ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا: استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه همدان مایه تأسف است اما تعجب‌آور نیست

برخورد آمریکا با پرواز جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی همدان به‌منظور حمله به مواضع داعش انتقادی اما محتاطانه است. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید دخالت ایران در اوضاع منطقه وضعیت پیچیده کنونی را پیچیده‌تر می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در یک اظهارنظر رسمی استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان برای حمله به مواضع داعش را مورد انتقاد قرار داد اما آن را تعجب‌آور ندانست.

بزرگ‌ کنید
یکی از تصاویری که از استقرار جنگنده‌های روسی در پایگاه هوایی همدان منتشر شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت درباره حمله جنگنده‌های روسیه از همدان گفت: «این تحول مایه تأسف است، اما تعجب‌آور نیست.»

او افزود دخالت ایران در اوضاع منطقه وضعیت پیچیده کنونی را پیچیده‌تر می‌کند و هدف پایان دادن به درگیری‌ها در سراسر سوریه را باز هم دورتر خواهد کرد.

روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت روسیه اعلام کرد که تعدادی از جنگنده‌های توپولوف خود را در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر کرده است و این جنگنده‌ها نخستین عملیات هوایی خود از این پایگا‌ه‌ را در حلب انجام داده‌اند.

به‌گفته وزارت دفاع روسیه در این حملات پنج انبار مهمات نظامی و سوخت ذخیره‌سازی شده، و همچنین اردوگاه‌های آموزشی و مدیریت تروریست‌ها منهدم و بسیاری از اسلام‌گرایان تندرو کشته شده‌اند.

در همین پیوند کریس گارور، سخنگوی نیروهای آمریکایی در بغداد نیز گفته است پیش از استقرار جنگنده‌های روسی در ایران، روسیه به ائتلاف جهانی علیه داعش، به رهبری آمریکا گفته است که جنگنده‌های این کشور احتمال دارد در مسیری پرواز کنند که نزدیک به نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه باشد.

این مقام آمریکایی گفته است امنیت پرواز جنگنده‌ها روسی تأمین شده است.

مقامات ایرانی به‌طور روشن و صریح درباره پرواز جنگنده‌های روسی از پایگاه هوایی همدان اظهارنظری نکرده‌اند اما از همکاری‌های نظامی ایران و مسکو سخن گفته‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، همکاری‌های تهران – مسکو برای مبارزه با تروریسم در سوریه را «راهبردی» توصیف کرد و گفت: «ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم.»

کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، نیز گفته است همکاری بین ایران، روسیه و سوریه از مدتی قبل آغاز شده و «در مسیر فزاینده‌ای در حال انجام و اجراست.»

در همین حال وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ تازه‌ای از تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با جان کری، همتای آمریکایی خود خبر داد. آن‌ها درباره هماهنگی‌های بین دو کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه و آخرین تحولات این کشور و شهر حلب گفت‌وگو کردند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • وحید

    جناب احمد شما خیلی نگران موقعیت امریکا در منطقه نباش. در بیست سال اخیر، به دلایل درست یا نادرست، این اهداف و نقشه های امریکا بوده که در خاورمیانه پیش رفته است و فعلا سوریه در درجه نخست به باتلاق حامیان اسد تبدیل شده است. در مورد داستان قدیمی هدف و وسیله هم ظاهرا درسی از انقلاب ایران نگرفته اید. بهرحال مشکل دولت ایران است که هر چند مثل شما فکر میکند اما مثل شما حرف نمیزند. یعنی کاری را که میکند کتمان میکند و میگوید هواپیماهای روسی فقط در همدان سوخت گیری میکنند. باید پرسید چرا از گفتن حقیقت طفره می روند؟

  • احمد

    ھدف وسیلہ رو توجیح میکند،اگر داعش باید از بین رود مگر فرقی ھم دارہ از کجا و از چہ وسیلہ ای ،نگرانی امریکا از نزدیکی ایران و روس در نھایت ھم ترکیہ ،انوقت باید مدت زیادی سر بخارونند، تصور ش سردرد میارہ،ترکیہ،ایران روسیہ ،سوریہ،عراق،افغان،کشورھای حوزہ خزر ھم روش،اروپا ھم کہ سر وضع خوبی ندارہ،امریکا ماندہ و حوضش