Share

در یک حمله انتحاری در شمال غرب پاکستان حداقل ۴۱ نفر کشته و بیش از ۶۰ نفر زخمی شدند.
 

به گزارش خبرگزاری فرانسه و روزنامه لوموند چاپ فرانسه، این حمله انتحاری در «خار»، شهر اصلی منطقه قبیله‌ای باجور و در برابر یک مرکز کمک‌رسانی سازمان ملل که در چارچوب برنامه غذایی جهانی فعالیت می‌کرد رخ داد.
 

مناطق قبیله‌ای در شمال غربی پاکستان یکی از مناطق اصلی استقرار نیروهای طالبان این کشور و القاعده، متحدان آن‌ها به‌شمار می‌رود. این منطقه همچنین یکی از پشت جبهه‌های طالبان افغانستان که با نیروهای ناتو می‌جنگند نیز محسوب می‌شود.

طارق‌خان، معاون اداری «خار» به خبرگزاری فرانسه گفت فردی که دست به این عملیات انتحاری زد یک زن بود.
 

مسئولان پلیس این ناحیه این خبر را تأیید کرده افزودند زن مورد نظر از بازرسی مأموران امنیتی سرپیچی نمود و پیش از انفجار انتحاری، نارنجکی به‌سوی مأموران پرتاب کرد.
 

دولت محلی تا اطلاع ثانوی قانون منع عبور و مرور را صادر کرده است و نیروهای امنیتی در خیابان‌ها به بازرسی و گشت می‌پردازند.
 

روز گذشته نیز ۱۱ سرباز و ۲۴ شورشی در منطقه قبیله‌ای «محمد» در شمال غربی این کشور در یک درگیری نظامی کشته و ۱۲ سرباز زخمی شدند.
 

«جنبش طالبان‌های پاکستان» در تابستان سال ۲۰۰۷ علیه پشتیبانان «جنگ ضدتروریستی» آمریکا، در اسلام‌آباد اعلام جهاد کردند.
 

طالبان پاکستان و متحدانش مسئولان اصلی بیش از ۴۲۰ سوء قصد تروریستی در این کشور هستند که در سه سال گذشته نزدیک به چهار هزار کشته در این کشور به‌جای گذاشته‌اند.
 

در ماه اوت ۲۰۰۸ ارتش پاکستان نخستین عملیات خود را در منطقه باجور، مکانی که طالبان پاکستان فعالیت‌های تروریستی خود را سازمان‌دهی می‌کند، انجام داد و چندین بار اعلام نمود که تهدیدات اسلام‌گرایان افراطی از بین رفته است.
 

ایالات متحده آمریکا به دولت پاکستان فشار آورد که عملیات زمینی گسترده‌ای را در منطقه وزیرستان شمالی علیه شورشیان به‌پیش برد اما اقدامات نظامی اسلام‌آباد چنان نبود که طالبان را در شمال غربی این کشور ریشه‌کن سازد.
 

از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ میلادی، ۲۴۲۱ نظامی پاکستان در نبرد با اسلام‌گرایان افراطی جان خود را از دست داده‌اند.
 

 

Share