ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دیوید کامرون استعفای خود را اعلام کرد

رأی مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا در همان ساعات نخست پیامدهای فوری طوفانی داشت. افزون بر کاهش شدید ارزش پوند و تأثیرات اقتصادی آن، دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا که از ماندن در اتحادیه اروپا دفاع می‌کرد نیز استعفا داد.

در پی رأی مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، دیوید کامرون، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد که در ماه اکتبر از سمت خود کنار می‌رود. بدین ترتیب او که از ماندن در اتحادیه اروپا دفاع می‌کرد با استعفای خود شکست را پذیرفت.

بزرگ‌ کنید
دیوید کامرون: کشور به رهبر دیگری نیاز دارد.

دیوید کامرون صبح جمعه ۲۴ ژوئن / ۴ تیر اعلام کرد که تنها سه ماه دیگر در سمت خود باقی خواهد ماند. مذاکرات بریتانیا با اتحادیه اروپا پس از ماه اکتبر باید با یک نخست‌وزیر جدید آغاز شود. کامرون گفت: «کشور به رهبر دیگری نیاز دارد.»

مردم بریتانیا در همه‌پرسی پنج‌شنبه ۲۳ ژوئن / ۳ تیر به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند. بر اساس نتایج نهایی این همه‌پرسی، ۵۱,۹ درصد از رأی‌دهندگان به ترک اتحادیه اروپا رأی دادند و ۴۸,۱ درصد به باقی ماندن در آن. این نتیجه برای بسیاری از کشورها غیرمنتظره بود و در لحظه شمارش تمام آراء پوند به پایین‌ترین ارزش خود از سال ۱۹۸۵ یعنی ۱,۳۳  دلار رسید.

دیوید کامرون هنگامی که نتایج نهایی اعلام شد در برابر دوربین‌های شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفت و استعفای خود را اعلام کرد.

قبل از اعلام استعفای کامرون، بیش از ۸۰ نماینده محافظه‌کار مجلس بریتانیا که حامی «جنبش خروج» هستند نامه‌ای خطاب به او نوشتند و از او خواستند که صرف‌نظر از نتیجه همه‌پرسی، در پست خود باقی بماند. نامه درست پس از اینکه رأی‌گیری در همه‌پرسی پایان یافت، به دست کامرون داده شد.

با این حال تعدادی از نمایندگان محافظه‌کار و دیگر جناح‌های راست این نامه را امضاء نکردند و این احتمال می‌رفت که بخواهند در هفته‌های پس از رأی‌گیری، موضوع رأی عدم اعتماد به دیوید کامرون را مطرح کنند.

دیوید کامرون در ماه مه ۲۰۱۵ در رقابت‌های انتخاباتی فشرده با اد میلیبند از حزب کارگر وعده‌ای انتخاباتی داد که منجر به نخست‌وزیری مجدد او شد. کامرون وعده داده بود که شهروندان طی یک همه‌پرسی خودشان در مورد آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا تصمیم بگیرند.

در میان صاحب‌نظران موافق اتحادیه اروپا این نظر وجود دارد که اگر چه در ماه‌های اخیر کامرون از پیوستن به اتحادیه اروپا پشتیبانی می‌کرد اما اززمان نخست‌وزیری مجددش بارها علیه اروپا صحبت کرده بود و همین در شکل‌گیری افکار مخالف با اروپا در جامعه بریتانیا تأثیر گذاشت.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.