ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مهدی و حسین رجبیان، دو هنرمند زندانی، دست به اعتصاب غذا زدند

دو برادر موسیقیدان و فیلمساز که در زندان اوین به‌سر می‌برند، به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان زندان به نیاز فوری آن‌ها برای درمان و جداکردن‌شان از یکدیگر، دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

مهدی و حسین رجبیان، دو برادر موسیقیدان و فیلمساز در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زدند. آن‌ها می‌گویند مسئولان زندان بدون توجه به نیازشان به درمان، به آن‌ها مرخصی استعلاجی نمی‌دهند و آن‌ها را در زندان از هم جدا کرده‌اند. این دو زندانی سیاسی گفته‌اند تا زمان موافقت با مرخصی‌شان به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد.

مهدی رجبیان (راست)، آهنگساز و نوازنده سه‌تار در کنار برادرش حسین رجبیان، فیلمساز و عکاس

«عدالت برای ایران» به‌نقل از یکی از نزدیکان مهدی رجبیان که نام او برده نشده، نوشته است با وجود تأکید پزشک معالج مهدی رجبیان مبنی بر «عدم تحمل زندان» و تقاضای مکرر این زندانی برای استفاده از مرخصی استعلاجی، مسئولان زندان با تقاضای مرخصی او موافقت نمی‌کنند. حسین رجبیان نیز با وجود ناراحتی کلیه و عفونت کلیه‌اش در زندان از خدمات درمانی مناسب محروم است.

بنا به این گزارش، مهدی رجبیان، آهنگساز و نوازنده سه‌تار، پس از بازداشت در سال ۱۳۹۲ و تحمل دو ماه سلول انفرادی و شکنجه به یک نوع بیماری شبه ‌ام‌اس مبتلا شده است و از ناراحتی کلیه و چربی خون بالا نیز رنج می‌برد. او ماه گذشته در زندان دچار حمله تنفسی شده و با تنفس مصنوعی به حالت عادی برگشته است. مهدی همچنین به دلیل تأثیر شکنجه‌هایی همچون شوک برقی در دوران بازداشت اولیه‌اش، دچار تشنچ شده و به کما رفته بود.

پزشکان معالج مهدی رجبیان گفته‌اند به‌دلیل بیماری‌اش باید هر ماه آزمایش ام.آر.آی از او گرفته شود. او همچنین مشکل سینوسی دارد و در زندان دچار عفونت و تب‌لرز شده اما بهداری زندان برای درمان او کاری انجام نداده است.

به‌گزارش «عدالت برای ایران»، روز سه‌شنبه، ۱۶ شهریور مهدی رجبیان در پی وخامت حالش بار دیگر پیگیر مرخصی استعلاجی‌اش شده بود اما رستمی‌پور، دادیار زندان اوین با فحاشی و توهین او را از دفترش بیرون کرد و چند ساعت بعد دستور انتقال مهدی به بند هشت زندان اوین و جدایی او از برادرش که در بند هفت محبوس است را صادر کرد.

دو برادر زندانی که از ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ در بند هفت زندان اوین، محل  نگهداری زندانیان موادمخدر و محکومیت‌های خانوادگی، در حال گذراندن دوران محکومیت‌شان هستند در نامه‌ای از زندان اوین از شرایط دشوار این بند نوشته و گفته‌اند مدت‌هاست از امکان استفاده از مرکز فرهنگی زندان، شامل کتابخانه و برخی کلاس‌های ورزشی و هنری، محروم شده‌اند و تا چندی پیش بدون داشتن امکان استفاده از تخت در کف سالن، نمازخانه و راهرو می‌خوابیدند.

مهدی  و حسین رجبیان در اردبیهشت‌ ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» محاکمه شدند. قاضی مقیسه در یک دادگاه کمتر از پنج دقیقه‌ای آن‌ها را به شش سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ۲۰ میلیون تومانی محکوم کرد.

در پی صدور این رأی دادگاه بدوی، شعبه ۵۴ دادگاه انقلاب به‌عنوان دادگاه تجدیدنظر در اسفند همان سال با حفظ جریمه نقدی حکم را به سه سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی کاهش داد. این دو هنرمند در طول هر دو دادگاه از دسترسی به وکیل انتخابی‌ محروم بوده‌اند و بدون استفاده از حق دفاع محکوم به تحمل حبس شده‌اند.

مهدی رجبیان، بنیانگزار سایت «برگ موزیک»، بزرگترین مرکز اینترنتی پخش موسیقی آلترناتیو و زیرزمینی در ایران است. «برگ‌ موزیک» در فاصله بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ بیش از ۱۰۰ آلبوم از هنرمندان موسیقی آلترناتیو ایران، از جمله آثاری از شاهین نجفی را منتشر کرد و دست به انتشار صدای آواز زنان زد. دستگاه قضائی ایران فعالیت این مؤسسه را «ضد اسلام و انقلاب» و «تبلیغ علیه نظام» دانسته است. فعالیت «برگ‌ موزیک» با بازداشت مهدی و حسین رجبیان و همکار دیگرشان یوسف عمادی در مهرماه سال ۹۲ متوقف شد.

حسین رجبیان، فیلمساز و عکاس نیز پس از ساخت اولین فیلم بلندش «مثلت واژگون» که درباره حق طلاق زنان در ایران ساخته شده، بازداشت شد. این فیلم مجوز رسمی وزارت ارشاد اسلامی را داشت اما نیروهای امنیتی سپاه پاسداران، تمامی راش‌های آن را توقیف کردند.

پیش از این، در پی بازداشت این هنرمندان، بیش از ۴۰۰ هنرمند ایرانی در نامه‌ سرگشاده‌ای‌ به علی جنتی، وزیر ارشاد اسلامی، از او خواسته بودند ترتیبی دهد تا نهادهای امنیتی، هنرمندان ایرانی را تحت فشار قرار ندهند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز از مقام‌های قضایی ایران خواسته بود تا احکام جریمه و زندان این هنرمندان را نقض کنند. اما مسئولان قضائی ایران به این درخواست‌ها توجهی نکردند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • Roozbeh

    "تو هين به اسلام" در شرع اسلام يعنى چه ؟ كلمه توهين خود از دو كلمه تو و هين تشكيل ميشود . تو به معنى شما و هين هم كلمه دستورى براى مكالمه با حمار و راه انداختن حيوانات باربر مورد استفاده واقع ميشود. از اين عزيزان در بيدادگاه سئوال شده "تو "چرا به اسلام "هين " كردى مگر ميخواهى خر دجالان اسلام را بعد از ١٤٠٠ سال خداى ناكرده وادار به حركت كنى؟ خلاصه دوستان گرامى و بهمين خاطر اينها براى پخش موزيك به جرم ( تو) هين كردن به اسلام و وادار كردن آن به حركتى هر چند ناچيز به جلو محكوم گرديدند. و اين داستان همچنان ادامه دارد ..... و شما عزيزان هنرمند و خوانندكان محترم را تا قسمت بعدى اين داستان به دست قاضيان "عادل " رهبر ميسپارم.

  • reza

    هرکجا مذهب صاحب قدرت شد؛ شکنجه تفتیش عقاید و ریختن خون مردم به رونق افتاد... نگرتا این شب خونین سحر کرد چه خنجر ها که از دلها گذر کرد... هوشنگ ابتهاج