ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

فرونشست دشت‌های ایران؛ آغاز وضعیت برگشت‌ناپذیر

در ایران فرونشست زمین را به برداشت زیاده از آب‌های زیرزمینی مرتبط می‌دانند. تهران، کرمان و دشت‌های مشهد و اصفهان از جمله مناطقی به شدت دچار فرونشست زمین هستند.

رئیس اتحادیه انجمن‌های علمی منابع طبیعی و محیط زیست ایران پنجشنبه ۱۱ شهریور گفت در ایران شاهد فرونشست(land subsidence) دشت‌ها هستیم، پدیده‌ای که به معنا ورود به یک وضعیت بازگشت‌ناپذیر در طبیعت است.

بزرگ‌ کنید
تهران با سالانه ۳۶ سانتی متر فرونشست، رکورددار فرونشست زمین در دنیاست

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه که در نخستین همایش ملی منابع طبیعی و توسعه پایدار زاگرس مرکزی سخن می‌گفت، علت پدیده را به مسئله مدیریت آب در ایران مرتبط دانست.

به عقیده کارشناسان زمینی که دچار نشست می‌شود زمین مرده است و امکان احیای آن وجود ندارد.

در ایران فرونشست زمین را به برداشت زیاده از حد آب‌های زیرزمینی مرتبط می‌دانند.

تهران، کرمان و دشت‌های مشهد و اصفهان از جمله مناطقی محسوب می‌شوند که به شدت با این پدیده مواجه هستند.

با وجود هشدارها در مورد مصرف بیش از حد آب‌های زیرزمینی، بهرام ملک‌محمدی، استاد دانشگاه تهران در همایش علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آب ایران گفته بود که روند احداث چاه‌ها و برداشت از آب‌های زیر زمینی از سال ۴۵ تا ۹۴ روند افزایشی داشته است، به گونه‌ای که با رشد ۶۱.۹ درصدی احداث چاه‌ها در طی ۱۵ سال اخیر مواجه‌ایم.

تهران رکورددار فرونشست زمین در دنیاست. مقامات سازمان محیط زیست ایران می‌گویند زمین در تهران سالانه ۳۶ سانتی متر نشست می‌کند.

ایران با کسری منفی پنج میلیارد مترمکعبی مخازن آب‌های زیرزمینی مواجه است. به همین خاطر اکنون از ۶۰۹ دشت موجود در ایران، منابع آبی حدود ۳۰۷ دشت ممنوعه یا بحرانی اعلام شده است.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Farzad

    برای من بسیار تاسف انگیزه که اگه یک ایرانی با هر انگیزه ای تنبان خود را پایین بکشد در یک ساعت ده هزار مسیج ارسال میشود که ادیتور میبآیستی به خاله و عمه و عمو و دایی و بابابزرگو وتمامی فک فامیل خودش و عیالش بگه که بیان این حرفهآ رو چک کنن ولی اگه موضوع مملکت حیاتی و غیر سکسی باشد بی اهمیت است بعد ما به آخوندیسم تبهکار میگیم بده۰ واقعا چقدر نیاز است به فرهنگ , موقعی که همه انسانهنای خوب مشتاق سقوطند۰

  • Farzad

    آدمی نمی دونه از چی ناله کنه / فقدان طرح و برنامه ریزی از یکطرف و فساد در این حکومت نتیجه ای جز تبدیل ایران به یک ویرانه نخواهد داشت

  • ملکبان

    مایه تاسف هست خیلی ناراحت شدم