Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران، بار دیگر از معاون اول خود حمایت نمود و اتهامات مربوط به وی را رد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمود احمدی‌نژاد اتهام‌های اخیر نسبت به محمدرضا رحیمی را ناشی از «فضای تهمت و بداخلاقی» دانست و گفت کسی که اتهام می‌زند باید دلیل و مدرکی ارائه دهد.

 

وی افزود: « من این مساله را یک حرکت سیاسی می‌دانم که با بی‌تقوایی همراه است. آقای رحیمی از برادران بسیار خوب، پاک و مؤمن دولت هستند و شبانه‌روز در خدمت مردم بوده و زندگی‌شان بسیار پاک و انقلابی است.»
 

رئیس جمهور ایران متهم ساختن معاون اول خود را «بر خلاف قانون» خواند و گفت: «این‌که در یک برنامه زنده تلویزیونی، فردی که خودش متخلف است نسبت به کسی که حضور ندارد، تهمت و افترا بزند، صحیح نیست.»
 

پنج‌شنبه ۱۶ دی‌ماه، در برنامه «دیروز، امروز، فردا» که از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود، الیاس نادران، نماینده اصول‌گرای مجلس از عدم رسیدگی به پرونده محمدرضا رحیمی انتقاد کرده بود.

محمدرضا رحیمی از سوی برخی از نمایندگان مجلس متهم شده که «رئیس شبکه فساد فاطمی» بوده است. الیاس نادران فروردین‌ماه سال جاری نیز گفته بود: «آقای رحیمی، رئیس حلقه فساد در خیابان فاطمی است که نسبت به جمع‌آوری منابع از محل منابع فاسد و توزیع آن تصمیم‌گیری می‌کرده است.»

محمود احمدی‌نژاد از اقدام صدا و سیما در پخش سخنان پنج‌شنبه نادران انتقاد کرد و گفت: «بعضی از بخش‌های صدا و سیما و بعضی از معاونت‌ها باید دقت و مراقبت بیشتری انجام داده و عملکرد خود را اصلاح و جبران کنند.»

روز گذشته احمد توکلی، نماینده اصول‌گرای مجلس ایران در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواهان برخورد جدی قضائی با محمدرضا رحیمی شد.

توکلی در نامه خود از رئیس قوه قضائیه دلیل عدم پی‌گیری اتهامات محمدرضا رحیمی را پرسید و نوشت: «امروز دیگر خواص و برخی از عامه مردم می‌دانند که پرونده را سه قاضی عالی‌رتبه و باسابقه مطالعه کرده‌اند و به اتفاق توجه اتهام را به معاون رئیس جمهور قطعی می‌دانند ولی متأسفانه مقاومت در برابر اجرای قانون همچنان ادامه دارد.»
 

محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود مصوبه اخیر مجلس درباره نحوه تعیین رئیس کل بانک مرکزی انتقاد قرار داد.
 

وی گفت برخی از مواردی که مجلس تصویب کرده است، راه را برای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دولت مسدود می‌کند.

احمدی نژاد تأکید کرد که بانک مرکزی، تحت نظر قوه مجریه قرار دارد و گفت: «رئیس جمهور از مردم رأی گرفته که برنامه‌های اقتصادی را اجرا کند و یکی از ابزار تنظیم بازار و اقتصاد کشور بانک مرکزی است. اینکه بانک مرکزی دستخوش دخالت سایر قوا شود حتماً روند امور با مشکل مواجه می‌شود.»
 

نمایندگان مجلس ایران، عصر روز ۱۴ دی ماه جاری به طرحی رأی دادند که بر اساس آن رئیس کل بانک مرکزی این کشور باید با پیشنهاد رئیس جمهور و تأیید مجمع عمومی این بانک و رأی اکثریت مجلس انتخاب می‌شد.
 

این تصمیم در حالی صورت گرفت که رئیس بانک مرکزی ایران به پیشنهاد رئیس‌جمهور و تأیید مجمع عمومی و با حکم رئیس جمهور منصوب می‌شود.
 

اما شورای نگهبان با انتخاب رئیس کل بانک مرکزی با رأی مجلس مخالفت کرد و دلیل رد شدن انتخاب رئیس بانک مرکزی توسط مجلس را «مغایرت آن با قانون اساسی» اعلام نمود.
 

 

Share