ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مادر شهرام امیری، کارشناس هسته‌ای زندانی: پسرم اعدام شد

خبر اعدام شهرام امیری در حالی اعلام می‌شود که پیشتر گفته می‌شد او به ده سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شده است.

مرضیه امیری، مادر شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته‌ای زندانی در ایران به تعدادی از خبرگزاری‌های فارسی زبان گفت که پسرش اعدام شد.

شهرام امیری هنگام بازگشت به ایران مورد استقبال مقامات ایران از جمله حسن قشقاوی قرار گرفت

مادر شهرام امیری گفت که او در آخرین دیدار با پسرش از او شنیده که قرار است به زودی اعدام شود.

او گفت که فرزندش چهارشنبه ۱۳ مرداد در مکانی نامعلوم اعدام شد.

خانم امیری می‌گوید جسد فرزندش را ماموران امنیتی به کرمانشاه برده بودند. او توضیح داد که جسد فرزندش را دیده و بر گردن او اثر طناب دار بوده است.‎

در اوایل تابستان ۱۳۸۹ انتشار چندین ویدئوی متناقض منجر شد تا نام شهرام امیری در رسانه‌ها مطرح شود.

او ابتدا در یک ویدئو اعلام کرده بود که برای تحصیل به آمریکا پناهنده شده و پس از آن در ویدئو دیگری اعلام کرده بود طی سفر حج در عربستان ربوده شده است.

شهرام امیری پس از بازگشت به ایران با حضور در چند برنامه تلویزیونی با بیان جزئیات چگونگی ربایش خود از عربستان توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا ، اعلام کرد که به «مدد الهی و یاری چند دوست معتمد از ایران»، توانسته از دست سازمان سیا و اف بی‌ آی بگریزد و به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن پناه ببرد.

شهرام امیری، کارشناس فیزیک هسته‌ای که به ایالات متحده آمریکا رفته بود، در سال ۱۳۸۹ از آمریکا به ایران بازگشت.

به گفته خانواده او، چهار ماه پس از بازگشت به ایران «ابتدا مقام‌های قضایی او را در یک خانه امن در شرق تهران نگهداری می‌ کردند که دو بار نیز به وی اجازه داده بودند در آخر هفته با خانواده اش در یک مجتمع تفریحی – فرهنگی به نام «طلاییه» در شمال شرق تهران دیدار داشته باشد».

خانواده او می‌گویند که تماسشان با امیری یک ماه بعد قطع شد و او را به یک سلول انفرادی منتقل کردند.

به روایت این خانواده، آنها با وجود مراجعه به دفتر رهبر ایران و رئیس مجلس نزدیک به دوسال با او هیچ ملاقاتی نداشتند.

به روایت یک عضو خانواده امیری که نخواسته بود نامش فاش شود، همسر او در یکی از پیگیری‌هایش در دادگاه شهرام امیری را به طور اتفاقی درحالی می‌بیند که او توان حرکت نداشته و دو نفر زیر بغل او را گرفته بودند. شهرام امیری فریاد می‌زده یک ماه است که در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

خانواده او تأیید کرده بودند که شهرام امیری در زندان حشمتیه تهران، مورد شکنجه‌های روحی و جسمی قرار گرفت و در این دوران یک‌بار نیز به مدت یک هفته، در بیمارستان ۵۰۴ ارتش در تهران بستری بود.

زندان «حشمتیه» یکی از زندانی‌های امنیتی متعلق به ارتش ایران است که با درجه بالای امنیتی طبقه‌بندی می‌شود.

همان زمان روزنامه واشنگتن پست از قول مقام‌های آمریکایی نقل کرده که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بیش از پنج میلیون دلار به این متخصص هسته‌ای پیشنهاد کرده بود تا او در ازای آن، اطلاعاتی در مورد برنامه هسته‌ای ایران را در اختیار این سازمان قرار دهد.

رسانه‌های آمریکایی این اطلاعات را مربوط به احداث یک مرکز جدید غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی قم دانسته‌‌ بودند که توسط شهرام امیری به آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتقل شده بود.

خانواده او تیرماه ۹۳ به سحام نیوز گفته بودند که شهرام امیری در بازداشتگاه پادگان جی است و دست به اعتصاب غذا زده است.

اکنون خبر اعدام او در حالی اعلام می‌شود که در سال ۱۳۹۱خانواده امیری از محکومیتش به ده سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش، به اتهام «تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه بندی شده به دشمن» خبر داده بودند.

حکم او توسط شعبه هفتم دادگاه نظامی‌‌ تهران صادر شده بود.

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • شاهرخ

  داستان هر چه که بوده، مرگ او چه دستاوردی دارد؟ میتوانستند بطور مادام العمر از او بخواهند تدریس رایگان در مدارس و دانشگاهها داشته و دانشی را که با هزینه مملکت آموخته بود به دیگران منتقل کند. اصلا می گفتند مادامالعمر نظافتچی باشد، یک فایده ای برای مردم و مملکت و یک فایده ای برای خود او داشت. حالا چی؟ چه فایده ای می برند؟

 • علی

  انسان چگونه می تواند اول وجدان و انسانیت خود را بفروشد و مشغول به ساخت سلاح های ضد بشری شود، بعد وطن و کارفرمای قبلی خود را بفروشد و به یک کشور خارجی پناهنده شود، بعد آن کشور را هم بفروشد و بگوید مرا دزدیده اند. واقعا اعدام برای بعضی ها لازم است.

 • بهنام

  ظاهرآ در ایمیلهایی که از هیلاری کلینتون هک شده ، یک ایمیل اشاره ای دارد به گرفتن پول توسط شهرام امیری در ازای دادن اطلاعات هسته ای . با توجه به اینکه مسئله ایمیلها به تازگی لو رفته و افشا گردیده است ، بعید نیست که حکومنچیان هم پی به این راز برده و شهرام امیری را بلافاصله اعدام کرده باشند .

 • فرید

  ملاها کشور را برای نخبگان غیر مسکونی کرده اند.

 • Yeki

  واقعا اعدام در همه موارد بجز خيانت به خاك وطن محكوم است

 • بهنام

  داستان شهرام امیری ، داستان پیچیده و راز آلودی است که شاید تا آخر هم ابعاد و اسرار آن کاملآ بر ملا نشود و همچنان به عنوان راز باقی بماند . ابتدا ادعا کرد که مامورین سازمان امنیت عربستان او را در مکه ربوده اند و تحویل مقامات امنیتی آمریکا داده اند و آنها هم او را به آمریکا منتقل کرده اند . بعد از مدتی ادعا کرد که جهت ادامه تحصیل به دولت آمریکا پناهنده شده است . و باز هم بعد از مدتی ادعا کرد که مقامات آمریکایی به او وعده پنجاه میلیون دلار داده اند که در باره برنامه اتمی ایران اطلاعات بدهدو او از چمگ آنها گریخته است . بعد هم که به خواست خودش به ایران برگشت و مثل یک قهرمان ملی از او استقبال شد و حتی قشقاوی به عنوان یک فرد مسئولیت بالا در وزارت امور خارجه با دسته گل به استقبال او رفت . ضمنآ چگونه است که فردی که دارای محکومیت قطعی زندان و تبعید است ، به یکباره ورق برگشته و او را اعدام می کنند و این مسئله با کدام یک از قوانین حتی خود جمهوری ننگین اسلامی مطاقبت دارد ؟ به هر حال حالا که او را اعدام کرده اند و شاید در این میان شهرام امیری بازیچه و قربانی بده بستانهای پشت پرده جمهوری ننگین اسلامی و سازمان سیا شده باشد .

 • بهمن موحدی (بامدادان)

  مرگ بر جمهوری اسلامی