Share

نعمت احمدی، وکیل حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی کُردی که حکم اعدامش تأیید شده است، با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، خواهان «عفو و توقف اجرای حکم اعدام» وی شده است.

احمدی در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، ابراز امیدواری کرد که تا پایان وقت ادارای امروز، شنبه چهارم دی، صادق لاریجانی به نامه‌اش پاسخ دهد. وی همچنین رفتار دفتر رئیس قوه قضائیه را «مناسب و خوب» توصیف کرد.

احمدی افزود وکلای این دانشجوی کرد به نحوه رسیدگی پرونده وی اعتراض کرده‌اند. به گفته این وکیل دادگستری، «پرونده لطیفی باید در دادگاه کیفری مورد رسیدگی قرار می‌گرفت و نه دادگاه انقلاب اسلامی.»

وی حضور مأموران وزارت اطلاعات را در دادگاه بدوی باعث ایجاد «فضای سنگین» توصیف کرد و افزود: «اگر (دادگاه) در یک محیط بازتری باشد و مأمورین اطلاعاتی نباشند و با توجه به انکاری که ایشان (لطیفی) داشته، قطعاً اتهامی متوجه‌اش نخواهد بود.»

مقامات قضایی روز پنج‌شنبه، دوم دی به صالح نیکبخت، یکی دیگر از وکلای این زندانی کرد ابلاغ کرده‌اند که حکم وی قطعی است و روز یک‌شنبه پنجم دی‌ماه ۱۳۸۹ به اجرا در خواهد آمد.

حبیب‌الله لطیفی، دانشجوی حقوق دانشگاه آزاد ایلام دو سال پیش از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج و بدون حضور وکیل یا اعضای خانواده‌اش در پشت درهای بسته به اتهام عضویت در گروه پژاک و «محاربه» به اعدام محکوم شد.

به گفته نعمت احمدی، صالح نیکبخت به همراه خانواده لطیفی به دادگاه سنندج مراجعه کرده‌اند. سوگند احمد‌زاده از بستگان حبیب‌الله لطیفی در گفت‌وگو با کمپین بین‌المللی حقوق بشر، دلیل مراجعه خانواده این دانشجوی کرد به دادگاه سنندج را «تقاضا برای جلوگیری از اجرای حکم» اعلام کرد.

وی افزود از روز پنج‌شنبه دوم دی تماس‌های تلفنی حبیب‌الله لطیفی قطع شده که این موضوع باعث «افزایش نگرانی» خانواده او شده است.

احمدزاده، خواهرزاده لطیفی گفت: «معمولاً وقتی می‌خواهند کسی را اعدام کنند، تلفن زندان را از چند روز قبل قطع می‌کنند تا هیچ ارتباطی با بیرون گرفته نشود. او معمولاً پنج‌شنبه‌ها تماس می‌گرفت. نمی‌دانیم حال و روزش چگونه است.»

سوگند احمد‌زاده درباره اتهام «محاربه» که علیه حبیب‌الله لطیفی اعلام شده، گفت: «او فقط یک دانشجو بود. دانشجویی که در فعالیت‌های دانشجویی مانند تحصن‌ها و نشست‌ها شرکت می‌کرد و این فعالیت‌ها همگی قانونی است. چطور یک دانشجو می‌تواند محارب باشد؟ حبیب بر اساس پرونده‌سازی اطلاعات سنندج متهم به محاربه شده است.»

به گفته احمدزاده، لطیفی در دادگاه اعلام کرده که زیر «شکنجه» از وی اعتراف گرفته شده اما قاضی دادگاه حرف‌های او را نپذیرفته است.

سوگند احمدزاده همچنین تأیید کرد شاهدانی وجود دارند که حاضرند شهادت دهند حبیب‌الله لطیفی، هنگام انفجارهای سنندج، اصلاً در این شهر نبوده اما دادگاه این شاهدان را احضار نکرده است.

سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به تأیید حکم اعدام این دانشجو، از اعضای خود خواسته است تا با ارسال نامه‌هایی به مقام‌های جمهوری اسلامی ایران، از آن‌ها بخواهند تا اعدام حبیب‌الله لطیفی را متوقف کنند.

دیده‌بان حقوق بشر نیز امروز اعلام کرد که قوه قضاییه ایران باید حکم اعدام این دانشجوی کرد را که پس از یک محاکمه «غیر منصفانه» محکوم شناخته شده، «فوراً لغو کند.»

همچنین ده‌ها نویسنده، روزنامه‌نگار، استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر ایرانی با ارسال نامه‌ای به کمساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، لیگ جهانی حقوق بشر و عفو بین الملل، خواهان اقدام «سریع» آن‌ها برای «متوقف ساختن» حکم اعدام حبیب‌الله لطیفی شده‌اند.

بنا بر گزارش سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، ایران بالاترین آمار اعدام در جهان را پس از چین دارد. اخیراً مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای درباره نقض حقوق بشر درایران، درباره «افزایش مستمر مجازات اعدام» در این کشور هشدار داده است.
 

 

Share