Share

صبح روز یک‌شنبه شانزدهم خرداد ماه، دو مرد به اتهام “فساد فی‌ الارض” و “زنای به عنف” در شهر شیراز و در ملاء عام اعدام شدند.

Edam

پیشتر تاریخ اعدام یکی از اعدام‌شدگان، معروف به «مرد ژله‌ای»، ۱۲ خرداد اعلام شد که اجرای آن چهار روز به تاخیر افتاد و امروز همزمان با متهم دیگری که «مجتبی-‌گ» معرفی شده است، به دار آویخته شد.

در مراسم حلق آویز کردن و اعدام در ملاء عام  این دو نفر، ده‌ها نفر از اهالی شیراز حاضر شدند و ضمن تماشای این مراسم، با موبایل‌های‌شان فیلم و عکس گرفتند.

در میان تماشاگران، بچه‌های کم سن و سال نیز دیده می‌شوند و این در حالی‌ست که تقلید از این مراسم به قصد بازی، تا به حال جان چندین کودک را در شهرهای مختلف ایران گرفته است: بازی اعدام قربانی می‌گیرد و “بازی اعدام جان کودک هشت ساله را گرفت”

بازی اعدام‌ با جایزه مرگ

سایت رکنا که اخبار حوادث را پوشش می‌دهد، عکس‌ها و فیلمی از این مراسم منتشر کرده است. در این فیلم شماری از شهروندان شیرازی از این اعدام‌ها (به‌خصوص اعدام مرد ژله‌ای) ابراز رضایت می‌کنند.

برخی فعالان حقوق بشر و مخالف اعدام در روزهای گذشته از مردم شیراز خواسته بودند که برای تماشای این مراسم حاضر نشوند.

آن‌ها تاکید کرده بودند که حکومت اسلامی این خشونت‌ها را به هدف تماشای شهروندان به اجرا می‌گذارد و اگر آنان در این مراسم حاضر نشوند، این مراسم خشن در عمل کارکرد خود را از دست می‌دهد.

مدیار سمیع‌نژاد، یکی از این فعالان مخالف اعدام، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «اهالى محترم شیراز، لطفا نروید ببینید! بچه‌ها را هم در خانه نگه دارید. پنجره‌ها را هم ببندید.»

علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب شیراز، ضمن تایید اجرای حکم اعدام مرد ژله‌ای گفته است که «او به اتهام افساد فی الارض و ایجاد ناامنی گسترده در شیراز از طریق ورود به عنف شبانه به منازل تعداد زیادی از شهروندان و هتک حرمت نوامیس و تجاوز، به اعدام محکوم شد.»

بر اساس گفته‌های این مقام قضایی، این فرد پس از این‌که تن خود را چرب می‌کرده، از ۱۲ شب تا ۵:۳۰ بامداد، پنهانی وارد خانه‌های مردم می‌شده و «اعمال شوم خود را اجرا می‌کرده است.»

گفته شده که او توانسته است وارد ۱۰۰ خانه بشود.

صالحی درباره شیوه دستگیری «مرد ژله‌ای» هم گفته است که «با اخذ فیلم دوربین مدار بسته یکی از شاکیان متهم، با تطبیق آزمایش DNA و گروه خونی و دیگر آثار به جای مانده از صحنه جرم از جمله نمونه خون‌های اخذ شده در آزمایشگاه ژنتیک، این فرد شناسایی و در تاریخ هفتم شهریور ماه سال ۹۴ دستگیر می‌شود.»

قرار مجرمیت ۲۷ مهر ماه برای او صادر می‌شود و شعبه اول دادگاه انقلاب، ۲۶ دی ماه حکم اعدام او را صادر می‌کند. به این حکم اعتراض می‌شود، اما شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور، حکم صادر شده را تایید می‌کند.

اتهام نفر دومی هم که امروز در شیراز و در ملاء عام اعدام شد، «ارتکاب زنای به عنف پیش از اقدام به قتل» بود.


بخوانید:

اعدام به مثابه قتل عمد

Share