Share

ارتش عراق اعلام کرد که در نخستین ساعات صبح دوشنبه ۳۰ مه / ۱۰ خرداد نیروهای ضد تروریسم به فلوجه حمله کرده و توانستند از سه طرف وارد این شهر شوند. فلوجه در کنترل گروه «دولت اسلامی» (داعش) قرار دارد و اکنون نبردهای خیابانی در آن در جریان است.

ارتش عراق در ورودی شهر فلوجه

ارتش عراق در ورودی شهر فلوجه

عبدالوهاب سعدی، فرمانده این عملیات گفت نیروهایی که وارد فلوجه شده‌اند از حمایت‌های جنگنده‌های ائتلاف جهانی علیه داعش به‌رهبری آمریکا برخوردارند.

نیروهای ارتش عراق از دو روز پیش حملات خود به فلوجه، واقع در غرب بغداد را آغاز کردند و روز گذشته یکشنبه ۲۹ مه ۹ خرداد آن را به محاصره خود در آوردند.

گفته می‌شود در فلوجه بین ۵۰۰ تا یک هزار جنگجوی داعش وجود دارد. ده‌ها هزار نفر از شهروندان گرفتار در فلوجه نیز در وضعیت ناگواری به‌سر می‌برند. نهادهای کمک‌رسانی بین‌المللی معتقدند هر روز وضعیت ساکنان فلوجه بدتر می‌شود. آن‌ها هیچ راه مطمئنی برای فرار ندارند. با این حال در روز جمعه چند صد نفر موفق شدند از این شهر بگریزند.

شبکه الجزیره از درگیری‌های خیابانی در مرکز فلوجه خبر داده است. بنا به این گزارش منطقه صقلاویه در شمال غرب فلوجه ظهر دوشنبه آزاد شده است. منابع نظامی عراق گفته‌اند از آن‌جا که در شهر غیرنظامیان حضور دارند پیشروی‌ها به آرامی ادامه دارد.

نیروهای داعش در سال ۲۰۱۴ کنترل شهر بزرگ و سنی‌نشین فلوجه را به دست گرفتند.

نیروهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان حشد شعبی از دوشنبه گذشته عملیات بازپس‌گیری فلوجه از دست نیروهای داعش را آغاز کردند.

چند انفجار در بغداد

در همین حال بر اثر چند انفجار در پایتخت عراق بیش از ۲۰ نفر کشته و حدود ۵۰ نفر زخمی شدند. به‌گفته پلیس و بیمارستان‌ها در مجموع سه انفجار رخ داد.

در منطقه شیعه‌نشین «شعب»، در انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده ۱۲ نفر کشته شدند.هفت نفر نیز در منطقه سنی‌نشین «طارمیه» با انفجار خودرویی جان خود را از دست دادند. در شهرک شیعه‌نشین «صدر» انفجار بمبی بر روی یک موتورسیکلت دو نفر را کشت.

پیش از این مسئولیت عملیات تروریستی از این دست را داعش برعهده گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

عملیات فلوجه؛ تجمع کامل نیروهای ویژه دولت عراق در اطراف شهر

Share