده‌اند یا حداقل سروصدای این کانال را شنیده‌اند.

پست‌هایی که از طرف مخاطبان ارسال می‌شود، معمولا یا ابتکاراتی است که روی مواد غذایی پیاده شده یا روابط جنسی را مطرح می‌کند که باهدف بیرون کشیدن شوهران از «سردمزاجی» انجام می‌شود. مثل تزیین الویه به شکل لباس‌زیر زنانه، پر کردن در و دیوار با کاردستی‌های عاشقانه و تزیین فضای درون خانه بارنگ و بوی عشق و سکس.

توصیه‌های این کانال برای داشتن روابطی پایدار و حفظ شوهران و یک زندگی عاشقانه‌تر، زنان را به تحمل بیشتر دعوت می‌کند و به آنها می‌گوید که می‌توانند با ساختن فضایی پرمهر، مردان خود و حتی آن‌هایی را که ممکن است به دنبال «خیانت» کردن باشند، دوباره جذب کنند.

به‌عنوان نمونه یکی از زنان عضو این کانال، در یادداشتی از برخوردهای «تحقیرآمیز» خانواده همسرش گلایه می‌کند. اما خوشحال است که پس از پیاده کردن ابتکاراتی که از این کانال یاد گرفته، اگرچه آنها به رفتار بد خود ادامه می‌دهند، ولی همسرش شب‌ها در این دعوای تاریخی، در جبهه او می‌ایستد. برای این زن، «همین عشق» شوهر برای «تحمل» رفتار خانواده او کافی است.

آموزش همسرداری با مدیریت سحربانو

«سحربانو» ادمین کانال تلگرامی «فقط خانم‌های متاهل»، ۲۷ سال دارد، ۲ سال است که ازدواج‌کرده و فوق ليسانس مهندسى كامپيوتر گرايش هوش مصنوعى است. او شاغل است و هدف‌ خود از ایجاد این کانال تلگرامی را پر کردن شکاف «نداشتن آگاهی‌های لازم و کافی در حیطه همسرداری» عنوان می‌کند.

بزرگ‌ کنید
از توصیه‌های خانم‌های قری

سحربانو، در گفت‌وگو با رادیو زمانه می‌گوید: «ما خانم‌ها فقط آشپز و خدمتکار بار آمده‌ایم و نه یک همسر. اکثر خانم‌ها به خاطر فرهنگ و جو سنتی غالب جامعه در حیطه روابط جنسی چیز درستی نمی‌دانند و متاسفانه بسیاری از زنان نمی‌دانند که حق لذت بردن دارند. خیلی‌ها بدنشان و ساختار آن را نمی‌شناسند چه برسد به این‌که ارگاسم را هم تجربه کرده باشند.»

او معتقد است بیشتر پیام‌هایی که زنان عضو این کانال ارسال می‌کنند نشان می‌دهد که آن‌ها «فقط از فیلم پورن پیروی می‌کنند» و سکس را صرفا «دخول» می‌دانند و «کسی از شوهرداری درست اطلاع ندارد». مثال او بر این مدعا، شوهر یکی از دوستانش است که با داشتن مدرک دانشگاهی، مشاور خانواده بودن و اجرای برنامه در تلویزیون، همسر خود را آن‌قدر آزار و اذیت کرد تا آنجا که او از ادامه تحصیل منصرف شد.

سحربانو می‌گوید هم زنان خانه‌دار در این کانال عضو هستند و هم زنان شاغل: «ولی بیشتر خانه‌دارها مشارکت می‌کنند». البته به گفته او کودکان عروس شده هم در این کانال عضو هستند: «خیلی‌ها بالای ۱۵ سال هستند که ازدواج کرده‌اند.»

در کانال پست‌های مختلفی پیرامون کارکردن و اشتغال زنان وجود دارد. باوجود آنکه ادمین صفحه به گفته خودش شاغل است اما به زنان توصیه می‌شود از آنجایی که مردان تامین‌کننده اصلی معیشت خانواده هستند بهتر است آن‌ها در صورت اشتغال صرفا کمک‌خرج باشند تا «مردانگی» همسرانشان زیر سوال نرود.

در بیشتر یادداشت‌ها و نظرات مخاطبان، این مسئله خودنمایی می‌کند که مردان خارج از خانه سخت گرفتار فراهم کردن امکانات زندگی هستند و زنان در خانه مشغول آشپزی و آماده‌سازی خود برای رابطه جنسی‌. انگار که تعریف دیگری از «همسرداری» ندارند.

در بعضی مطالب به زنان توصیه می‌شود که نام شوهر را با ماژیک یا رژلب روی ناحیه تناسلی خود بنویسند، بین پستان‌ها و شکم خود خورش و سالاد بریزند تا مرد «سورپرایز» شود و غذایش را بدین شکل بخورد. یا آلت تناسلی شوهرانشان را دو سه بار در هفته با روغن‌هایی مثل «سیاه‌دانه»، «بادام شیرین» یا «کنجد» ماساژ دهند، بلکه درنهایت لذتی نیز نصیب زنان شود.

کانال دیگری نیز با مدیریت سحربانو فعالیت می‌کند که در آن پوزیشن‌های مختلف رابطه جنسی به‌صورت تصویری آموزش داده می‌شود. پوزیشن‌هایی برای سکس که نام‌هایی به آنها داده‌ شده مثل «شترسوار»، «دخول عمیق»، «فرشته»، «حالت سجده» و یا «پا در آسمان». بعضی از آنها با توضیحاتی همراه است: «بیشتر در زوجین جوان کاربرد دارد... مناسب برای باردارشدن و ایجاد نطفه... یا برای تازه‌عروس‌ها تا چند وقت پیشنهاد نمی‌شود.»

ادمین فقط خانم‌های متاهل در ادامه به رادیو زمانه می‌گوید، در تلگرام هزاران کانال برای همسرداری وجود دارد اما او سعی کرده به‌جای کمک گرفتن از «پورن» دست به دامن «دین و احادیث» شود: «خدا گفته مردان ستون زندگی هستند برای زنان، درست است؟ و همین‌طور گفته زنان برای آرامش دادن خلق شده‌اند. چرا نباید بلد باشیم خوب زندگی کنیم؟ برای پوزیشن‌ها از انواع و اقسام اپ‌های اندروید و ای‌اواس و کتاب‌های متعدد چاپ‌شده در این زمینه استفاده می‌کنم که به‌مرور کامل می‌شود.»

به گفته او، «خانم عباسی» که «سکس تراپیست» است و در ایران به متقاضیان مشاوره جنسی می‌دهد منبع بسیاری از پوزیشن‌های جنسی است که او در کانال زیردستش تبلیغ می‌کند. بسیاری از آموزش‌ها نیز به شکل فایل‌های صوتی کوتاه روی کانال قرار می‌گیرد.

کانال تلگرام یا منشور زن تراز انقلاب اسلامی؟

اشاره سحربانو به دلیل خلقت زنان که «آرامشی» برای مردان برشمرده می‌شوند، یادآور منشور «زن تراز انقلاب اسلامی» و همچنین بسیاری از قوانین دیگری است که در ایران امروز همچنان زن را تنها  در چهارچوب خانه و خانواده تعریف می‌کند.

توصیه‌هایی که در این کانال به زنان می‌شود، بر شاخصه‌های مفهوم مرد در سنت و باورهای قدیمی استوار است. بسیاری از زنان و مردان ایرانی و شرقی، شنیده‌اند که برای «رام کردن» مردان کافی است به شکم و زیر شکم آنها رسیدگی شود.

بزرگ‌ کنید
غذای مخصوص خانم‌های قری

غذاهای رنگارنگ، تزیین محیط خانه و سکس در توصیه‌های این کانال، ابزارهایی هستند که زنان از آن برای آرامش بخشیدن به مردان استفاده می‌کنند و بدن خود را وسیله آن می‌دانند. بدنی که البته در میان کشورهای توسعه نیافته یا در حال توسعه، شاید ناشناخته‌ترین بخش وجود شهروندان باشد.

برخی توصیه‌ها رابطه زنان با بدن خودشان را هدف می‌گیرد. مثلا در بعضی مطالب گفته‌شده است که اگر شوهران ترک‌های بدن زنان را ببینند توی «ذوق‌»شان می‌خورد. از این جهت زنان باید جوراب رنگ بدن بپوشند و ... یا بعضی پست‌های بهداشتی که مخاطبان را نسبت به ترشحات تناسلی‌شان حساس می‌کند.

این توصیه‌ها و آموزش‌ها که از طریق کانال‌های تلگرامی این روزها در میان ایرانیان جا باز کرده، در فقدان سیستم آموزشی به‌روز شده و مدرن، چنان فراگیر شده است که گاه می‌تواند تنها محلی باشد که غیر از رساله‌های روحانیون، پرده از مسائل جنسی و روابط زناشویی برمی‌دارد.

با توجه به گسترش استفاده از تلفن‌های هوشمند و در نظر داشتن اینکه تلگرام یکی از محبوب‌ترین ابزارهای پیام‌رسان موبایل در ایران است، بسیاری از کودکان نیز به این کانال‌های تلگرامی دسترسی دارند. دختران و پسرانی که پیش از رسیدن به سن قانونی، در نبود آموزش مسائل جنسی و بی‌بهره از درکی درست از روابط جنسی یا زناشویی برابر، در معرض ترویج نوعی از رابطه مرد محور و یک‌طرفه هستند.

منابع تولید ارزش، ازجمله رسانه و محیط‌های آموزشی در ایران بر مسائل جنسی خط ممنوع کشیده‌اند و آن‌چه ترویج می‌شود نقش زنان در تامین نیازهای مردان و تمکین از آن‌هاست که حالا به نسل بعدی نیز منتقل می‌شود. این‌بار با ابزاری مدرن.

تلاش برای ساختن نوعی از سبک زندگی شوهر محور که در بستر مردسالار ایران می‌گذرد، واکنش‌های مثبتی هم داشته است. برخی معتقدند این کانال توانسته با شکستن برخی تابوها «ابراز عاطفه» را در میان همسران جریان بدهد. گروهی دیگر نیز می‌گویند، «شادی» به بسیاری از زندگی‌ها راه پیدا کرده است. اما منتقدان نظر دیگری دارند و معتقدند این نوع از شادی بر پایه فرودستی زنان بنا شده و از کلیشه‌ها تغذیه می‌کند.

مدافعان این کانال‌ها می‌گویند نمی‌توان نگاه یک‌پارچه‌ای به وضعیت زنان در ایران داشت. شاید وجود این کانال‌ها و تغییر سبک زندگی باعث شود که مشارکت‌کنندگان در چنین کانال‌هایی نیز به سمت و سوی آگاهی قدم بردارند. در مقابل اما منتقدان باور دارند که این قدم‌ها بر زیربنایی سنتی و تاریخی گذاشته می‌شود.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • قق

  توی قرآن گفته زن و مرد لیاس و آرامش یکدیگر هستند اگر این کانال دنبال چیزی غیر از این است کج راه رفته.

 • شونا

  با سلام و خسته نباشید چطور میشه در این کانال عضوشیم ،مرسی

 • کورش

  بعد از اینهمه ایجاد کنجکاوی هیچ ادرسی از کانال مزبور وجود ندارد . فقدان این ادرس همچون فقدان منبع و ماخذ در یک مقاله ، یک نقص است

 • رضا

  گزارشی عالی ، همراه با بی طرفی ی دانشنامه‌ای. دست مریزاد!