ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جنتی درباره فایل صوتی: این‌ها باید ریشه‌کن شوند تا ریشه‌های نظام برپا شود

دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه تهران به انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ تاخت و گفت به این افراد مجال بیشتر داده شود، ریشه نظام را می‌کنند.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه تهران به‌شدت به انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری حمله کرد و گفت اگر به کسانی که چنین اقدامی کرده‌اند مجال بیشتر داده شود ریشه نظام را می‌کنند.

بزرگ‌ کنید
احمد جنتی

جنتی در نماز جمعه ۱۹ شهریور گفت کسانی که فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ را منتشر کردند «نظام و امام را به صورت بدی محکوم کردند» و «خداوند از سر تقصیر آن‌ها نگذرد».

او در سخنان خود آیت‌الله منتظری را «شیخ ساده‌لوحی» معرفی کرد «که دل امام را خون کرد» و به‌گفته او «باید در آن دنیا جوابش را بدهد».

سایت رسمی آیت‌الله حسینعلی منتظری، مرجع تقلید درگذشته شیعه، ۱۹ مردادماه یک فایل صوتی را برای اولین بار منتشر کرد که در آن آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های سال ۶۷ صحبت و انتقاد می‌کند. این فایل مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با حسینعلی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ است. از این سه نفر به‌عنوان اعضای «هیأت مرگ» در کشتار تابستان ۶۷ یاد می‌کنند.

یک روز پس از انتشار این فایل صوتی احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری به خواست وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، آن را از سایت آیت‌الله منتظری و کانال تلگرامی خود حذف کرد اما در ارتباط با این فایل به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد. از آن زمان او هشت بار مورد بازجویی قرار گرفت و اکنون در حال آماده کردن دفاعیات خود برای آخرین جلسه دادگاه است.

جنتی همچون دیگر مسئولان حکومت ایران موضوع اعدام‌های گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷ را تنها به مجاهدین خلق مربوط و محدود کرد و با توجیه کشتار آن‌ها گفت مجاهدین هم  «۱۷ هزار نفر» را در ایران کشتند.

او به «عزل» آیت‌الله منتظری توسط آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران اشاره کرد و گفت: «صاحب این فایل صوتی را هم امام قاطعانه عزل کردند و گفتند عکس او را از دیوار پایین بکشید ولی امام به حق کار کرد چراکه این منشاء فساد بود.»

آیت‌الله منتظری در سال ۱۳۶۴ از سوی مجلس خبرگان به قائم‌مقامی رهبری جمهوری اسلامی انتخاب شد و در فروردین ۱۳۶۸ از مقام خود استعفا داد. اختلاف اصلی او با خمینی به‌ویژه بر سر کشتار زندانیان سیاسی در شهریور ۱۳۶۷ بود. منابع حکومتی می‌گویند آیت‌الله منتظری توسط خمینی از مقامش عزل شد.

جنتی با بیان این‌که «اسلام هم رأفت دارد و هم خشونت»، گفت: «بنابراین باید با افراد برخورد مناسب کرد.»

او گفت: «اگر بخواهند به این‌ها مجال بیشتری بدهند این‌ها ریشه نظام را می‌کَنَند. این‌ها باید ریشه‌کن شوند تا ریشه‌های نظام برپا شود.»

با انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری، برای نخستین بار بسیاری از مقامات حکومتی ایران مجبور شدند درباره کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷، اگرچه بسیار محدود، اظهارنظر کنند. این اظهارنظرها بیش از آن‌که روشنگر جزئیات ماجرا باشد یا حمله به آیت‌الله منتظری بود و یا دفاع از این کشتار.

حکومت جمهوری اسلامی ایران در تابستان سال ۶۷، چند هزار تن از مخالفان سیاسی خود را در مدت دو ماه اعدام کرد. اجساد تعدادی از این زندانیان در کانال‌های جمعی و در عمق کمی از خاک در گورستان خاوران، واقع در جنوب شرق تهران دفن شد و نشانه‌ای از آن‌ها باقی نماند.

این زندانیان سیاسی بر اساس فتوایی از آیت‌الله روح‌الله خمینی رهبر انقلاب ایران، در حالی‌که پیش از آن محاکمه شده و بسیاری از آن‌ها حکم زندان گرفته بودند، در دادگاه‌هایی چند دقیقه‌ای با حضور «هیأت مرگ» بدون هیچ‌گونه حقوق قضائی، از جمله داشتن وکیل، بار دیگر محاکمه و اعدام شدند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • حسن

  زیاد به حرفهای احمدشاه توجه نکنید .مصداق پت و مت است چرت زیاد میگوید بعد از چند دقیقه یادش میرود که چه گفته است...اظهار نظرش راجع به فایل صوتی:همش دروغس که که خورده که این فایلو پخش کرده....این یک حرکت ددمیشانه!!نه نه ددمشتیانه!!نه نه ددشیشیانه.....نه نه ددی مش چی بوده که توسط اسراییل وامریکا وعنگلیس و کل اروپا به جز برادرمان ثقت الاسلام حاج ولاديمير پوتین سازماندهی شده س. البته آل سعود وآل خلیفه وآل صباح همگی دخیل بوده .. من توصیه میکنم که گول این حقیقت ها نخورید(صدای تکبیر حضار)والان هم بعد پایان نماز دشمن تراش راهپیمایی کونید ولی تا اشاره نشده سراغ سفارتخونه ها نرید که آخریش ریدیم.....در خاتمه خداوند گرسنگان رو دوست داره..اونایی که کمتر گوشت ومرغ وماهی میخورند وسالی دوازده ماه سه وعده گوشت نمخورن مستقیما بدون پلی آف وارد بهشت شده وبا خانه ای که ریموت داره عیش میکنه(الهی آمین حضار) اتشالله همه ما به راه پوتین هدایت شویم

 • Farid

  مایکل روبین، از موسسه دست راستی آمریکن اینترپرایز در مقاله ای که در سایت این اندیشکده منتشر شده با اشاره به گزارش ها در مورد رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی می نویسد توافق اتمی به میانه روها در ایران کمکی نمی کند. او می نویسد روح الله خمینی به مردم وعده دموکراسی اسلامی داد اما زمانی که مردم متوجه اهداف و جاه طلبی های او شدند دیگر خیلی دیر شده بود، خمینی قدرت را تثبیت کرده بود و پاکسازی را آغاز کرده بود. به نوشته مایکل روبین، بخش عمده منطق پشت اشغال سفارت آمریکا در تهران بحران سازی برای پاکسازی جناح های لیبرال انقلابیون بود. روبین می نویسد دلیلی که دیپلمات ها و روزنامه نگاران افرادی نظیر محمد خاتمی را که در دوره وزارتش بر وزارت فرهنگ بیش از ۶۰۰ نشریه را از انتشار منع و سانسور کرد امروزه "اصلاح طلب" می دانند این است که هرکسی که از این افراد ذهنیت اصلاح گرایانه تری داشت قبلا در جمهوری اسلامی پاکسازی شده بود!!. گفته های محمد خاتمی به روزنامه کیهان به طور ساده معنی اش این است: دموکراسی خوب است مادامی که قدرت تنها در دست ملاها و آیت الله ها باشد. خامنه ای تنها مقام معظم رهبری نیست، بلکه استاد خیمه شب بازی است و با جناح های مختلف برای حفظ قدرت خود بازی می کند و جای یک جناح تندرو را با یک جناح کمتر تندرو عوض می کند به نوشته مایکل روبین، حسن روحانی نیز اگرچه نسبت به محمود احمدی نژاد شعارهای تند نمی دهد اما اصلاح طلب تر از او نیست، درست است که روحانی بسیاری از اعضای سپاهی کابینه احمدی نژاد را کنار گذاشت اما او آنها را با مقامات با سابقه وزارت اطلاعات جایگزین کرد، اعدام ها در دولت روحانی سر به فلک کشیده است. اوباما اگرچه فکر می کند تغییر در ایران اجتناب ناپذیر است، اما این تغییری نیست که او تصورش را می کرد، توافق با ایران پول ها را نصیب تندرو ترین عوامل حکومتی می کند و تنها باعث می شود که سرعت کند حذف اصلاح طلبان در ایران تسریع شود!

 • میرضا رضا

  او در سخنان خود آیت‌الله منتظری را «شیخ ساده‌لوحی» معرفی کرد «که دل امام را خون کرد» و به‌گفته او «باید در آن دنیا جوابش را بدهد». اما خدایی که بوضوح در قرآن ذکر نام خود و نه ذکر نام احدی دیگر را مبنای نماز جمعه قرار داده نه تنها به حساب دست و دل آغشته به خون امام خواهد رسید بلکه صد چندان به عذاب پیروان او چون خامنه ای و جنتی؛ که ازابراز حقایق وحشت داشته و نماز جمعه را به مسخره گرفته و دست و دلشان به خون و به حصر و به القاب دادن به دیگر مسلمانان آغشته است؛ خواهد افزود.

 • shahab

  جناب جنتی!شماریشه بسیاری رابخاطرمحکم نمودن ریشه ی نظامتان کنده ایدامابخوبی میدانیدکه آن ریشه کنی هانه تنهاکمکی به تحکیم نظام نکرده اندبلکه موجب ریزش بسیاری ازمردم شده وهمینطورباعث سستی پایه های حاکمیت وبی اعتباری آن شده است بنابراین سعی کنیدتجربه تلخ وزیانبارگذشته تکرارنفرمایید

 • Roozbeh

  به بيانى ديگر ما بدون كشت و كشتار تا حالا نمونده بوديم و نمتونستيم اين بخور بخور رو كه داريم انجام بديم. نه فيش حقوقى نه اختلاسهاى ميلياردى نه ماشينهاى ميلياردى نه خونه هايى با يك چهارم قيمت نه اينهمه جاه و مقام براى افراد بى لياقتى مثل شما كه ستونهاى اول نماز جمعه رو هر هفته پر ميكنيد و بدون غسل جنابت نماز جمعه ميخونيد با اينكه ديشب تو حرمسراى زنان صيغه تون خوابيديد .