Share

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا در سفر به افغانستان گفت تا مردم افغانستان نخواهند، آن‌ها افغانستان را ترک نخواهند کرد.

 

آقای بایدن حدود سه هفته پیش دراظهاراتی متفاوت با سیاست رسمی آمریکا گفته بود که نظامیان آمریکایی تحت هر شرایطی تا سال ۲۰۱۴ به‌طور کامل از افغانستان خارج خواهند شد.

 

اما معاون رئیس جمهور آمریکا که در دومین روز سفرش به افغانستان در یک نشست خبری مشترک با حامد کرزی در کابل سخن می‌گفت تأکید کرد آمریکا و جامعه بین‌المللی تلاش دارد تا پایان سال ۲۰۱۴ نیروهای امنیتی افغانستان را آماده سازد تا ثبات را در این کشور تأمین کنند.

 

جو بایدن افزود: «ما قصد نداریم در این‌جا حکومت کنیم و یا ملت‌سازی کنیم، همان طور که رئیس جمهور افغانستان گفته است این مسئولیت خود افغان‌ها است.»

 

وی گفت آمریکا حاضر است در این تلاش‌ها به مردم افغانستان کمک کند و آمریکا همچنان این کمک‌ها را پس از سال ۲۰۱۴ ادامه خواهد داد.

 

باراک اوباما پیش ازاین گفته بود که آمریکا مصمم است خروج تدریجی نظامیان این کشور از افغانستان را در نیمه دوم سال ۲۰۱۱ آغاز کند و هم‌زمان با آن مسئولیت تأمین امنیت مناطق مختلف افغانستان به نیروهای امنیتی افغان سپرده خواهد شد.

 

اوباما در آخرین اظهاراتش گفته است که نیروهای آمریکایی و متحدان این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حتی پس از سال ۲۰۱۴ نیز در افغانستان حضور خواهند داشت.

 

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز گفت که در دیدار با آقای بایدن روی موضوعاتی چون چگونگی انتقال مسئولیت به نیروهای امنیتی افغانستان، گفت‌وگو کرده است.

 

این پنجمین سفر جو بایدن به افغانستان پس از تهاجم نظامیان آمریکایی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ است.

 

شماری از آگاهان مسائل سیاسی اعلام قطعی برنامه خروج نیروهای آمریکایی را با توجه به نامشخص بودن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ آمریکا، زودهنگام می‌دانند.

 

افزون بر آن، حزب جمهوری‌خواه، حزب مخالف بارک اوباما، همواره بر حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان تا «زمان ضرورت»، تأکید کرده است.

 

در حال حاضر در حدود ۱۵۰ هزار نظامی از ۴۶ کشور، تحت فرماندهی ژنرال آمریکایی، دیوید پتریوس درگیر جنگ با شورشیان در افغانستان می‌باشند که نزدیک به ۱۰۰ هزار تن آنان آمریکایی هستند.

 

بر پایه آمار نهاد موسوم به iCasualties، درمجموع طی ۱۰ سال گذشته، ۲۲۷۹ نظامی بین‌المللی از جمله ۱۴۴۴ نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شده‌اند.
 

 

 

Share