Share

پس از مهدی کروبی، میرحسین موسوی نیز به حملات روزهای گذشته مقامات حکومتی ایران پاسخ گفت. وی گفت چنین تبلیغاتی برای این نیروها نتیجه عکس خواهد داشت.

به گزارش تارنمای کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، این نامزد انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران دلیل سکوت تاکنونی خود در برابر این حملات را انتشار پاسخ مهدی کروبی، یکی دیگر از رهبران مخالفان دولت ایران اعلام کرد.

وی همچنین این نوع تبلیغات را «متعلق به دوران قدیم» خواند و آن‌ها را شگردها‌یی عنوان کرد که در رژیم‌های توتالیتری چون شوروی دوران استالین و یا رومانی دوران چائوشسکو استفاده می‌شد.
 

موسوی دلیل چنین حملاتی را از سوی این افراد، نا‌آشنایی آن‌ها با جامعه ایران و عدم درک فضای کنونی با گسترش تکنولوژی ارتباطات ارزیابی کرد.
 

میرحسین موسوی با «دروغ و جعل» نامیدن چنین تبلیغاتی افزود: «این‌ها روی گوبلز را در جعل و دروغ‌گوئی سفید کرده‌اند و تهمت و دروغ را جزئی از دیانت متحجرانه و توأم با خرافات خود قرار داده‌اند.»

موسوی ضمن بیان این‌که این حملات به دلیل «محتویات غیرمنصفانه» خود «کم‌اثر» هستند و در جامعه با نتیجه «عکس» آن همراه خواهد شد؛ آن را نتیجه «حقانیت و سرزندگی» جنبش سبز دانست.

وی به بیانیه هفدهم خود که پس از وقایع عاشورای تهران منتشر شد اشاره کرد و گفت: «بنده در اطلاعیه ۱۷ گفتم شما امثال بنده را ندیده بگیرید و خودتان بی‌اعتنا به ما، زندانی‌ها را آزاد و اعلام کنید که پایبند به همه اصول قانون اساسی هستید و رسانه‌ها را آزاد کنید، انتخابات آزاد غیر گزینشی داشته باشید. خواهید دید افق روشن خواهد شد. اگرنه سرکوب، سطح مطالبات را بالا خواهد برد.»

وی افزود چنین تبلیغاتی که همزمان با ادامه سرکوب و دستگیری‌ها انجام می‌گیرد مردم را روز به روز بیشتر از اصلاح در چهارچوب قانون اساسی مأیوس می‌کند.
 

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود به سخنان محمدنبی حبیبی، رهبر حزب مؤتلفه اسلامی پاسخ گفت. حبیبی چندی پیش گفته بود، پس از انتخابات که برای مذاکره با موسوی همراه با جمعی به دیدار وی رفته بودند، میرحسین موسوی حاضر شده بود که صندوق‌های آراء بازشماری شوند اما پس از ملاقات با اعضای جبهه مشارکت و مجاهدین انقلاب اسلامی بر مواضع قبلی خود مبنی بر تقلب در انتخابات پافشاری کرد.

 

میرحسین موسوی سخنان محمدنبی حبیبی را تکذیب کرد و گفت: «در آن جلسه، آخرین حرفی که زدم "قبول حکمیت" بود و اگر شرکت‌کنندگان در آن جلسه به حافظه خود رجوع کنند، بنده حتی چند نام را به‌طور مثال برای چنین هیأت حقیقت‌یابی مطرح کردم.»

وی «بدترین بخش» سخنان حبیبی را در حالی که اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در زندان هستند، «تهمت» به این دو گروه دانست.
 

این مخالف دولت ایران در پایان سخنان خود درباره وضعیت کنونی جنبش سبز گفت اقتدارگرایان با «دروغ و افترا» در رسانه‌های رسمی در جامعه شکاف ایجاد می‌کنند اما نیروهای جنبش سبز با «زنده نگاه داشتن فضای بحث و گفت‌وگوی ملی، تحمل و مدارای یکدیگر را تمرین می‌کنند تا بر شکاف‌های تحمیل‌شده غالب شوند.»
 

موسوی گفت: «سبز بودن ما به این معنا نیست که می‌خواهیم همه را به رنگ خود در آوریم و یک رنگ کنیم، آن‌طور که انحصارطلبان و اقتدارگرایان برای همه رنگ و رأی خویش را تجویز می‌کنند. سبز بودن زیستن در کنار یکدیگر با درک تفاوت‌ها و اختلاف آراء و نظرات و سلایق یکدیگر است.»
 

در پی حملات هفته‌های اخیر علیه رهبران مخالفان، مهدی کروبی نیز ۱۳ دی‌ماه جاری طی نامه‌ای خطاب به مردم ایران اعلام کرد که حاضر است در یک دادگاه علنی که مردم بتوانند حرف‌های دو طرف را بشنوند و قضاوت کنند، شرکت کند.

 

 

Share