Share

رسانه رسمی بحرین اعلام کرد که پلیس ساحلی این کشور هشت تن را که قصد داشتند به ایران فرار کنند، بازداشت کرده است.

Iran-Bahrain

خبرگزاری رویترز، یکشنبه پنجم ژوئن/ ۱۶ خرداد گزارش داد که رسانه رسمی بحرین اعلام کرده است این افراد قصد داشتند با قایق به سمت ایران فرار کنند و دو مرد دیگر از داخل ایران برای فرار این هشت تن برنامه ریزی کرده بودند.

پیشتر دادگاهی در بحرین این افراد را در یک محاکمه غیابی به ۱۰ تا ۱۵ سال زندان محکوم کرده بود.

بحرین جمعه فهرستی از اسامی ۱۷ تن منتشر کرد که از بازداشتگاه «بارانداز خشک»، یکی از سه زندان اصلی بحرین، فرار کرده‌اند. ۱۱ تن از این افراد در مدت کوتاهی دستگیر شدند.

نام شش تن از این هشت تن که دستگیر شدند در این فهرست نیست.

در ماه مارس ۲۰۱۱ نیز ۱۰۹ تن از زندانیان این بازداشتگاه از زندان فرار کردند.

بر اساس گزارش مرکز حقوق بشر بحرین بیش از ۵۰۰ زندانی در زندان‌های بحرین به سر می‌برند که شماری از آنان زندانیان سیاسی هستند.

تعدادی از زندانیان سیاسی در بحرین از جمله شیعیانی هستند که در اعتراضات ضدحکومتی سال ۲۰۱۱ شرکت داشتند. بحرین می‌گوید ایران در تهییج معترضان و حمایت مالی و تسلیحاتی به آن‌ها دست دارد.

پیشتر نیز چندین نفر در بحرین به اتهام همکاری امنیتی با ایران و قاچاق اسلحه دستگیر شده‌اند. در ژانویه گذشته مقامات بحرینی اعلام کردند که اعضای یک «هسته تروریستی» را که وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان هستند، دستگیر کرده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در آخرین گزارش سالانه خود، ایران را به دلیل کمک به «گروه‌های تروریستی» از جمله معترضان بحرینی در فهرست حکومت‌های حامی تروریسم قرار داد. ایران این اتهامات را رد می‌کند.

Share