ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مطهری: سئوالاتی درباره اعدام‌های ۶۷ پیش آمده، به جای پاسخ شعار می‌دهند

علی مطهری، نماینده مجلس که نامه‌ای درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ نوشته و خواهان توضیح در این‌باره شده بود گفت «حساسیت‌های عجیب و غریب» به نامه‌اش اهداف سیاسی دارد.

علی مطهری چندی پیش خطاب به مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری کنونی و عضو «هیئت مرگ» در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، نامه‌ای نوشت و خواهان توضیحات او در این‌باره شد. گروهی از نمایندگان مجلس به همین دلیل برکناری او از نایب‌رئیسی مجلس را مطرح کردند. اکنون او می‌گوید این برخوردها با نامه او اهداف سیاسی دارد.

بزرگ‌ کنید
علی مطهری: وقتی سئوالاتی درباره اعدام‌های ۶۷ برای برخی از مردم و اذهان جامعه ایجاد شده مسئولان توضیح دهند

در جلسه علنی روز سه‌شنبه ۹ شهریور حسین نقوی حسینی، از نمایندگان اصولگرای ورامین خواستار ارائه توضیحاتی از سوی مطهری در مورد انتشار نامه‌اش به وزیر دادگستری درباره اعدام‌های ۶۷ شد و گفت که این صحبت‌ها نباید از جایگاه نایب‌رئیسی مطرح می‌شد.

مطهری در پاسخ گفت تأکید او این است که «مسئولان در مورد این اتفاق توضیحات را بدهند تا این پرونده بسته شود».

او افزود: «حساسیت‌های عجیب و غریب مطرح شده نسبت به نامه‌ام به وزیر دادگستری تنها با اهداف سیاسی مطرح می‌شود.»

علی مطهری در نامه خود از پورمحمدی خواسته بود تا در مورد فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ توضیح بدهد.

نام پورمحمدی با موضوع اعدام‌های تابستان ۶۷ گره خورده است. او در جلسه‌ای با آیت‌الله منتظری حضور داشته که انتشار فایل شنیداری آن بازتاب وسیعی یافت و جمعی از مسئولان و نهادهای نظام را به واکنش واداشت. در این واکنش‌ها از فرمان خمینی دفاع و انتشار سخنان آیت‌الله منتظری محکوم شد. منتظری در فایل صوتی منتشر شده عوامل کشتار زندانیان سیاسی را «جنایتکار» خوانده بود.

مطهری  روز سه‌شنبه در مجلس گفت: «وقتی سئوالی برای برخی از مردم و اذهان جامعه ایجاد شده مسئولان توضیح دهند چون این موضوعی است که حدود یک ماه در داخل و رسانه‌های خارجی مطرح شده است.»

او توضیحات تاکنونی مسئولان حکومتی را «شعار»هایی دانست که چیزی را روشن نکرده است. به‌گفته او مسئولان باید «توضیح دهند که در سال ۶۷ حکم اجرا شده در کمال احتیاط و با حکم شرعی بوده و هیچ ظلمی به کسی نشده یا این‌که اگر کسانی اعتراض دارند اعلام شود تا بررسی و پیگیری‌های لازم صورت گیرد تا اگر قصوری شده جبران شود.»

مطهری این روش را برای «دفاع و استحکام نظام» بهتر خواند و خطاب به مسئولانی که در کشتار زندانیان سیاسی نقش داشتند گفت: «اگر واقعاً دلسوز نظام هستید این کارهایی که شما کردید به نفع نظام بود یا اگر این کارها را نمی‌کردید به نفع نظام تمام می‌شد؟»

مصطفی پورمحمدی روز گذشته دوشنبه ۸ شهریور در واکنش به نامه علی مطهری توضیحی نداد و تنها به این گفته بسنده کرد: «امام به ما یاد داد که در زمین دشمن بازی نکنیم.»

پورمحمدی یکشنبه ۷ شهریور، در سخنرانی خود در خرم‌آباد با اشاره به موضوع کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ از نقش خود در اجرای عکم اعدام جمعی زندانیان دفاع کرده و گفته بود: «ما افتخار می‌کنیم که دستور خدا در رابطه با منافقین را  اجرا کردیم و در مقابل دشمنان خدا و ملت با قدرت ایستادیم و مقابله کردیم.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.