ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سوگواری مسئولین در مرقد و شادی مردم در شمال؛ خمینی واقعا مرده است

حمید مافی − نیمه خرداد در حالی که حکومتی‌ها به عزا و شادی برای امام مرده و زنده مشغول‌ند برای مردم فرصت خوبی است تا از بار سفر ببندند و در شمال از مرگ خمینی کمال استفاده را ببرند

همزمان با سخنرانی مسئولان در مرقد خمینی، خبرگزاری فارس از دستگیری ۷۰جوان در شمال تهران خبر داد که «مست پارتی برگزار کرده بودند». پلیس راه هم هر ساعت یک‌بار وضعیت ترافیک جاده‌های منتهی به شمال ایران را گزارش داد و گفت که « ترافیک سنگین ادامه دارد».

همزمان با سالروز مرگ خمینی و تعطیلات نیمه خرداد، پلیس راه ایران از بامداد چهارشنبه ترافیک در جاده‌های منتهی به شمال را سنگین اعلام کرد.

دو تصویر از ایران در سالروز مرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی. در تصویر نخست مسئولان دولتی و رسانه‌های حکومتی می‌خواهند نشان دهند که «همه امت عزادار امام است» و در دیگری هم واقعیتی از مردم که فارغ از مرثیه و مدیحه‌ای که به بهانه ۱۴ و ۱۵ خرداد برای «امام مرده و زنده» سروده می‌شود، به دنبال اندک فضا و فرصتی هستند برای شادی و خوشگذرانی.

دوگانه ایران «جمهوری اسلامی» عمری به درازای حکومت جمهوری اسلامی دارد، اگر به امر دولتی‌ها همه خیابان‌ها در نیمه خرداد سیاهپوش می‌شوند و رادیو و تلویزیون دولتی یک صدا «امام امت» را به یاد دیگران می‌آورد و «جانشین برحق‌اش» را، در سوی دیگر مردم می‌توانند نفس بکشند و در حالی که بخش زیادی از نیروی قوای نظامی و انتظامی مشغول تامین امنیت بزرگداشت هستند، کمی آسوده خاطرتر شادی کنند.

وب‌سایت تابناک- وابسته به محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام- عصر چهارشنبه ۱۴ خرداد گزارشی را منتشر کرد که حاوی انتقاد تلویحی از مردم و مسئولان دولتی به خاطر حجم بالای سفر به استان‌های شمالی همزمان با تعطیلات نیمه خرداد بود.

این تصویر را باشگاه خبرنگاران جوان منتشر کرد که حجم ترافیک در محورهای ورودی و خروجی تهران را نشان می‌دهد.

این وب‌سایت با بیان این‌که: «در حالی که تعطیلات نیمه خرداد، نه تعطیلات جشن، که یادآور دو رویداد دردناک است و از این روی، برخی بر این باورند که سفر رفتن در این روزها، وجهه خوشی ندارد و اتفاقی شایسته نیست»، گزارش کرد: «ترافیکی که در مسیرهای منتهی به نقاط خوش آب و هوا بسیار سنگین گزارش شده و می‌شود و حکایت از حجم بالای مسافران دارد».

نویسنده تابناک در ادامه این گزارش با طرح این پرسش که «به راستی چرا به اینجا رسیده‌ایم؟ آیا مردم مقصرند یا اشکال جای دیگری است؟»، نیاز مردم به سفر را علت اصلی افزایش حجم ترافیک جاده‌های منتهی به استان‌های شمالی دانست و نوشت: « آنچه در وهله اول برای بسیاری از مردم اهمیت دارد، یافتن مجالی برای سفر و تفریح کردن است و در این مسیر، علت فراهم آمدن این مجال اهمیت کمتری دارد؛ موضوعی که پیش از هر چیزی از نیاز جامعه به تفریح و مسافرت نشأت می‌گیرد».

اگرچه تابناک در ادامه نزدیکی ماه رمضان و آخرین تعطیلات قبل از آن و همینطور دیدار با خانواده‌ها را از علل افزایش حجم سفر به شمال دانست و مسئولان دولتی را سرزنش کرد که به جای تلاش برای افزایش رفاه مردم، «آنقدر کاهلی کرده‌اند که بهترین فرصت برای سفر در پایان فصل بهار، تعطیلات مناسبتی نیمه خرداد ماه شده است»، اما از واقعیتی خبر داد که تا به حال حداقل به صورت علنی و عمومی بیان نمی‌شد؛ شادی و سفر مردم در ایام ارتحال یا همان ارتحال دی.

واقعیتی که این دوگانه به رخ می‌کشد؛ مرگ خمینی است، این فقط جسم خمینی نیست که در جنوب تهران به خاک سپرده شده، «ارزش‌ها و آرمان‌ها»ی او هم سالیانی است که در ایران دفن شده است. هر چقدر هم که نزدیکان او و رسانه‌های حکومتی و نیمه مستقل ایران بکوشند که تصویری بهتر از « پدر بزرگ و امام‌شان» ارائه دهند، خشونت‌هایش را پنهان کنند و بزک شده‌اش را روی میز بگذارند، بازهم سالمرگش فرصتی است برای نفس کشیدن بخش زیادی از مردمانی که خسته‌اند از این همه «ماتم و عزایی که سالیانی است بر چهره آن‌ها نشسته است» و می‌خواهند از تعطیلات نیمه خرداد و مرگ خمینی «کمال استفاده» را ببرند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • مهیار

  میتوان به این رویداد طوری دیگر هم نگاه کرد,در کشورهای دیگر بخصوص آمریکای جنوبی هنگام فوت کسی اطرافیان فوت شده ,درهنگام دفن و حمل جسد,شروع به نواختن موسیقی و شادی ودست زدن میکنند در مسیحیت هم هنگام دفن حاضران از خاطرات خوب وخنده دار خود با متوفا میگویند,کسی که فوت میشود باید از جایگاه خوبی برخوردار باشد که پس از او هم درسالیانی مردم راشادبتواند نگه دارد,واین عاقبت بخیری واقعیست ,چرا نباید در این روز اینطور نگاه کرد,پس میتوان هم ایشان وهم شهدای 15 خرداد را از این دیدگاه دید که حتمن مردم دارن فراتر از رفتاری که دراون کشورها برای متوفاهاشون انجام میدن ,دراین روزها انجام میگیرد!!!این عمل مختص به دین ومذهب و آیین وملتی نیست,بلکه نشان از یادآوری از متوفا که همیشه زنده است و باعث شادی مردمش حتا پس از مرگ میتواند باشد! سپاسگذارم.

 • تایماز

  اگر دست این مقامات را یه خورده بیشتر آزاد بگذارند، عین کره شمالی ماتم گرفتن برای رهبرشان را اجباری و متخلفان را به سزای عملشان که همانا گریه نکردن و پیکنیک رفتن است میرسانند. اینان میگویند وقتی که زمین و آسمان در سالگرد خمینی به سوگ نشسته و حتی پرندگان نیز در ماتم و اندهند، قناری ها بجای چه چه زدن، نوحه می خوانند و الاخر، این مردم پست که باید همگی در جنگ ایران و عراق کشته می شدند ولی نشده اند، باید گریزه های دستجمعی سر بدهند و غیره... بعقیده این مافنگیها ، مرگ خمینی هم دسیسه آمریکا بوده که اگر نبود اکنون خمینی زنده بود و تا انقلاب مهدی در راس امور قرار داشت. تا وقتی ملت ایران برای دوای دردهایشان به سر چاهی در جمکران می روند و مهدی موعودشان را منتظرند که سر از چاه بیرون در بیاره و تا وقتی ملت با این خرافات زندگی می کنه ، شمال رفتن در سالگرد دفن خمینی هم تأثیری بر آینده شان نخواهد گکذاشت و مقامات به کار خود ادامه خواهند داد.

 • رسول

  اگر دست این مقامات را یه خورده بیشتر آزاد بگذارند، عین کره شمالی ماتم گرفتن برای رهبرشان را اجباری و متخلفان را به سزای عملشان که همانا گریه نکردن و پیکنیک رفتن است میرسانند. اینان میگویند وقتی که زمین و آسمان در سالگرد خمینی به سوگ نشسته و حتی پرندگان نیز در ماتم و اندهند، قناری ها بجای چه چه زدن، نوحه می خوانند و الاخر، این مردم پست که باید همگی در جنگ ایران و عراق کشته می شدند ولی نشده اند، باید گریزه های دستجمعی سر بدهند و غیره... بعقیده این مافنگیها ، مرگ خمینی هم دسیسه آمریکا بوده که اگر نبود اکنون خمینی زنده بود و تا انقلاب مهدی در راس امور قرار داشت. تا وقتی ملت ایران برای دوای دردهایشان به سر چاهی در سلفچگان می روند و مهدی موعودشان را منتظرند که سر از چاه بیرون در بیاره و تا وقتی ملت با این خرافات زندگی می کنه ، شمال رفتن در سالگرد دفن خمینی هم تأثیری بر آینده شان نخواهد گکذاشت و مقامات به کار خود ادامه خواهند داد.

 • حاج جواد احسانی

  رونق اقتصادی شمال کشور به همین توریسم است؛گرچه توریسم داخلی.اندکی فکر کن بعد بنویس.تمام فروشگاه های کوچک و بزگ و هتلها و کسانی که یک اتاق برای اجاره دارند خوشحال اند.کُجای کاری برادر؟بچه ای از مادرش درخواسی داشت ،مادر در جوابش گفت ،باید صبر کنی تا مسافرین تهرانی بیایند.

 • shadi

  نمیشه تفریحشون رو منتقل کنند یه جای دیگه . تا دو روز تعطیل میشه سرِ خر رو کج می کنند سمت شمال .بجز ازدحام وشلوغی و زباله ی این مردم با فرهنگ ، چیزی نصیب ما نمیشه !

 • ناظر

  تنها خیری که از خمینی به مردم ایران رسید تعطیلی دو روز ارتحال و 15 خرداد است. باقی همه شر بود ، دیدی دیدی چه خبر بود . یاد میرزاده عشقی گرامی .