Share

یک تیم تحقیق و تجسس که از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی مسئول بررسی حمله هوایی به یک مراسم عزاداری در صنعا، پایتخت یمن شده است اعلام کرد که دلیل این رخداد «اطلاعات اشتباهی» بوده که از سوی مقامات یمنی به دست نیروهای ائتلاف رسیده بود.

عکس از AFP: در مکان بمباران شده مراسم ترحیمی برای پدر وزیر کشور دولت برگزیده حوثی‌ها در حال برگزاری بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، شنبه ۱۵ اکتبر/ ۲۴ مهر گزارش داد، تیم مشترک ارزیابی حوادث (JIAT) اعلام کرد که حزب متبوع رئیس کل ستاد ریاست جمهوری یمن اطلاعاتی اشتباه درباره مکان بمباران شده به نیروهای ائتلاف داده بود.

بر اساس گزارش این تیم، در اطلاعاتی که از سوی طرف یمنی به نیروهای ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی ارسال شده بود، عنوان شده بود که در آن مکان تعداد زیادی از رهبران حوثی حضور دارند و این مکان «یک هدف نظامی» است. همچنین این عملیات بدون توافق نهایی عربستان سعودی انجام شده است.

بر اساس گزارش این تیم، از آنجایی که اقدامی برخلاف قوانین و مقررات توافق شده بین نیروهای ائتلاف صورت گرفته، به خانواده‌های قربانیان غرامت پرداخت خواهد شد.

نیروهای ائتلاف در اولین واکنش به این حادثه مسئولیت این حمله را نپذیرفته بودند. آنها سپس اعلام کردند که این اتفاق را «تأسف‌بار» بوده و تحقیق درباره آن را آغاز کردند.

این اولین بار است که نیروهای ائتلاف مسئولیت یک بمباران هوایی را پس از تکذیب آن برعهده می‌گیرند.

در حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که شنبه هشتم اکتبر/ ۱۷ مهر انجام شد ۱۴۰ تن از کسانی که در یک مراسم ترحیم در شعر صنعا شرکت کرده بودند کشته شدند. نزدیک به ۶۰۰ تن نیز زخمی شدند.

در مکانی که بمباران شد مراسم ترحیمی برای شیخ علی الرویشان، پدر جلال الرویشان، وزیر کشور دولت برگزیده حوثی‌ها در حال برگزاری بود.


بیشتر بخوانید:

حمله عربستان به عزاداران در یمن: شمار کشته‌شدگان به ۱۴۰ تن رسید

Share