ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

صدور قرار کفالت برای احمد منتظری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی

احمد منتظری به اقدام علیه امنیت ملى متهم شد. او پانزدهم شهریور برای بار ششم در دادگاه ویژه روحانیت شهر قم حاضر و پس از انجام مراحل بازجویی، تا برگزار شدن جلسه بعدی، با قرار کفالت ۷۰ میلیون تومانی آزاد شد. جلسه بعدی بازجویی او هفدهم شهریور برگزار خواهد شد.

احمد منتظری، فرزند حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه که به دلیل انتشار فایل صوتی پدرش در مورد اعدام‌های سال ۶۷، تا به حال چندین بار بازجویی شده است، صبح روز دوشنبه پانزدهم شهریور ماه برای بار ششم در محل دادگاه ویژه روحانیت شهر قم حاضر شد و پس از انجام مراحل بازجویی، با قرار کفالت ۷۰ میلیون تومانی، تا برگزار شدن جلسه بعدی بازجویی آزاد شد. جلسه بعدی بازجویی احمد منتظری هفدهم شهریور ماه برگزار خواهد شد.

کاریکاتوری از اسد بیناخواهی در مورد فایل صوتی اعتراض آیت الله منتظری به اعدام‌های ۱۳۶۷ در زندان‌های ایران و لاپوشی مقامات جمهوری اسلامی بزرگ‌ کنید
کاریکاتوری از اسد بیناخواهی در مورد فایل صوتی اعتراض آیت‌الله منتظری به اعدام‌های ۶۷ در زندان‌های ایران و لاپوشانی مقام‌های جمهوری اسلامی

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمد منتظری «به استناد موارد متعدد قانونی به اقدام علیه امنیت ملى» متهم شده است.

او خود درباره مورد اتهامی و دفاعیاتش نوشته است: «اقدام علیه امنیت ملى مطرح گردید و از من خواسته شد تا از خود دفاع نمایم و چون به مواد قانونى متعددى استناد شده بود در پاسخ نوشتم اتهام وارده را قبول ندارم و چون از مواد قانونى ذکر شده اطلاعى ندارم پس از مشورت با وکیل خود به آن جواب خواهم داد.»

با به درازا کشیدن روند بازجویی از احمد منتظری، کانال تلگرام آیت‌الله منتظری روز چهارشنبه دهم شهریور ماه اعلام کرد که احمد منتظری روز سه‌شنبه هفته گذشته برای چهارمین بار به دادگاه ویژه روحانیت احضار و بازجویی شده است.

مطابق خبر همین منبع از احمد منتظری خواسته شده بود روز یک‌شنبه ۱۴ شهریور باز هم به دادگاه ویژه روحانیت برود و درباره فایل صوتی توضیح دهد. توضیحی که ادامه آن به دوشنبه پانزدهم شهریور ماه کشید.

در خبر منتشر شده اما آمده بود که گرچه شفاف بودن گفت‌وگوها می‌تواند براى همگان مفید باشد، ولى چون از طرف مقامات مسئول تاکید بر محرمانه بودن آن است، از توضیح بیشتر خوددارى مى‌گردد.»

سایت رسمی آیت‌الله حسینعلی منتظری ۱۹ مرداد ماه یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن آیت‌الله منتظری درباره کشتارها و اعدام‌های سال ۶۷ صحبت و انتقاد می‌کند. این فایل مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با حسینعلی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ است. از این سه نفر به‌عنوان اعضای «هیأت مرگ» در کشتار تابستان ۶۷ یاد می‌کنند.

یک روز پس از انتشار این فایل صوتی احمد منتظری به خواست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، آن را از سایت آیت‌الله منتظری و کانال تلگرامی خود حذف کرد و برای نخستین بار در ارتباط با این فایل به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد. از آن زمان تا امروز او سه بار دیگر مورد بازخواست قرار گرفته است.

احمد منتظری، ۲۴ مرداد ماه درباره حضورش در دادگاه ویژه روحانیت گفته بود که به مقام‌های قضایی توضیح داده محتوای فایل صوتی منتشر شده پیشتر در خاطرات آیت‌الله منتظری آمده بوده و از این رو انتشار آن در حکم «افشای اسرار نظام» نیست.

در پی انتشار این فایل صوتی، برای نخستین بار بسیاری از مقامات حکومتی ایران مجبور شدند درباره کشتار گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷، اگرچه بسیار محدود، اظهارنظر کنند. این اظهارنظرها بیش از آن‌که روشنگر جزئیات ماجرا باشد حمله به آیت‌الله منتظری بوده است.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در تابستان سال ۶۷، چند هزار تن از مخالفان سیاسی خود را در مدت دو ماه اعدام کرد. اجساد تعدادی از این زندانیان در کانال‌های جمعی و در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند.

این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی رهبر انقلاب ایران، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای با حضور «هیأت مرگ» بدون هیچ‌گونه حقوق قضایی از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • saeid

    قداستی که به زور ساخته شده باشه به همین راحتی فرو می ریزه. آقایان فکر کرده اند که تا ابد جنایاتشان مخفی خواهد ماند. تاریخ شما را افتضاح خواهد ساخت. فعلاً دارید تاریخ سازی می کنید که در آینده جزء سوابقتان ثبت شود.