Share

بر اساس آخرین آمار، در پی سانحه هوایی شب گذشته در ارومیه ۸۰ نفر کشته و ۲۶ نفر مجروح شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، از ۸۰ نفر کشته این سانحه هویت ۱۲ نفر زن و ۴۲ نفر مرد تشخیص داده شده است.»

دو نفر مفقودالاثر شده بودند که پس از گذشت ساعاتی یکی از آن‌ها یافت شد و زخمی‌شدگان در بیمارستان‌های ارومیه بستری شدند که حال یکی از آن‌ها وخیم گزارش شده است.

احمد مجیدی، معاون کارآفرینی و مدیریت بحران وزارت راه و ترابری ایران گفت که یکی از جعبه های سیاه هواپیما پیدا شده است و پس از بررسی آن علت اصلی وقوع حادثه اعلام قطعی می شود.
 

مجیدی افزود: «بر اساس شواهد به دلیل نامساعد بودن شرایط جوی هواپیما امکان فرود در فرودگاه ارومیه را نداشته و خلبان قصد بازگشت به تهران را داشته است اما به دلیل نامشخص هواپیما در پنج مایلی فرودگاه و در محل باغات یک روستا دچار حادثه شده است.

وی افزود: از ۱۰۵ سرنشین این پرواز ۱۱ نفر خدمه پرواز بودند که یک مهماندار زن، یک نفر از محافظان پرواز و یک نفر دیگر از خدمه زنده مانده‌اند و خلبان و بقیه افراد کشته شده‌اند.
 

شامگاه روز گذشته یک فروند بوئینگ ۷۲۷ متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در مسیر تهران ـ ارومیه ساعت ۱۹ و ۴۵ دقیقه در نزدیکی فرودگاه ارومیه با ۱۰۵ نفر سرنشین دچار سانحه شد.

حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری ایران تنها عامل سقوط هواپیمای مسافربری را «شرایط نامناسب آب و هوایی و عدم دید کافی خلبان» دانست.
 

این در حالی است که یکی از مصدومان این سانحه هوایی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا ) گفت: «چرا مسئولان هواپیمایی با وجودی که هوا از لحاظ جوی بسیار نامساعد بود، اجازه پرواز می‌دهند تا جان هموطنان این گونه به خطر بیافتد.»
 

همچنین محسن نریمان نماینده مجلس ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «مطمئناً جو هوا نمی‌تواند عامل این حادثه باشد چرا که طبق توضیحاتی که به ما داده شده هواپیما قبل از پرواز شرایط مساعد جوی مقصد را جویا شده است و اگر این شرایط نامساعد بود اصلاً نباید هواپیما پرواز می‌کرد.»

هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ به هواپیمایی شناخته شده است که بیشتر سوانح آن نه بر اثر مشکلات فنی که به دلیل خطاهای انسانی، تعمیرات ناکافی و یا در برخی موارد حملات جنگی بوده است.
 

از سوانح کوچک هوایی گه بگذریم، این نخستین سانحه هوایی امسال در ایران بود. طی سال ۱۳۸۸ خورشیدی، این کشور شاهد هشت سانحه هوایی از این گونه بود.

 

Share